На сімдесят четвертому десятку, сидячи в кріслі-гойдалці, разом з онуком вивчаємо тему «Склади». «За-кон», – каже він, потім дивиться на мене та й питає: «Але ж, бабко, що означає це слово?
Як це йому пояснити? Це щось таке, що депутати приймають, зазвичай не читаючи перед тим. Це документ, який будь-хто може тлумачити так, як йому заманеться, адже завжди знайдеться в ньому шпаринка, і прописаних там правил ніхто не дотримується.
Але цьому терміну можемо дати і таке визначення: закон – це те, що суперечить Конституції та спрямований проти національних меншин. Однак якщо найпростіше хочу пояснити, що воно таке, то скажу так: закон – це те, через що хліб у магазині віднині потрібно просити від продавця-односельчанина не на рідній тобі мові, а на державній.
Саме закони є причиною того, що така велика кількість людей повиїжджали з країни, і тепер у тебе немає, з ким гратися. Однолітки твоїх батьків бачили своє майбутнє в іншій країни, створили сім’ю там, а не тут, не на своїй батьківщині. Через закон у тебе не буде змоги навчатися рідною мовою. Саме через це пояснюю тобі ще раз навчальний матеріал і на угорській мові, адже не важливо, що ти зрозумів, що сказав учитель українською, оволодіти навчальним матеріалом належним чином можеш лише на рідній тобі мові.
Усе це лише уявна картина майбутнього. Адже хто знає, на скільки частин розділиться Україна через п’ятдесят років. При тутешніх соціальних умовах та при такій медицині я навряд чи доживу до заслуженого віку. Потрапляючи на лікарняне ліжко, можна наразитися одразу на дві небезпеки: тобі призначать неправильне лікування і не зможуть вилікувати навіть від тієї хвороби, якої у тебе навіть і немає, або ж із тебе здеруть чималі кошти у боротьбі з невиліковною недугою, і зрештою причиною смерті стане навіть не хвороба, а голод, бо ти залишишся без засобів для існування.
Мої утопічні думки дещо песимістичні, але такою є людина, котра живе в країні, де завжди трапляться щось таке, про що людина думає, що такого не посміють зробити. І все ж таки досвід вказує на інше.
Та якщо мій онук знатиме сказати рідною мовою тільки те, чому навчатимуть удома, певно, що доведеться пояснювати не лише ті слова, які не мають ніякого суттєвого значення, а й інші, менш вживані слова. Краще би займалися тлумаченням первісних значень таких понять, як Батьківщина, чесність, витримка та надія, а не утискали мову, якою говорять люди.