Один із найпопулярніших водоспадів Закарпаття – Шипіт

Бажаєте почути, як розмовляють гори? Тоді неодмінно відвідайте одним із найкрасивіших водоспадів карпатських гір – Шипот (Шипіт). Знаходиться гідрологічне диво в підніжжі гори Гемба, яка є серцем полонини Боржава. Справжній скарб ретельно захований від людського ока серед густих лісів та стрімких скель, і тільки голосний гул води виказує його розташування.

Вдсп. Шипіт, каскади
Каскади водоспаду Шипіт

Все для вашої ж зручності. Водоспад знаходиться неподалік села Пилипець. Вже там можна з комфортом переночувати, спробувати унікальну карпатську кухню, познайомитися з місцевими традиціями. Спеціально з села організовують автобусні тури, кінні прогулянки. Тільки уявіть, як чудово проїхатися на санях чи возі, не упускаючи жодного красивого куточку, дихаючи свіжим повітрям та насолоджуючись лісовою піснею. Такого в автобусі точно не буде.

Краса Шипоту дійсно заворожує. Через це кожного року з першого дня липня і до ночі на Івана Купала поблизу водоспаду організовують фестиваль субкультур. Щоразу на березі річки Пилипець збираються неформали з усієї Європи, які проводять весело та колоритно свій час. Тому, якщо вам не до вподоби шум та галас, краще приїжджати до Шипоту в інший зручний для вас час.

Пороги Шипоту
Пороги водоспаду Шипіт

Шипіт можна відвідати у будь-яку пору року. Кожна із них по-своєму розкриває красу водоспаду. Звичайно, найоптимальнішим варіантом є літній сезон, який відкриває більше можливостей для звичайних туристів. Можна піднятися на полонину Боржава і звідти милуватися красою водоспаду та навколишніми краєвидами. Там, на місці, є можливість випити кави чи чаю у затишній колибі. Ще на полонині можна назбирати багато пахучих квітів та справжніх екологічно чистих чорниць. Повірте, смачніших за ці, ви точно не куштували.

Полонина Боржава
Полонина Боржава, панорамний вигляд

Легенди про водоспад Шипіт

Кожен, хто побачить Шипіт, здивується його тихій назві. Що ж послужило для її виникнення? Існує романтична легенда про двох закоханих, які за збігом обставин не могли бути разом. А все доволі банально: вона – багата, він – бідний. Саме тому нещасним доводилося приховувати свої почуття, і краще за всіх їм допомагали скали та дикі ліси. Здавалося, ніхто не дізнається про таємні зустрічі двох безнадійно закоханих. Та якимось чином мати дівчини дізналася про місце наступної зустрічі і тишком прослідкувала за донькою. Підтвердивши злі догадки побаченим, посипала страшними прокльонами на пару. Звідки не візьмись, почалася сильна злива. Надала сил гірським потічкам. Один із таких бурхливих потіків збив закоханих з ніг і поніс в страшне провалля. До останнього трималися за руки закохані, аж поки водоспад не розлучив їх назавжди. Вбита горем мати гірко шкодувала про скоєне, та дітей було вже не вернути. Кожного божого дня приходила бідолашна до водоспаду. Вчувався їй голос рідної доньки у шумі води. «То так моя Марічка з Іванком шепочуться», – говорила стара. Відтоді в народі водоспад прозвали Шипіт, в честь трагічно загиблих закоханих.

Біля с. Пилипець водоспад Шипіт
Водоспад Шипіт біля с. Пилипець

Як добратися до водоспаду Шипіт

Щоб дістатися до Шипоту, потрібно приїхати в Межигірський район Закарпатської області. З районного центру до села Пилипець курсують маршрутки. Відстань від села до водоспаду 6 км. Повернутися назад можна через залізничну станцію в селі Воловець, що за 10 км від Шипоту. Але для цього потрібно підкорити вершину Гембу, спуститися до Великого Верху до гори Стій. Тут прийдеться заночувати. І наступного ранку вирушити до станції через гору Плай. Маршрут не легкий, але зможе компенсувати втому неймовірною та неповторною красою Карпат.

Post Author: UA KISZó