Як Ви оцінюєте розвиток угорсько-українських двосторонніх відносин, чи можуть вони в майбутньому рухатися в напрямі покращення чи подальшого погіршення? З таким питанням журналісти нашого видання звернулися до доктора філософії Університету Етвеша Лоранда, Міжнародного директора Дунайського інституту Вереша Кріштофа.
Пропонуємо його відповідь для наших читачів.
Кріштоф Вереш: «Я очікую покращення угорсько-українських відносин у найближчий період, тому що, з одного боку, це сусідні країни, це в інтересах обох сторін, а з іншого боку, за оцінками, можна побачити, що діалог уже почався між двома сторонами останнім часом.
Особливо важливою є зустріч Міністра закордонних справ і торгівлі Петера Сійярто, Міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби та Глави Офісу Президента України Андрія Єрмака у січні 2024 року. Зміни, внесені в грудні 2023 року до законодавства, що регулює становище національних меншин в Україні, також прогнозують подальше покращення відносин між двома країнами, оскільки уряд Угорщини розглядає повне відновлення прав угорської меншини Закарпаття до 2014 року як пріоритетне питання.
На мою думку, однією з важливих ланок у покращенні двосторонніх відносин є те, що угорська опозиція, західноєвропейська та американська ліберальна преса у зв’язку з війною зображують угорський уряд як проросійський. І пропагандистська машина Кремля любить посилювати цей наратив – у тому числі в Україні – додаючи, що Угорщина хоче анексувати Закарпаття.
Це просто неправда. У 1991 році Угорщина та Україна підписали угоду про основи добросусідства та співробітництва, в якій обидві країни заявили, що «Сторони поважають територіальну цілісність одна одної та заявляють, що не мають і не матимуть одна до одної територіальних претензій».
З початку війни Угорщина засудила російську агресію на багатьох міжнародних форумах, з початку війни понад 66 тисяч біженців подали заявки та отримали захищений статус в Угорщині.
Не слід забувати, що Угорщина також бере участь у різних пакетах фінансової допомоги, які надсилає Європейський Союз. Згідно з базою даних німецького Кільського інституту світової економіки, Угорщина зобов’язалася виділити до січня 2024 року суму в 1,08 млрд євро, що відповідає 0,65% ВВП. Таким чином, за рівнем ВВП Угорщина випереджає, наприклад, Сполучене Королівство (0,55%), а також Сполучені Штати (0,32%) щодо наданої допомоги. Крім того, в лютому 2024 року уряд Угорщини схвалив чергову допомогу ЄС на 50 млрд євро, а в березні не заблокував додавання 5 млрд євро до Європейського фонду миру, який надає військову допомогу Україні.
Той факт, що Петер Сійярто домовився з Андрієм Єрмаком у березні про будівництво нового прикордонного переходу на угорсько-українському кордоні між Надьгодошем та Великою Паладдю, а також про розширення прикордонного переходу Берегшурань, також свідчить про покращення відносин між дві країни. Це необхідно, оскільки через блокаду на польсько-українському кордоні частина міжнародного вантажопотоку була перенаправлена на ділянку кордону з Угорщиною.
Насамкінець хотів би зазначити, що прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан на прес-конференції, яка відбулася наприкінці лютневого саміту V4 у Празі, сказав, що «Україна потребує допомоги, і Україні потрібно допомагати. Це правильне ставлення».
Те, що угорський уряд підносить свій голос за права угорської меншини в Україні, не робить його антиукраїнським чи проросійським. Позначення уряду Угорщини такими прикметниками лише вбиває клин між двома сусідніми націями і, зрештою, служить інтересам Кремля».
Юрій Дунда
Для довідки
Крістоф Дьордь Вереш має ступінь доктора філософії в Університеті Етвеша Лоранда. Раніше він був науковим співробітником Будапештського дослідницького інституту міграції. Починаючи з вересня 2021 року він 14 місяців працював у Центрі вивчення імміграції у Вашингтоні, округ Колумбія, як стипендіат Андраші з національної безпеки. Приєднався до команди Дунайського інституту як старший науковий співробітник у липні 2023 року. У лютому 2024 року його призначили відповідальним за міжнародні зв’язки, тоді ж Вереш приєднався до Центру національних інтересів як запрошений науковий співробітник.
Протягом своєї кар’єри виступав з доповідями на конференціях англійською, французькою та угорською мовами, його твори публікувалися в The National Interest, Newsweek, The Washington Examiner, Think Global Health, The Jewish News Syndicate та журналі Providence. Дослідження науковця зосереджені на нелегальній міграції, українських біженцях у Європі та російській дезінформації в регіоні ЦСЄ.