Наразі невідомо, як ситуація на Закарпатті розвиватиметься далі. Станом на 6 квітня в регіоні зафіксовано 35 осіб із коронавірусом, один випадок закінчився летально. Регіональна влада постійно інформує про контроль над ситуацією, втім, у суспільстві є чимало питань щодо того, наскільки ситуація справді контрольована.
За поясненнями Укрінформ звернувся до заступника голови Закарпатської ОДА Ігоря Шинкарюка, керівника регіонального штабу тимчасової протиепідемічної комісії для боротьби з поширенням COVID-19.
Ігор Шинкарюк
– На Закарпатті регіональний штаб із протидії поширенню коронавірусу був створений першим серед інших регіонів, саме тут започаткували практику брати із тих, хто в’їжджає в країну, “підписку” про самоізоляцію, – каже Ігор Шинкарюк. – Ми заздалегідь прогнозували ситуацію, що люди почнуть повертатися, змоделювали можливість напливу (були дні, коли в область заїжджало по 2 тисячі осіб, ми з ними всіма працювали на кордоні) і можливі загрози. Спочатку розглядали можливість обсервації людей у кожному районі — в області ще місяць тому були визначені місця, де можна було б прийняти людей на обсервацію за місцем проживання. Чому ця схема не була введена одразу? По-перше, ми не могли знати, яким буде наплив, тільки за останні вихідні в область зайшло 5 тисяч людей — це нереально розмістити їх, організувати пансіон, догляд лікарів та охорону. У першу чергу, через фінансування, якого в області на це нема, потім стоїть питання, де брати сили, тобто, лікарів та охорону, – наголошує Шинкарюк.
– Але цих людей треба було фіксувати невідкладно, тому було вирішено робити це у той спосіб, який є, тобто, зобов’язувати до добровільної самоізоляції вдома. Це дало результат в області, його не можна не побачити. Вважаю, що це прямий доказ нашої роботи — саме те, що ми не допустили цих людей до місць масового скупчення (ринки, храми, громадський транспорт) дало результат, що на Закарпатті наразі маємо лише 35 позитивних на коронавірус людей, – наголосив Шинкарюк.
Для того, аби контролювати цей процес, ми проводимо рейди, люди знають, що рейди будуть на тижні та в неділю, тому залишаються вдома. У більшості випадків ми застаємо їх під час рейдів на самоізоляції. Є складені протоколи, але це дуже мала кількість у співвідношенні до загального числа людей на самоізоляції (мова про кілька десятків протоколів при близько 15 тисячах зафіксованих осіб на самоізоляції).
– Маю відзначити, що найбільш дисципліновані закарпатці – в Берегівському районі, в угорських селах, – каже Ігор Шинкарюк. – Там є домовленість між сільськими головами та підприємцями в магазинах не обслуговувати тих, хто повернувся з-за кордону. Людям пропонують попросити когось зробити необхідні продуктові закупи та організовують доставку додому.
Також чиновник зазначає, що у питанні відстеження дотримання громадянами правил самоізоляції основна робота покладена на голів місцевого самоврядування.
– У нас були випадки, коли на кордоні люди подавали неправдиву інформацію про свою особу (вказували фейкову адресу чи контактні телефони) — це все потім доопрацьовували представники влади на місцях. Ми отримували уточнені дані. Як тільки в населений пункт прибуває людина (адже багато заробітчан повертаються на місця проживання через пункти пропуску на кордоні в інших областях, до прикладу, Львівській), представники місцевої влади зобов’язані передати ці дані у районний штаб, і так далі – до центру. Наше завдання — скоординувати дії на всіх ланках. І попри всі розмови, що, начебто, влада не володіє ситуацією в регіоні, маю сказати, що у нас ситуація контрольована. Я як керівник штабу, як людина, що 15 років віддала ЗСУ, розумію, що несу за це персональну відповідальність. Цифра 35 осіб з коронавірусом на регіон наразі говорить, що ситуація в регіоні добре контрольована. Ми готуємося прийняти удар, і приймемо його, алгоритми пропрацьовані, усі знають, що робити. Далі показником нашої роботи будуть врятовані життя. А тоді вже нашій роботі можна буде давати оцінку, – наголосив Шинкарюк.
Тетяна Когутич, Ужгород ukrinform.ua
Фото Сергія Гудака та Маркіяна Лисейка