Останніми днями чистий експорт електроенергії з Угорщини в Україну досяг історичного максимуму, оскільки втрачене через російські атаки українське виробництво електроенергії змушене покривати значно збільшеним імпортом, а тим часом у літню спеку зріс попит на електроенергію. Про це пише видання portfolio.hu (переклад довільний):
“Усе це призвело до того, що в червні Угорщина експортувала до нашого східного сусіда найбільше електроенергії серед сусідніх з Україною країн; і очікується, що це залишатиметься таким тижнями у спеку. Однак навіть збільшення імпорту електроенергії з ЄС недостатньо для України, щоб подолати багатогодинні відключення електроенергії, які люди по всій країні відчувають щодня. Ми можемо допомогти українцям у складній ситуації багато в чому тому, що ми є частиною взаємопов’язаного європейського ринку електроенергії, і все це також вигідно, наприклад, невеликій частині власників сонячних електростанцій в Угорщині, які продають електроенергію на оптовий ринок.
З кінця березня росіяни знову почали атакувати українську енергетичну інфраструктуру, країна потребувала аварійного імпорту електроенергії, допомогла, зокрема, Угорщина; і наш автор уже окреслив на початку квітня: експорт угорської електроенергії в Україну прискориться на місяці. Відтоді ситуація з українського боку значно погіршилася. Компанія ДТЕК, яка відіграє ключову роль в енергопостачанні країни, повідомила в кількох новинах за останні тижні, що теплогенеруючим та іншим потужностям було завдано серйозної шкоди, внаслідок чого загинули кілька їхніх співробітників, а також виникли серйозні труднощі з живлення.
Наприкінці червня оператор української електроенергетичної системи «Укренерго» заявив, що через російські атаки “впало” понад 9 гігават потужностей з виробництва електроенергії, що є величезною цифрою, близькою до всієї встановленої потужності з виробництва електроенергії в Угорщині.
Проблеми, які виникають через втрату потужностей з виробництва електроенергії (з боку пропозиції), посилюються тим, що в літню спеку також зріс попит на електроенергію, оскільки в багатьох регіонах країни лютує спека 35-38 градусів. Точніше, попит стрибає, коли є електрика, тому що на значній частині країни, включно з Києвом, все ще регулярні планові багатогодинні, навіть 10-12-годинні відключення електроенергії. Причина цього в тому, що навіть при прискореному імпорті електроенергії системний оператор не в змозі забезпечити потреби.
Останніми днями Укренерго імпортувало з сусідніх країн близько 35 тис. МВт-год електроенергії на добу, пік припав на кінець червня – трохи більше 35,6 тис. МВт-год (в середньому близько 1,5 тис. МВт-год). Згідно з даними київського науково-дослідного інституту Dixi Group, який спеціалізується на енергетичних дослідженнях, імпорт електроенергії в Україну зріс більш ніж удвічі з травня по червень до понад 850 тис. МВт-год, що на 6% перевищує загальний імпорт 2023 року, зазначає Reuters. За даними Dixi Group.
Словацький і румунський імпорт становив по 17%, польський – 16%, молдавський – 8% у шостому місяці.
У зв’язку з серйозною ситуацією на українському ринку електроенергії, різким падінням виробничих потужностей і сплеском попиту в літню спеку заступник міністра енергетики України заявив днями, повідомляє інформагентство, що Україна веде переговори з сусідніми країнами щодо подальшого збільшення імпорту української електроенергії до узгодженого на даний момент рівня 1,7 ГВт, оскільки він майже повністю вичерпаний.
Усе це також добре видно на часових рядах угорсько-українського чистого обороту електроенергії. За останні тижні чистий експорт електроенергії в Україну перевищив 1000 МВт за кілька чвертей години наприкінці червня, історичний рекорд становив 1278 МВт за чверть години, відповідно до даних MAVIR. Часовий діапазон, що розпочався 23 лютого, охоплює нову еру: саме тоді розпочався комерційний трафік електроенергії на угорсько-українському кордоні, а, крім того, за останні тижні експорт угорської електроенергії в Україну підскочив до нового історичного піку.
У перші дні нової ери, яка почалася 23 лютого, чистий комерційний обіг електроенергії становив близько 200 МВт в різних напрямках, потім із кінця березня, з посиленням російських атак на обєкти української енергетичної інфраструктури, підскочив чистий комерційний експорт електроенергії з Угорщини в Україну. З квітня ми бачили багато годин, коли вона становила 680 МВт.
З початку червня Угорщина займає практично безперервну чисту експортну позицію в Україну і на комерційному ринку, і це підтверджують розрахунки Dixi Group про те, що значно більша частина прискореного імпорту української електроенергії надходила з Угорщини. До речі, першого липня наш чистий експорт електроенергії тимчасово підскочив до 853 МВт на одну годину, а потім зазвичай коливався між 400 і 680 МВт.
У багатьох частинах України цими днями спостерігається спека до 35-38 градусів, тому збільшення попиту на охолодження також підриває денний імпорт електроенергії з Угорщини, зокрема.
Озираючись на 5 років до війни, можна також побачити, що більшу частину часу Угорщина імпортувала електроенергію з України зазвичай в обсязі кількох сотень мегават.
Наведена вище цифра також вказує на те, що угорський імпорт електроенергії з Австрії та Словаччини збільшився о 13:57 (близько 700-800 МВт), і частина його могла піти з країни в бік України (або Румунії, звідки частина електроенергії) ймовірно, також продовжував текти в бік України).
ТОМУ, ЗА ДОПОМОГОЮ ВЗАЄМОЗ’ЄДНАНОГО ЄВРОПЕЙСЬКОГО РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ТА ЗАВДЯКИ ФІЗИЧНИМ ДІЯНКАМ КОРДОНУ, УГОРЩИНА ДОСЯГНАЛА НАЙБІЛЬШОГО МІСЦЯ ДОПОМОГИ УКРАЇНІ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ЗА МИНУЛІ ТИЖНІ.
Значну частину допомоги могла складати електроенергія, що надходить через Угорщину, про що свідчить значний внутрішньоденний угорський імпорт до Австрії та Словаччини. Однак важливо й те, що виробництво угорських сонячних електростанцій, пік якого припадає на день, також можна «знизити» за допомогою українського експорту, простіше кажучи, збільшення українського експорту електроенергії буде вигідним у період перевиробництва сонячної енергії в Угорщині влітку, тому що в такий спосіб ціни на електроенергію протягом дня залишатимуться відносно вищими, а власники сонячних електростанцій зможуть заробити більше грошей (їхня частка в загальній потужності сонячної енергії Угорщини становить близько 15%, більшість інших належать до системи KÁT, невелика частина до METÁR).
На додаток до сонячної погоди в Угорщині в п’ятницю, наприклад, 5 липня, навіть збільшення експорту електроенергії в Україні не захищає цих угорських власників сонячних електростанцій від того, що ціни на електроенергію можуть упасти майже до нуля євро в денний час. Це означає, що коли їхня сонячна електростанція виробляє, вони майже не заробляють на ринкових продажах (ціна захоплення). Так само було минулої суботи та неділі, коли ціни на електроенергію протягом дня майже весь час були близько нуля євро через зниження промислового споживання електроенергії в Угорщині та сонячну погоду, а також через надлишок електроенергії в Європі.