Більшість українських танків працює на імпортованій з Росії нафті з подальшою переробкою, а Київ купує її переважно в Угорщини та Туреччини. Тому боєздатність України значною мірою залежить від імпорту палива з Угорщини, повідомляє німецьке видання Handelsblatt.
За даними газети, лише один із шести нафтопереробних заводів України, Кременчуцький НПЗ, працював ще до початку війни (сам він міг покривати приблизно 30 відсотків споживання палива в країні). Але у квітні 2022 року на цьому заводі також сталася катастрофа, і відтоді він працює лише з перервами.
Через це українці опинилися в скрутному становищі, адже їм все одно потрібні іноземні постачання для переміщення армії. Про це, за даними української митниці, повідомляє Handelsblatt
Безперебійну діяльність української армії практично забезпечується дизельним експортом Угорщини та Туреччини.
Слід відзначити, що обидві країни переважно переробляють сиру нафту, імпортовану з Росії, на своїх НПЗ і експортують вироблені з неї паливні продукти. Отже, українці – опосередковано – керують своєю армією російською нафтою.
Як йдеться у статті Handelsblatt, у цьому дуже допомагає Mol Nyrt., оскільки це угорська компанія.
За останні півроку вона практично подвоїла свій експорт в Україну.
На думку німецької газети, все це також є наслідком того, що група Mol практично має конкурентну перевагу, оскільки має спеціальний дозвіл Євросоюзу продовжувати постачати свої НПЗ російською нафтою. Порівняно з іншими європейськими країнами, трубопровідні поставки нафти до Угорщини поки не зазнають впливу нафтового ембарго і, згідно з планами Євросоюзу, це залишиться до 2024 року.
У той же час країни, які через санкції не мають доступу до російської нафти, можуть постачати в Україну все менше нафти. Крім того, на ситуацію на ринку впливає і те, що російська нафта марки Urals дешевша за нафту західної марки Brent. Handelsblatt також зазначає: «особлива ситуація» Угорщини в цьому відношенні досі не привертала особливої уваги за кордоном.
Міхал Пашковський, аналітик Інституту Центральної Європи, розповів німецькій газеті: частина палива, яке потрапляє в Україну, надходить через Польщу залізницею, а, крім того, вони отримують сиру нафту по трубопроводах з Угорщини та Словаччини, а також отримують паливо з Румунії морським і залізничним транспортом.
Фото: Віктор Фрідшон / Global Images Ukraine / Getty Images)