У середу в Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді відкрилася виставка робіт про закарпатських митців та громадських діячів авторстка художника, графіка, портретиста-карикатуриста, уродженця Ужгорода Ілку Маріона.
На відкритті першої цьогорічної виставки, організованої у співпраці з Культурною асоціацією угорців у Львові, Генеральний консул Йожеф Бочкаї зазначив, що ця подія також дає можливість відзначити День угорської культури.
– 22 січня в календарі не позначено червоним, але, тим не менше, воно для нас майже таке ж важливе, як і інші знакові ювілеї історії Угорщини, – сказав дипломат, нагадавши, що цього дня відзначається День угорської культури в пам’ять про той факт, що в цей день у 1823 році Ференц Келчеї переробив рукопис угорського національного гімну. – У цей день ми згадуємо наші тисячолітні традиції та коріння. До цінностей, які важливі для кожної людини, яка вважає себе угорцем: наша мова, наша культура. Для кожного угорця Гімн – це не просто вірш чи святкова пісня, а національна молитва, яка є вираженням нашої угорської ідентичності, незалежно від часу та місця. Угорська культура, зокрема наше понад тисячолітнє минуле Карпатського басейну, наша мова, література, народні пісні, традиції, віра, образотворче мистецтво – це те, що робить нас угорцями, – наголосив Йожеф Бочкаї, який назвав символічним те, що День угорської культури співпадає з Днем Соборності України.
Говорячи про творчість художника, Генеральний консул зазначив, що Маріон Ілку був майстром карикатури, створивши близько 400 карикатур на письменників, художників та громадських діячів Карпатського басейну.
«Ми знаємо з розповідей його колег і знайомих, що він дуже любив цей жанр, завжди мав при собі блокнот і олівець, малював майже постійно і чи не найбільше розвинувся саме в жанрі карикатури. Ми знаємо більшість людей, зображених на представлених тут роботах, тому можемо сказати, наскільки вони реалістичні.
Маріон Ілку був президентом-засновником LMKSz. У 2023 році за підтримки Генерального консульства в Ужгороді на Личаківському цвинтарі у Львові було відновлено могилу художника, який помер у 2003 році, а по всій Україні за ці роки відбулося кілька виставок його робіт.
Ми вважаємо справою серця піклуватися і популяризувати спадщину Маріона Ільку», – сказав Генеральний консул, підкресливши, що це перша виставка в цьому році, і що інші відбудуться впродовж року.
Габор Сарваш, президент LMKSz, який нещодавно вийшов на пенсію, і співорганізатор виставки, у своєму виступі зазначив, що Маріон Ільку став відомим як живописець, але він також є міжнародно визнаною фігурою в мистецтві карикатури. Для свого альбому «Портретна зала» він створив 110 портретних карикатур на відомих особистостей (політиків, письменників, поетів, художників, представників меншин Карпатського басейну тощо), які також були опубліковані у вигляді книги.
– Я часто бачив, як під час зустрічей чи конференцій він діставав із сумки альбом для малювання та олівець, і з цієї миті він був повністю заглиблений у себе, бачачи людей, яких він намалював, в іншому вимірі, – згадував Габор Сарваш. – Іноді він навіть робив по 20-30 портретних карикатур за один сеанс, і все це з грайливою легкістю, тонко відображаючи особистість і душу своїх об’єктів.
Мистецьку велич Маріон Ілку найкраще підсумував його друг Шандор Горват, закарпатський поет, письменник і редактор газети, у своєму есеї «Гратися можна лише серйозно»:
“Якщо Маріон подивиться звідти вниз, я впевнений, що він буде безмежно щасливий, побачивши, що його праця не була марною. Саме тому для нас дуже важливо зберігати та презентувати його культурну спадщину, особливо тут, у його рідному місті”.
Творчість художника також високо оцінили Андрій Шекета, перший заступник голови Закарпатської обласної ради та Євген Тіщук, начальник управління культури обласної військової адміністрації. Було підкреслено важливість культурної дипломатичної діяльності Генерального консульства в Ужгороді. Захід вшанували своєю присутністю численні представники угорських культурних та громадських організацій із Закарпаття та Львова.
Виставка буде відкрита до 28 лютого 2025 року за попереднім записом.