Сьогодні – День державного прапора України

23 серпня щорічно, починаючи з 2004 року, в Україні вшановують один з трьох ключових державних символів – синьо-жовтий стяг. Це також національний символ. Символ нашої української ідентичності. Символ боротьби за волю.

8 фактів про прапор України:

Факт 1. Український прапор синьо-жовтий, а не жовто-синій.

“Ще коли був Кравчук президентом, приїжджала якась міністр з Китаю і сказала, що у нас прапор не за фен-шуєм. Бо таке поєднання кольорів — це дуже погано.Треба його перевернути і в нас все буде чудово. Договорились до того, що начебто він був “правильним”, тобто жовта стрічка вгорі. Але от гетьман Скоропадський, коли прийшов і створив українську державу, взяв його і перегорнув. Це міф абсолютний, бо його не перевертали”, — розповів Вільному радіо історик Сергій Носачов.

Факт 2. 23 серпня 1991 року — після провалу путчу в Москві — група народних депутатів внесла синьо-жовтий український прапор у сесійний зал Верховної Ради.

Факт 3. Президія Верховної Ради України своєю Постановою «Про прапор України» надала синьо-жовтому стягу статус офіційного прапора країни 18 вересня 1991 року. З цього дня під ним зустрічають іноземних гостей, складають присягу військовослужбовці, працюють посольства України, він же вивішується в ООН та на більшості міжнародних зустрічей, де присутня Україна.

Факт 4. День прапора довго відзначали лише в Києві. Це було місцеве свято.

Факт 5. Офіційний День прапора на державному рівні затвердив 2 президент України Леонід Кучма.

Факт 6. Перший синьо-жовтий прапор на Донеччині підняли в Бахмуті.

“В 1917 році Бахмут переживав ті самі процеси, що і вся південна та східна Україна — процеси національного відродження і повернення до своїх витоків. І тоді у 1917 році тут діяла Українська повітова рада, Просвіта, створювалися загони Вільного козацтва, проходили масові українські мітинги. І після проголошення 3 Універсалу УНР над будинком Бахмутської повітової земської управи було піднято український національний прапор. Зараз на цій будівлі Коледжу транспортної інфраструктури є пам’ятна дошка про цю подію”, — розповів в інтерв’ю Вільному радіо історик Ігор Корнацький.

Факт 7. Бахмутянка Ангеліна Шостак пошила найбільший прапор запущений в небо у зоні проведення ООС. 120 м2 тканини в прямому сенсі заполонили усю кімнату майстрині.

“Коли я публікую фото величезного прапора, всі кажуть: “Це для Донецька?”. Я кажу: для Донецька буде. У мене для Донецька завжди є 2 сувої тканини. Я знайду. Це буде 15 хвилин. Я обов’язково пошию той прапор”, — каже майстриня.

Рекордний прапор відправили на повітряних кульках в бік Донецька. Він долетів. Але окремі сувої лишились на прапор для першої поїздки у звільнене місто.

Факт 8. З 2018 року під український прапор повернули 5 населених пунктів на сході. Такі дані під час свого річного звіту надавав колишній командувач Операції об’єднаних сил Сергій Наєв.

Post Author: UA KISZó