Рік після візиту Орбана до Києва: що дала зустріч, результати і реалії

Рiвно рік тому, 2 липня, прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан прибув до Києва. Це був перший його візит за час повномастабного вторгненні росії в Україну. На цей візит і український, і угорський народ покладали дуже багато надій. Що змінилося за рік – в нашому короткому огляді.

Оглядаємось на рік назад

У Києві під час зустрічі з президентом Зеленським прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан пропонував Україні домовитись з Росією про припинення вогню, а тоді сісти за стіл перемовин.

«Мир – це важливе питання. Війна, в якій ви зараз живете, дуже інтенсивно впливає і на безпеку Європи. Ми високо цінуємо усі ініціативи Зеленського заради досягнення миру. Ці ініціативи потребують багато часу. Я попросив пана президента подумати про те, чи не можна піти інакше – зробити перерву, перервати вогонь, потім продовжити перемовини. Адже припинення вогню могло б забезпечити пришвидшення темпу цих перемовин. Я дуже вдячний президенту за його відверту думку стосовно цього питання», – сказав Віктор Орбан.

Якою була відповідь українського президента, ні Зеленський, ні Орбан не уточнили.

Ми писали про це: Зустріч Зеленського і Орбана: Україна та Угорщина готують договір про двосторонні відносини

Віктор Орбан також тоді заявив, що переговори наблизили дві країни до можливого підписання нової угоди.

“Ми бажаємо налагодити відносини між нашими країнами, ми бажаємо підписати глобальну угоду про співробітництво з Україною, подібну до тих угод, які в нас діють з іншими сусідами Угорщини”, – сказав Орбан.

Крім того, Віктор Орбан наголосив, що Угорщина готова підтримати модернізацію української економіки, а також має намір допомагати Україні у період свого головування у раді ЄС.

“Бажаю всього найкращого Україні, і під час головування Угорщини ми будемо допомагати вам у всьому, у чому зможемо”, – додав глава угорського уряду.

 З надважливого також варто відзначити, що Володимир Зеленський та Віктор Орбан тоді домовились про створення української школи в Угорщині для біженців з України. Сторони наголосили, що ця зустріч стала важливим кроком для налагодження відносин між країнами та вирішення накопичених проблем, а також сказали, що планують у майбутньому підписати договір про двосторонні відносини між Україною та Угорщиною.

До речі, напередодні візиту заступник голови Офісу президента Ігор Жовква заявив, що Україна продовжує роботу для втілення 11 вимог, озвучених Угорщиною на початку року, стосовно гарантій прав для угорської національної меншини. Про це Жовква сказав в інтерв’ю агентству “Інтерфакс-Україна”:

“Є так звані одинадцять кроків. Більшість із них уже близька до розуміння – як їх виконувати, скажімо так. І це, до речі, не моя оцінка, а оцінка угорської сторони. Але, знову ж таки, ще потрібен час, але й розуміння, що це не єдине питання в наших відносинах. І тут не може бути якоїсь прив’язки”, – зазначив заступник голови ОП.

Яким був рік після зустрічі

Після цієї зустрічі на різних рівнях звучало багато обнадійливих висловлювань щодо поліплення взаємин України та Угорщини. Одним із двигунів покращення стосунків був тодішній очільник Закарпаття Віктор Микита. Він чітко заявляв:

“Угорщина – наш сусід, і ми завжди хочемо розглядати її як друга і стратегічного партнера. Моя позиція полягає в тому, що ми повинні працювати разом із усіма країнами, не тільки з Угорщиною, але й зі Словаччиною, Румунією та іншими. Ми повинні робити все, щоб підтримати нашу європейську інтеграцію, наш вступ до НАТО. Незалежно від політичної орієнтації і часом недружньої риторики, яка може лунати, ми повинні постійно працювати над тим, щоб створити максимально ефективну співпрацю”.

Він наголошував, що добре розуміє, наскільки нелегко бути залученим до цієї роботи, адже вона не робить тих, хто її виконує, дуже популярними. “Але ми повинні принести цю жертву, щоб не відкривати нових фронтів у військовій, політичній, енергетичній чи економічній сферах”, – казав Микита і додавав: “За підтримку Угорщині вдячні!”

Читайте також: Віктор Микита: “Підтримка та поглиблення діалогу між Україною та Угорщиною є надзвичайно важливими”

Питання створення української школи в Угорщині для біженців з України було вирішене протягом короткого часу, бо всі передумови для цього були й українці в Угорщині за сприяння угорської влади вже готувались до вдкриття такого навчального закладу.

Так, 31 серпня, розпочала роботу перша в країні державна двомовна середня школа та гімназія для українських дітей.

У навчальному закладі в Будапешті викладання 1 по 12 класи відбуватиметься українською, при цьому угорську та англійську мови вивчатимуть як іноземні. Керує закладом українське товариство в Угорщині “Дім українських традицій”, а фінансуватиметься він за рахунок угорського державного бюджету.

Читайте: Українська школа у Будапешті: як в Європі отримують освіту рідною мовою вимушені втікачі від війни

Упродовж року з боку України теж лунали заяви про напрацювання, що стосуються підтримки угосрької та інших меншин.

Приміром, у грудні минулого року в Ужгороді пройшов форум угорської національної меншини в Україні під назвою «На захисті спільного дому: угорська національна спільнота в обороні й розвитку України». Захід, організований Державною службою України з етнополітики та свободи совісті, об’єднав представників центральних та місцевих органів влади, Парламенту, угорських громадських організацій, духовенства, територіальних громад, міжнародних інституцій і наукових закладів.

У рамках форуму учасники обговорювали актуальні питання, пов’язані з життям угорської спільноти в Україні, акцентуючи на її ролі в захисті, розвитку та інтеграції України до європейського співтовариства. Порушували питання зміни законодавства щодо мови освіти, освітнього процесу, підготовки змін до певних законів з метою вирішення інших питань, які все ще викликають дискусії при зустрічі делегацій двох країн.

Детально про це: Віктор Єленський: «Нам треба плекати і розвивати ті дружні відносини між українцями та угорцями, які історично склалися на Закарпатті»

Уже 13 травня 2025 року Міністерство освіти і науки України під час громадського обговорення «Профільної» — реформи старшої школи та особливостей її впровадження у Закарпатській області озвучували, що в рамках реформи йдеться і про навчання профільним дисциплінам в гірських регіонах та мовами нацменшин.

Важливим кроком для поліпшення відносин стало призначення нового українського посла в Будапешті. Більше ніж два роки Угорщина залишалася без офіційного представника України, проте зрештою дуже відомий в Україні “професор з окопу”, корінний угорець Федір Шандор приступив до виконання цих обовязків. На думку багатьох оглядачів, його присутність є надзвичайно важливою для відновлення і нормалізації українсько-угорських відносин.

Було ще чимало кроків назустріч один-одному, які навіть не висвітлювались на сторінках преси, проте слід сказати, що, як вважає відомий український політик Дмитро Разумков, “…для того, щоб мати нормальні відносини, нам потрібно постійно спілкуватися один з одним. Треба розуміти позиції та аргументи один одного. Потрібно шукати можливі шляхи вирішення спірних питань, навіть якщо це складно. Більшість проблемних питань можна вирішити шляхом постійного діалогу. Я наголошую, що діалог необхідний, це єдиний шлях вперед”.

Пройшов рік — а що далі?

Попри позитивні сигнали, вистачало й негативних: численні звинувачення, шпигунські скандали та багато іншого. Певна річ, це не покращувало стосунки між двома країнами.

У річницю візиту до Києва Віктор Орбан написав:

“Рівно рік тому цього дня я відвідав Київ. Після 14 години шляху ми провели довгі переговори з президентом Зеленським про можливість припинення вогню та встановлення миру. Ще тоді я попередив його, що час не на його боці. Вже тоді я попередив його, що росіяни готуються до затяжної війни, що в Америці ось-ось відбудуться серйозні зміни і Європа видихається. Президент Зеленський тоді нас не послухався. З упевненістю актора на сцені він наполягав на продовженні війни. Війна все ще триває, Європа виснажена, а постачання американської зброї скорочується. