«Соціальна сфера в умовах війни: виклики та перспективи, успішний досвід громад Закарпатської області» — ця тема стала головною на форумі, який зібрав в Ужгороді фахівчинь і фахівців соціальної сфери з усього Закарпаття, представниць і представників влади й громадських організацій, експерток та експертів. Присутні говорили про те, як розвивати соціальні послуги в умовах війни, ініціювати нові проєкти (зокрема для ветеранів) і адаптовувати успішний досвід окремих громад області.
Відкрив захід заступник міністра у справах ветеранів України Руслан Приходько, який приєднався до форуму онлайн. Він акцентував увагу на затвердженій урядом Стратегії ветеранської політики на 2030 рік, яка визначає стратегічні цілі у взаємодії держави та ветеранів.
«Значну частину стратегії становлять безпосередньо компоненти соціальної політики й соціального захисту ветеранів війни, які регулюють надання ветеранам різних соціальних і адміністративних послуг, — зазначив Руслан Приходько. — З цією метою ми запроваджуємо цілу низку різних проєктів, серед яких — інтеграція наших послуг у ЦНАПи для максимальної зручності та більшої доступності.
Водночас ми розширюємо можливості інших надавачів допомоги. Я маю на увазі психологів, фахівців супроводу ветеранів, особливо тих, які отримували тяжкі поранення». За словами заступника міністра, держава розглядає ветерана в комплексі з членами його сімʼї, адже будь-яка сімейна проблема призводить до зменшення якості його інтеграції в цивільне життя. «А наша ключова стратегічна задача безпосередньо ветеранської політики — це створити комплекс заходів, які дадуть можливість максимально відновитися всім захисникам і захисницям України, знайти свою роль і місце в економічному житті, бути фінансово незалежними», — додав Руслан Приходько.
Соціальна сфера — напевно, найважчий напрям роботи, особливо в умовах війни. На цьому наголосив Василь Дем’янчук, заступник голови Закарпатської обласної ради: «Дякую працівникам соціальної сфери за їхню витримку і роботу. Адже сьогодні кількість тих, хто потребує соціального захисту й супроводу, збільшується. І дякую представникам міжнародних партнерів — не знаю, як би ми справилися без вашої підтримки».
«Ви кожного дня відбудовуєте життя людей, що цього потребують. Ви даєте надію на те, що можна все зробити, — звернулася до присутніх Віра Шелест, в. о. керівника офісу УВКБ ООН в Ужгороді. — Можна почати все заново, побачити, як відновити своє життя». Вона зауважила, що нинішнє навантаження на соціальну сферу справді значне, адже громади приймають велику кількість переселенців. При цьому саме громади мають унікальний досвід у соціальній сфері, яким необхідно ділитися.
«Соціальний захист — це перша ланка, яка зустрічає українців, котрі стали вимушеними переселенцями через повномасштабну війну, і сприяє кращій інтеграції ВПО у громадах», — зазначила Крістіна Мироненко, проєктна менеджерка Благодійної організації «Благодійний фонд «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», яка підтримує ВПО, підвищує їхню спроможність і соціальну захищеність.
На Закарпатті в умовах війни працює 115 надавачів соціальних послуг — хоча навантаження на них за час повномасштабної війни зросло у кілька разів. Відкрито 5 центрів життєстійкості, де надаються послуги психосоціальної підтримки, запрацював ветеранський простір «ВДОМА». Про це у виступі розповіла Ольга Травіна — директорка департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА, яка презентувала особливості функціонування системи соціальних послуг під час війни. В області, за її словами, реалізується 7 регіональних програм підтримки вразливих категорій громадян. Детальніше про можливості державної підтримки надавачів соціальних послуг та про особливості соціального супроводу ветеранів і членів їх родин розповіла Мирослава Сухар, заступниця директора департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА.
Під час Форуму відбулися й панельні дискусії. Їхні учасниці та учасники обговорили специфіку роботи з різними категоріями населення, постраждалого від війни, проблемні питання надання соціальних послуг ветеранам та членам їх родин, зміни в підходах до послуг раннього втручання, а також практичні аспекти надання психосоціальної підтримки.
Успішні кейси організації надання соціальних послуг презентували представники Ставненської та Довжанської територіальних громад. Практичні аспекти та проблемні питання виконання Стратегії державної політики щодо внутрішнього переміщення осіб прокоментувала Анастасія Цибульська, начальниця управління з питань ВПО, державних допомог та сімейної політики департаменту соціального захисту населення Закарпатської ОВА.
Учасниці й учасники форуму взяли участь і в його практичній частині. Практичний блок складався з двох частин — воркшопу про впровадження послуги раннього втручання в територіальних громадах, який провела заступниця директора Обласного центру комплексної реабілітації осіб з інвалідністю Ірина Рошкович, та лекції про механізм реалізації соціальних послуг неурядовими організаціями як альтернативними надавачами соціальних послуг від виконавчої директорки ГО «Неємія» Тетяни Мачабелі.
Наприкінці форуму учасниці й учасники підписали резолюцію, яка, зокрема, закликає сприяти посиленню соціального захисту населення в умовах війни та подальшому розвитку системи соціальних послуг, зокрема для внутрішньо переміщених осіб, ветеранів та членів їхніх родин, людей з інвалідністю, осіб похилого віку та інших категорій, що потребують особливої уваги.
Захід проводився Благодійним фондом «Стабілізейшен Суппорт Сервісез» у співпраці з Департаментом соціального захисту Закарпатської обласної військової адміністрації та за підтримки Агентства ООН у справах біженців в Україні (УВКБ ООН).