Святослав Павлюк, виконавчий директор Асоціації «Енергоефективні міста України» сьогодні в рамках обласного форуму «Енергоефективна громада – чисте довкілля» розповів про реалії енергоефективності в Україні .
За словами Павлюка, минулого тижня Верховна Рада України затвердила закон про енергоефективність, який уперше визначає напряму потребу в фінансуванні заходів з енергоефективності й визначає, що на це мають бути спрямовані кошти держбюджету.
«Ми можемо говорити про те, що з’явиться 15 млрд грн на ринок енергоефективності. Якщо ці кошти з’являться, ми ними реально вдавимося – використати їх ще треба буде зуміти. Чому так? Бо за попередні роки, треба зрозуміти, на рівні держави ми теж мали кошти на такі речі, це близько 5 млрд грн, але і їх не використали. Тому що робити з 15 мільярдами?» – наголосив Павлюк.
Спікер додав, що Закон визначає напряму, що якщо місто чи громада хоче отримувати кошти з Держбюджету на енергоефективність, має мати створену структуру з енергоменеджменту. Це важливо: спеціалісти повинні займатися цим питанням. І питання до громад – чи є такі спеціалісти?
Закарпаття область, яка має найменше заявок із енергоефективності: якщо по областях буває й по 700 заявок, то від Закарпаття наразі 4. Невже в Закарпатті всього 4 будинки? У жодній1 країні ЄС держава не дає 50 % компенсації на заходи з енергоефективності, а у нас їх не використовують!
«Є кошти в європейських банках на ці заходи, гроші лежать, але їх не беруть – про це просто ніхто не знає! Бо нема спеціалістів, щоб їх брати! Максимум, що робиться на місцях – це утеплення школи, і все, але можливостей в рази більше!», – зазначив голова асоціації.
Він також додав, що асоціація проводила аналіз у напрямі енергоефективності, який буде оприлюднений у листопада, але окремі результати вже можна навести: 68 % міст мають програми підтримки енергоефективності в житловому секторі, але в кожному п’ятому місті відсутні кошти на ці програми. Лише п’ята частина міст відслідковує економію внаслідок впровадження цих заходів.
«Міста не розуміють, скільки споживають – їм приватні постачальники не надають інформацію, але закон це врегульовує: облгази і обленерго зобов’язані подавати такі дані керівникам міст, щоб вони могли оперувати ними і здійснювати аналітику та розрахунки. (Закон проголосований, але ще не підписаний!)» – зазначив Павлюк.
Він також звернув увагу учасникіїв форуму, що структура енергоменеджменту є далеко не у всіх містах, а це саме ті люди, які повинні займатися відповідними питаннями. У переважнггій більшості це люди, які працюють в різних підрозділах і мало часу можуть приділяти питанням енергоефективності.
Павлюк радить громадам розробити і затвердити програми з енергоефективності, асоціація готова допомогти з цим. Паралельно з цим слід сформувати повноцінну структуру енергоменеджменту і забезпечити її інструментами (купіть газосигналізатор, це недорого, почніть із цього, а далі інше обладнання, що допоможе вам аналізувати і економити).
«Велика конкуренція наразі між містами за людей-спеціалістів, вони виїждлжають за кордон, і треба їх втримувати», – сказав Павлюк.
Насамкінець голова асоціації порадив керівникам міст, територіальних громад звертатися – спеціалісти організації готові допомогти Україні стати енергоефективною.
Наталія Петерварі
Ми в Youtube, Телеграм, Інстаграм