Закарпаття стало 14-м регіоном України, де запрацював центр «Барнахус» — спеціалізована установа для підтримки дітей, які пережили або стали свідками насильства. Ініціатива реалізована в межах меморандуму про створення безпечного середовища для дітей, що потребують особливого захисту.
Як повідомив очільник Закарпатської ОВА Мирослав Білецький, робота над проєктом об’єднала обласну адміністрацію, раду, Оноківську ТГ та Українську фундацію громадського здоров’я.
Приміщення надала громада, а завдяки підтримці ЮНІСЕФ було проведено ремонт і оснащення. Загальний бюджет проєкту склав близько 500 тисяч гривень.
З 2021 року міжнародні партнери допомагають Україні створювати такі центри, і вже понад 1500 дітей отримали необхідну допомогу.
Як наголосила представниця ЮНІСЕФ Нінке Вопен, організація забезпечила підготовку персоналу, методичну базу, а також повністю взяла на себе облаштування простору.
Травматизацію – до мінімуму
«Барнахус» працює за принципом “єдиного вікна”: дитина проходить усі необхідні процедури в одному місці, в умовах психологічного комфорту.
Центр складається з трьох основних зон. Перша — кімната очікування — простір, де дитина адаптується.
Друга кімната — це кімната інтерв’ю, тут відбувається конфіденційна розмова з психологом. Вона записується, а інші фахівці (слідчі, прокурори, медики) спостерігають у режимі онлайн із суміжної кімнат, розповідає директор Центру надання соціальних послуг Оноківської сільської ради Любомир Кротенюк:
“Ця кімната облаштована звукоізоляцією, немає жодних зовнішнх надходжень звуку, щоб дитина почувала себе максимально комфортно. Кімната оснащена трьома сучасними камерами зі змінними ракурсами, мікрофонами, звукозаписуючим обладнанням, і в цій кімнаті власне й відбуватиметься процесуальна дія, допит дитини”.
Третя кімната для фахівців — простір, де працює мультидисциплінарна команда.
Психолог отримуватиме підказки через бездротовий навушник, щоби коректно поставити уточнювальні запитання.
За словами Любомира Кротенюка, до відкриття провели тестовий допит, щоби перевірити комфортність та безпечність умов для дитини.
Окрема увага – медичній підтримці
У центрі облаштовано й медичну кімнату, де за потреби проводиться фізичний або гінекологічний огляд. Там можуть працювати судово-медичні експерти, які мають змогу одразу на місці здійснити експертизу.
Європейський підхід до захисту дітей
Назва «Барнахус» перекладається зі скандинавських мов як «будинок дитини». Це модель, яка впроваджується у багатьох країнах Європи і має на меті зменшити повторну травматизацію дитини. Основний принцип — проводити допит лише один раз за участі всіх необхідних фахівців, щоби не змушувати дитину повторно згадувати пережите.
Як підкреслив заступник міністра юстиції України Олександр Банчук, така модель дозволяє проводити не лише допити, а й інші слідчі дії — впізнання, експерименти, — без повторного залучення дитини. Це сприяє як справедливому розслідуванню, так і збереженню психічного здоров’я постраждалих.
Актуальність – тривожна
У Закарпатській області на обліку перебуває 131 дитина, яка зазнала насильства. 32 з них — жертви зґвалтувань. Найчастіше фіксуються випадки психологічного тиску, а вік постраждалих — переважно від 7 до 14 років.
За словами керівниці Служби у справах дітей області, кількість звернень зростає. «Барнахус» уже сьогодні вкрай затребуваний і, на відміну від попередніх приміщень, він відповідає всім міжнародним стандартам і забезпечує значно якісніший рівень роботи з дітьми.
Під одним дахом – усе необхідне
«Барнахус» об’єднує в одному місці всі служби, які залучені до захисту прав дитини: правоохоронні органи, психологів, медиків, соціальних працівників, юристів. Усе — з фокусом на безпеку та гідність дитини. Це – новий рівень підтримки, який відповідає сучасним міжнародним підходам.
Надія Петрів, Ужгород