Як працює Угорський науково-дослідний інститут національної стратегії, що в Будапешті, які напрями його діяльності, чи співпрацює з Україною та чим може допомогти їй на шляху євроінтеграційних процесів – про все це нещодавно розповідали українській делегації під час її візиту до Будапешта керівництво та фахівці закладу.
Місія НДІ: «…настав час для національної єдності…»
Загалом, як зазначив під час зустрічі з українцями Президент інституту Єно Сас, Уряд Угорщини заснував Науково-дослідний інститут національної стратегії Указом № 346/2012 (XII. 11.). Інститут має на меті створити національну стратегію, яка дасть можливість інтелектуальній, емоційній та економічній енергії угорців, що проживають у Карпатському басейні та розкидані по всьому світу, об’єднатися разом, зберігати й примножувати власну ідентичність.
Говорячи про місію Інституту слід зупинитися на тому, що, як зазначено на його сайті, за прогнозами, «протягом кількох десятиліть населення Угорщини скоротиться на півмільйона, а через асиміляцію та еміграцію з Карпатського басейну очікуються втрати етнічних угорців у кілька сотень тисяч осіб».
Найціннішим ресурсом тринадцяти мільйонів угорців, які нині проживають у Карпатському басейні, є людське багатство: люди, які розмовляють угорською як рідною мовою та є частиною угорської культури.
«Нова європейська система відкрила унікальну можливість для національного об’єднання, що долає кордони. У найближчі десятиліття значення мовної та культурної однорідності як фундаментального фактора соціальної та економічної стабільності надзвичайно зростатиме. Окрім своєї ролі у збереженні та зміцненні національної ідентичності, національне об’єднання має передусім забезпечити успіх угорців на своїй батьківщині», – зазначено в місії НДІ.
Тут же пояснюється, що «Науково-дослідний інститут національної стратегії прагне власними засобами допомогти переосмислити угорську спадщину в сучасному розумінні та свідомо будувати майбутнє Угорщини та донести це до тих, хто приймає рішення. Реалізувати успішну національну стратегію в єдиній угорській системі можливо лише через інклюзивне залучення великого блоку угорців і розпорошених угорців Карпатського басейну, а також угорців діаспори».
«…Будуємо міцну спільноту, і особливу увагу приділяємо сусіднім країнам…»
Під час зустрічі з українською делегацію віце-Президент НДІ Мартон Петі детально зупинився на конкретних прикладах роботи інституту. Так, за його словами, інституція працює при Урядові Угорщини, в штаті наразі близько сотні осіб, серед яких не тільки штатні працівники, але й ціла мережа спеціалістів-експертів, які працюють і в різних закладах Угорщини, і за кордоном.
У своїй діяльності Інститут керується трьома місіями.
Перша – підтримка і розвиток галузей спорту і культури. У рамках цієї діяльності фахівці інституту проводять спільні заходи в сфері культури і спорту, і в цих заходах беруть участь і угорці, і представники інших країн. «Завдяки цьому будуємо міцну спільноту, і особливу увагу приділяємо при цьому сусіднім країнам», – наголосив Петі Мартон.
Друга місія – здійснювати дослідження. «Ми виконуємо аналітичні дослідження, які використовуються у формуванні суспільної політики Угорщини, – відзначив віце-президент інституту. – Основна тематика наших досліджень стосується суспільних та економічних процесів в Угорщині. Тут можна виокремити і дослідження щодо національних меншин та міжетнічних зав’язків, і регіональний та економічний розвиток та пов’язану з цим аналітику. Дуже важливим напрямком є дослідження в сфері етнічних питань, зокрема, який потенціал та ресурси вони містять у собі. Досліджуємо краєзнавство, виконуємо дослідження в сфері освіти тощо».
Географічний ареал досліджень – середня і східна Європа, з особливою увагою на Угорщину та сусідні держави. «І в цьому розрізі особливу увагу звертаємо на країни, де живе угорська нацменшина», – додав Петі Мартон.
Такі послуги аналітики, досліджень, розробки стратегій інститут надає для органів місцевого самоврядування. Усі матеріали перебувають у відкритому доступі у базі даних всіх досліджень (суспільних та політичних), щоб ними могли керуватися всі бажаючі.
Інститут займається в тому числі й науковими виданнями, партнером цього проєкту є в тому числі видавництво із Закарпаття.
