Щомісяця дорожчають яйця, молоко, м’ясо, а на ціни на свіжі овочі та фрукти страшно дивитись – так говорять закарпатці. Про рекордну інфляцію в Україні — на рівні 15,9 % – говорить і статистика. Прості люди відверто говорять про те, що говорити про п’ятнадцять відсотків інфляції – смішно, бо ціни ростуть такими швидкими темпами, що за ними просто нереально встигнути. Зарплат та пенсій не вистачає навіть на найнеобхідніше. Тож логічно, що основне питання зараз, попри ключове – війну, як вижити за умови відсутності гідних доходів та інфляції.Наше видання досліджувало це питання.
Продукти в Україні за рік подорожчали майже на чверть
Споживча інфляція в Україні в річному вимірі в травні склала 15,9%, що стало максимальним показником за два роки – після квітня 2023 року. Такі дані наводить авторитетне видання УНІАН. Продукти харчування та безалкогольні напої в цілому за рік тоді подорожчали на 22,1%. Найбільше за рік подорожчали яйця (на 86%), овочі (на 35,7%), соняшникова олія (на 35,4%) та фрукти (на 33,5%) з посиланням на Державну службу статистики.
При цьому продукти харчування за останній рік подорожчали на 23,2%. Найбільше зросли ціни на яйця (на 59,2%), фрукти (51,7%), соняшникову олію (33,6%), масло (28,3%) та овочі (24,2%). Найменше подорожчав цукор – на 9,1%.
Алкогольні напої та тютюнові вироби здорожчали за рік на 18,3%. Одяг і взуття – єдина категорія, яка продемонструвала зниження цін (на 4,5%).
Послуги охорони здоров’я зросли в ціні на 12,9%, транспортні – на 6,2%. На 17,3% подорожчали послуги зв’язку, на 12,1% – освітні послуги. Зростання у 15,7% показали послуги в сфері готельно-ресторанного бізнесу.
Що говорять з приводу інфляції закарпатці
Таку ситуацію спостерігають і закарпатці та скаржаться на ціни.
«Та вибачте мені, за сто гривень купувати яблука? Банани, які привозять з-за кордону, дешевші за яблука, які вирощують у нас в області! Коли бачу ціни на продукти харчування на ринку, то погано стає, полуниця менш ніж за 150 грн не знайти було! На популярному ринку «Білочка» в Ужгороді ціни на черешню я особисто бачила за 500 грн за кілограм, хто це купує? Пучок кропу торік коштував 5 грн, а тепер 15 грн, хліб менш ніж за 32 гривні не знайти. Ціни на м’ясо б’ють рекорди, скажіть, хто це витримає?» – розповіла нашому виданню ужгородка Тетяна.
Жителька Перечина Марія, котра часто їздить в Словаччину, розповідає, що частіше купує харчі за кордоном, ніж у рідному місті:
«Пачка молока в Словаччині по акції може коштувати 25 гривень, а в Україні літр молока в магазині менше, ніж за 40 грн, не знайти. Коли потрапляю на акційні ціни, то беру блок молока, кидаю вдома в холодильник і користуюся. Така сама ситуація з маслом: пачка масла в Словаччині може коштувати 90 грн, і це 250 грам, а в Перечині – 120 гривень за 180 грамів. І так само інші продукти – я купую їх у Словаччині, везу додому, хоча раніше словаки їздили за продуктами до нас!»
Закарпатці нарікають, що, окрім харчів, дорожчають й інші послуги – манікюр, педикюр, перукарня тощо.
Основні причини росту цін
Фахівці називають кілька причин підвищення цін. Перша й основна, певна річ, війна, яка спричинила економічну кризу не тільки в Україні, але й у всій Європі. Друга причина – наслідки минулорічного низького врожаю – пшениці, овочів і фруктів, витрати на зберігання харчів збільшилися…
Ще одна важлива причина – непередбачувані погодні умови: пригадайте весняні заморозки, які суттєво вплинули на врожай овочів і саду. Наше видання також писало про це. Так, ще на початку травня голова «Укрсадвинпрому» Володимир Печко в коментарях ЗМ говорив, що аномальні весняні заморозки в Україні вдарили по плодових садах, знищивши частину врожаю абрикосів, яблук та лохини. Як наслідок, влітку українці можуть отримати менше фруктів за вищою ціною — експерти прогнозують зростання вартості персиків та абрикосів на 20–25%.
«Персики вціліли краще, проте окремі регіони втратили до 20% врожаю. Черешня, особливо пізні сорти, майже не постраждала, а от з яблуками ситуація неоднозначна — у деяких господарствах заморозки пошкодили цвітіння. Найбільші збитки зазнали виробники лохини, особливо на Черкащині та півночі України, де втрати сягають 85%. У Закарпатті пошкоджені ранні (до 20%) та пізні (до 40%) сорти», – відзначив експерт.
Серед додаткових причин подорожчання фахівці називають і високі витрати на виробництво — енергоносії, логістика, підвищення заробітних плат — все це збільшує собівартість продуктів. І, певна річ, не варто забувати, що коливання курсу валют теж украй негативно впливають на
Що далі? Прогнози і очікування
Фахівці стверджують, щоінфляційний піковий рівень пройдено — Нацбанк вважає, що травень 2025 року став максимумом, після чого інфляція почне плавно знижуватися.
Чинниками стабілізації економіст Павло Приходько називає збір нового урожаю, що збільшить пропозицію, обмеження монетарної політики з боку НБУ тощо. “Прогноз до кінця 2025: інфляція може знизитися до 8–9 %, але це, певна річ, оптимістичний прогноз, про песимістичний навіть думати не хочеться”, – каже спеціаліст.
Попри обережний оптимізм, пересічні закарпатці не тішаться: зарплат та пенсій уже давно не вистачає навіть на найнеобхідніше. При всьому ще суттєво дорожчають і ліки, а це вагома складова видатків кожної родини. До всього є побоювання з приводу осені та можливого підвищення цін на комунальні послуги – про це ще говорити рано, але треба…
Надія Петрів, Ужгород