Шандор Федір, який більше року служить на фронті, останні кілька тижнів зміг провести вдома. Нехай і ненадовго, але зняв військову камуфляжну форму і став тим, ким був до війни. Професор Унгварського національного університету, який став відомий тим, що читав лекції своїм студентам з окопів, відкривав нові туристичні об’єкти, висаджував сакури і, звісно, посміхався та робив селфі з тими, хто його зупиняв по дорозі. Як він сам каже: він зарядився і черпав сили з того, що справді є справою його серця, пише kiszo.net
Зустрітись із Шандором Федором, який є сержантом і який нещодавно увійшов до списку “100 найвпливовіших особистостей Закарпаття”, домовились у магазині закарпатських крафтових продуктів Craft, що на площі Петефі в Ужгороді. Тут саме тому, що в магазині збирають допомогу для підрозділів ЗСУ.
Перш ніж ми сіли на терасі, щоб обговорити події останніх кількох тижнів за паруючою кавою, він провів мене по магазину. Відвідувачів чекає багатий вибір місцевих мінеральних вод, пива, вин, коньяків, джемів, меду, чайних трав, спецій, сухофруктів, солодощів, лавандової косметики, сирів та м’ясних виробів.
Два продукти, натхненні професором-тренчом, також ддивляться на відвідувачів із прилавків. Одним із них є ProFeSsör – нещодавно виведений на ринок крафтовою пивоварнею Джона Гаспара в Берегові.
Для тих, хто, можливо, не зрозумів, назва пива — це влучна гра слів. Але є ще медовий пазл, на упаковці якого зображена мальована версія відомої фотографії Шандора Федора, на якій він проводить онлайн-урок своїм учням із окопів. Така ж графіка була додана до етикетки пива.
Не сидів Фегір і вдома. Ті, хто його знають, знають, що він постійно тримає руку на пульсі закарпатського туризму, як він каже, “колись закінчиться війна і все повернеться до старого”. На початку нашої розмови він показує на саджанець сакури, висаджений по інший бік тротуару, нагадуючи старовинну мудрість: «Хто посадив дерево, той вірить у майбутнє».
– Наступного року ми святкуватимемо сторіччя появи сакур на Закарпатті, у зв’язку з цим плануємо висадити 100 дерев японської вишні по всій країні до цвітіння наступного року, – детально розповів він передісторію саджанця. – Тут уже другий, перший у Мукачеві. Загалом ми плануємо посадити такі дерева в усіх 64 громадах Закарпаття, а також біля всіх основних туристичних об’єктів. Наразі ми ввже висадили 16.
Шандор розповів, що в перший день його відпустки в Мукачеві була організована зустріч із професіоналами туризму та екскурсоводами, де й оголосили про цю акцію. Час теж не випадковий, частково збіглося з його святом, натомість перше дерево посадили за 300 днів до 24 квітня, на який припадає день Юрія. До речі, народна традиція відраховує справжній початок весни всаме ід цього часу, що власне збігається з початком цвітіння сакур, які масово висаджувалися в 1924 році на території області. Професор зазначає, що, згідно з записами, появу сакур на Закарпатті можна датувати раніше, але саме тоді з’явилися перші ряди сакур.
«Ми провели зустріч із закарпатськими сироварами та керівниками малих пивоварень, — розповідає він, гортаючи в телефоні довгий список запланованих зустрічей. – Минулого разу ми мали змогу зібратися перед епідемією коронавірусу, було що обговорити.
Ми урочисто відкрили кілька нових міні-скульптур в Ужгороді. З нагоди 170-річчя від дня народження Чонтварі Костки Тіводара ми організували пленер у Береґові, в якому взяли участь 45 дітей, які перемалювали його відому роботу «Старий рибалка».
Ми провели забіг Lavender Run на лавандовому полі біля Перечина. Я брав участь у благодійних акціях, де ми збирали гроші для української армії. В Ужгородському районі, поруч із поселенням Тур’я Пасіка, на території відпочинкового комплексу Воєводино ми урочисто відкрили скульптурну композицію «Три яблука, які змінили світ». Скульптурна композиція «Яблуко знань» покликана символізувати гріхопадіння Адама і Єви, історію яблука Ньютона та появу комп’ютерів Apple.
Ще один туристичний об’єкт парку – Пекельний сад, де ростуть найотруйніші рослини Закарпаття.
Знайшовся час і відсвяткувати десятиріччя медіа-центру Ужгородського національного університету. Було дві-три програми на день, я не нудьгував. Я зустрівся зі своїми давніми друзями, дав багато інтерв’ю більш ніж двом десяткам закордонних видань. Це мене “відключило”, додало енергії продовжувати”.
Під час розмови ми висвітлили історію та походження закарпатської швачки Куручук, яку все частіше можна побачити на світлинах, які викладаються на її сторінці у соцмережах. За його словами, багато хто знає 68-й окремий батальйон територіальної оборони «Підкарпатські дракони». Але не тільки в цій частині служать закарпатські угорці.
“Дев’ять місяців тому зі мною зв’язалися цивільні громадяни з Угорщини, які хотіли нам допомогти, – згадує він. – Так виникла громадська ініціатива Subcarpathian Dragon Supply, яка вже передала матеріальні пожертви для українських військовослужбовців на понад 100 мільйонів форинтів. Оскільки наші угорські друзі надають допомогу не лише батальйону територіальної оборони, а й усім підрозділам, в яких служать закарпатські угорці, ми вирішили створити спільний жетон, який угорці, які воюють, зможуть з гордістю носити”.
За моєю інформацією, закарпатські угорці служать у 8 бригадах і 19 батальйонах, є й такі, де є лише одна угорська національність, але ми вже підтримали його підрозділ.
“Назва “Закарпатські куруци” виникла тому, що у всіх вона одразу асоціюється із закарпатськими угорцями, – продовжує Шандор, описуючи відповідний шеврон. – Не випадково Куруци відіграли важливу роль у боротьбі за свободу під проводом Ракоці. Хрест, який символізує Римо- та Греко-Католицьку Церкву, також був розміщений на вершині, тому що такий же був на прапорі Куруців. Багато хто передає його як сувеніри тим, хто допомагає бійцям, які воюють на фронті”.
Також говорилипро його призначення послом. З цього приводу він сказав, що вивчає угорську мову, тобто літературну мову, оскільки вже досить добре знає народну мову. Адже він має угорське коріння по лінії батька. Однак його батьки розлучилися, коли він був дитиною, тому він не досконало вивчив угорську. Але зараз намагається наздогнати.
– Я відчуваю, що стає все краще і краще, я згадую все більше слів, які знав раніше, але з часом забув. У цьому дуже допомагає мій проект у Facebook Magyar Szerdák, в якому я знімаю відео про Угорщину та угорців.
Шандор пояснює, що під час цих коротких відеопрезентацій бажаючі можуть дізнатися більше про співпрацю українського та угорського народів і “про елементарні речі, яких ми не знаємо один про одного”, – сказав він і додав, що впевнений, що незабаром надійде агремент від Угорщини про його погодження послом.
Шандор Федір після цієї розмови повернувся на фронт, але пішов не з порожніми руками. Він повіз із собою свій останній восьмий пакет допомоги від закарпатського Sárkányellátó вартістю майже 28 мільйонів форинтів. Серед іншого – тепловізори, батареї, дрони та лазерні далекоміри – вони потрапили до підрозділів, що воюють на передовій, які звернулися до професора з окопів по допомогу.
Шандор Сабо