В Ужгороді відкрили меморіальну дошку Лайошу Унгварі та фотовиставку його робіт

Меморіальну дошку відомому угорському скульптору, уродженцеві Закарпаття Лайошу Унгварі відкрили сьогодні, 23 січня 2025 р., на території Угорського дому Ужгорода. Поряд із цим широкому колу громадськості організатори презентували фотовиставку робіт митця.

Як прозвучало під час відкриття, талановиті люди народжуються скрізь, і де б вони не народилися – в столиці країни чи десь на периферії, все одно божественний талант знайде шлях і, якщо пощастить, підніме їх на вершину. Так сталося з нашим земляком Лайошем (Кубічка) Унгварі (1902-1984), скульптором, який народився в Перехресті, але пробився до лав найвидатніших митців світового угорського мистецтва. Про це свідчать його великі роботи, успішні виставки та одна з найбільших нагород – Премія Кошута.

Лайош Кубічка народився в Перечині у родині залізничників, середню школу закінчив в Ужгороді, а на початку 1920-х років був уже в Будапешті: студентом скульптурного відділення Коледжу прикладного мистецтва. Його знання свого ремесла ґрунтувалося на добре засвоєних знаннях скульптурної техніки та матеріалів.

Лише завдяки своєму таланту він зміг реалізувати свій потенціал. Його унікальне бачення, можливо, завдяки його походженню, іноді призводило до створення дивовижних робіт. «Серед них «Блудний син», «Моя вина», «Христос і людина», «Предтеча» та інші. Релігійні теми та портрети домінують у його юнацьких роботах та роботах до 1945 року, але всі вони демонструють неймовірну динаміку, динамізм, сміливість форми та витонченість деталей».

Політичні зміни після 1945 року, а ще більше після 1948 року, змусили його, як і багатьох інших художників, змінити підхід до вибору тематики. Змінилася тематика, але залишилися вимогливість, оригінальність і динамізм. На цьому етапі життя його роботи характеризуються простотою, згуртованістю та пластичною рівновагою, а його пацифізм і консерватизм яскраво виражені в його творчості. Найвідомішими його роботами є бічні фігури монументального пам’ятника Кошуту перед Парламентом. У 1943 році лише одна з його скульптур, що зображає Яноша Другета, була встановлена на площі на його батьківщині, в Ужгороді, але після радянського вторгнення вона була знищена, ймовірно, разом з іншими угорськими пам’ятниками, так що, на жаль, у Лайоша Унгварі не залишилося жодного твору на його батьківщині.

Творчість Лайоша Унгварі відображає 20 століття, всі його чесноти, хитросплетіння, протиріччя, в якому могли вижити лише такі талановиті художники, як він.

Post Author: UA KISZó