«Третій напрямок нашої місії – ми плануємо і здійснюємо пілотні проєкти, які стосуються як Угорщини, так і транснаціонального простору навколо нас, – додав Мартон Петі. – Перша така тематика, в якій ми робимо експериментальні дослідження, стосується системи надання допомоги. Ми розробляємо систему, за якої ефективно можна встановити зв’язок між донорами та отримувачами. І тут важливо відзначити, що в нас уже десятиліття існує тісна співпраця із закарпатськими установами, організаціями, конфесійними установами тощо. Готуємо для них стратегічні плани діяльності, в тому числі ми допомагаємо їм у розробці та впровадженні власних стратегічних планів діяльності».
Масштабні гуманітарні акції, підтримка України
Щороку фахівці інституту проводять кілька масштабних гуманітарних акцій, у рамках яких надавалась допомога для України та Закарпаття зокрема. Серед таких, зокрема, програма «Закарпатський Миколай», в якій беруть участь працівники інституту як приватні особи, зі своїх власних коштів готують подарунки і навіть самі їздять і дарують їх дітям.
Щорічно інституція проводить для дітей конкурс малюнків та есе, до якого долучаються діти не тільки з Угорщини, а й інших регіонів, і закарпатці – чи не найбільш активні. «Нам приємно, що серед закарпатських учасників постійно є 25-40 конкурсних робіт, які виконують не тільки угорці, а і українці. Тобто, конкурс настільки популярний, що охоплює дуже й дуже багатьох дітей», – додав віце-президент.
Від початку повномасштабного вторгнення всі програми та напрями діяльності НДІ активізувались. Вдалося зібрати та передати дуже велику допомогу в Закарпаття та інші області України. Численні програми були спрямовані на підтримку ВПО в Україні, каже віце-президент:
«Ми встановили тісний контакт із Закарпатською ОВА, органами місцевого самоврядування, ми оперативно з’ясували, в чому є потреба і де наша допомога є найбільш необхідною. І такий самий крок ми зробили в бік угорських організацій на Закарпатті».
Ще один напрям діяльності інституту в цей складний час – допомога українським родинам, котрі постраждали під час війни. «Також за нашої організації 200 українських дітей змогли відпочивати в літньому таборі в Угорщині поблизу озера Балатон, – розповів Мартон Петі. – Організаторами і нашими партнерами були педагогічні товариства та Закарпатська обласна влада. Учасниками табору були діти з різних областей України. Важливо, що всі ці діти були з родин, яких сильно торкнулася війна – з родин військовослужбовців чи тих сімей, які втратили рідних через війну».
Важливо – підтримувати Україну на шляху її євроінтеграції
Також чималу роботу Інститут виконує за грантові кошти ЄС, в тому числі на шляху впровадження в практику інновацій. «Займаючись цією діяльністю, фахівці Інституту підтримували значний зв’язок із Україною, що дуже важливо на шляху стрімкої інтеграції України в ЄС, – акцентував Мартон Петі. – Ми можемо назвати результати такої співпраці. Перша тематика стосується фінансування проєктів з Фонду гуртування та зближення. Кошти такого фонду мають використовуватися в країні отримання, але ми змогли згуртувати навколо подібних проєктів і сусідів. Зокрема, йшлося про вивчення потреб освітніх закладів».
Численні проєкти, за словами віце-президента НДІ, стосувались транскордонної співпраці, дослідження зміни клімату прикордонного регіону, створення реабілітаційних центрів для дітей на території Закарпаття, надання допомоги органам місцевого самоврядування у розробці стратегій розвитку.
Також фахівці НДІ готуються надавати допомогу Україні на її євроінтеграційному шляху. «В цьому контексті можуть виникнути безмежні можливості як для України, так і для всього цього регіону. Так, під час війни ми не можемо повноцінно над цим думати, але працювати можемо і повинні, бо це – майбутнє», – додав Мартон Петі.
Для довідки. Упродовж 9-13 грудня майже чотири десятки українців із прикордонних регіонів – Закарпаття, Львівщини, Івано-Франківщини, Чернівеччини, Тернопільщини та Волині проходили стажування в Угорщині.
Програма стажування в Угорщині профільних спеціалістів адміністрацій, журналістів та науковців із західних областей України ініційована Інститутом національно-стратегічних досліджень Угорщини, організаційну підтримку надала Закарпатська обласна військова адміністрація, логістичну – генеральне консульство Угорщини в Ужгороді.
У рамках Програми українці мали намір ознайомитися з тим, як живуть нацменшини в цій країні, як їх підтримує держава, вивчали законодавство щодо національних спільнот в Угорщині.
Наталія Петерварі,