«З великою вдячністю угорському народу…» – у Захоні відкрили міні-скульптурку

Понад 1,3 мільйона українських біженців прибули до Угорщини з початку війни. Більшість з них поїхали далі, але тисячам все ж вдалося залишитися в сусідній країні. Сотні тисяч українських біженців прибули до Угорщини через Захонь, або через автомобільний перехід, або залізницею.

Угорці продемонстрували велику солідарність у допомозі українцям. Мешканці, громадські організації, церкви та місцева влада об’єднали зусилля, щоб допомогти біженцям, які рятуються від війни. Нещодавно біля залізничного вокзалу Захоня була відкрита міні-статуя як данина угорському народу – у вдячність за допомогу біженцям з України у важкі часи.

Міні-статуя зображує дитячу іграшку – плюшевого ведмедика, який сидить на валізі, вирізаній з пісковика, затиснувши її між лапами, щоб захистити своє ведмежа. Два ведмедики символізують дорослих і дітей, які прибули до міста, здебільшого дуже налякані і виснажені, лише з валізою в руках, яка стала їхнім першим безпечним місцем.

Скульптуру створив скульптор Роман Мурник з Ужгорода, який продовжує культ міні-скульптури, започаткований скульптором Міхалом Колодко, що переїхав з Ужгорода до Угорщини. Скульптура була подарована місту Захонь Закарпатським благодійним фондом Гарних справ.

Встановлення пам’ятника з написом «З великою вдячністю УГОРСЬКОМУ НАРОДУ за те, що прийняв нас як своїх у важкі часи… …СВЯТИМ УКРАЇНЦЯМ Ужгород – 2024 – Захонь» ініціював Шандор Федір, професор Ужгородського національного університету, посол України в Будапешті. На церемонії відкриття професор університету, який відомий як професор з окопу, зазначив, що дата, обрана для відкриття пам’ятника, є символічною.

«Ми знаходимося через два дні після 20 серпня, святкування заснування угорської держави та дня пам’яті засновника держави, короля Святого Стефана, і через два дні після цього, 24 серпня, Україна святкуватиме річницю незалежності, – сказав професор. – Безперечно, що це одне з найважливіших національних свят для обох народів. Сьогоднішня подія символізує маленький міст між двома дружніми народами. У Польщі сім міст отримали від України статус міст-захисників, які прийняли понад 2 мільйони українських біженців після початку тотальної війни. На противагу цьому, жодне місто в Угорщині не отримало такої честі, незважаючи на те, що Угорщина прийняла понад 1,3 мільйона біженців. Найбільше українських біженців прийняли Захонь та Будапешт. Під час зустрічі з мером я зазначив, що ми виступимо з ініціативою присвоєння Захоні цього звання”.

Шандор Федір нагадав, що біженці та військові на Закарпатті продовжують отримувати велику підтримку з боку Угорщини. Він зазначив, що в той час, як багато країн ЄС скасували безкоштовний проїзд для біженців з України, Будапештський транспортний центр нещодавно продовжив цю можливість у своєму громадському транспорті для людей з України до 30 вересня 2024 року.

Через ситуацію в Україні люди, які, очевидно, прибули з України і прямують до іншої станції в Угорщині, можуть продовжити свою подорож з Захоні з безкоштовним так званим квитком солідарності, незалежно від їхньої національності. Він додав, що базований у Будапешті Фонд допомоги карпатсько-карпатським драконам на сьогоднішній день пожертвував понад 280 мільйонів форинтів на підтримку угорських солдатів закарпатської національності, які служать в українській армії.

«Саме тому ми вважали важливим, щоб троє засновників фонду – Балаж Траутманн, Міхай Ола та Гашпар Керекеш-Надь – були присутні на сьогоднішньому відкритті», – сказав Шандор Федьїр.

Ласло Хелмечі, мер міста Захонь, розповів, що в перші 2-3 місяці після початку війни місто прийняло біженців як єдину громаду, і важкі часи згуртували людей. Він зазначив, що цей дух солідарності живий і сьогодні.

Нашим першочерговим завданням було заспокоїти тих, хто приїхав сюди, дати зрозуміти, що вони в безпеці, і допомогти їм дістатися до місця призначення. Я бачив, що всі люди, які приїжджали сюди, відчували це і довіряли нам. Я сподіваюся, що ми зможемо продовжити цю діяльність у майбутньому.

Йожеф Бачкаї, Генеральний консул Угорщини в Ужгороді, розпочав свою промову з того, що понад три десятиліття тому Угорщина була однією з перших країн, яка визнала незалежність України. З того часу, за його словами, угорці та українці є добрими сусідами та партнерами.

«Першу міні-скульптуру відкрили в Ужгороді 14 років тому, коли творці не могли знати, які процеси вони запустять, розповів Генеральний консул. – Відтоді в закарпатській столиці розмістили понад шістдесят робіт, але міні-скульптури є також у Львові, Чернівцях та кількох містах Угорщини. У Будапешті таких робіт найбільше. Сьогодні Захонь приєднується до лав цієї густонаселеної міської спільноти своєю крихітною роботою. Метою жертводавців є нагадування про те, що в 2022 році угорський народ прийняв українських біженців з відкритими серцями та розпростертими обіймами, як і сьогодні», – сказав Йожеф Бачкаї.

Він додав, що, окрім прийому біженців, угорська держава також зробить свій внесок у забезпечення таборування українських дітей та лікування поранених українських солдатів. Захонь не лише прийняв біженців, але й відправив 22 вантажівки допомоги на Закарпаття, що значно допомогло у догляді за біженцями.

Аттіла Тілкі, депутат парламенту від регіону та лідер групи угорсько-української дружби, у своєму виступі зазначив, що українські біженці прибули на прикордонні переходи в Лоняї, Берегшурань, Барабаш та Тисабеч, окрім Захоні. Він підкреслив, що муніципалітети зробили все можливе, щоб належним чином прийняти прибулих.

Допомога, надана прикордонним населеним пунктам, стала видатним прикладом співпраці, яка потребувала допомоги органів місцевого самоврядування, місцевих громад, районної адміністрації, окружної державної адміністрації, церковних та благодійних організацій і, звичайно, угорського уряду, підкреслив євродепутат.

«Добре відомо, що ми, угорці, завжди допомагаємо тим, хто цього потребує, особливо якщо вони живуть по сусідству. Ми довели це раніше, адже під час великих повеней на Тисі ми дізналися про силу єдності. Добросусідські відносини є важливими для всіх нас, і, мабуть, символічно, що першу таку роботу в регіоні ми можемо відкрити саме в Захонях. Ця статуя є символом примирення та мирного співіснування між двома країнами».

Шандор Сабо (Захонь, Угорщина)

Post Author: UA KISZó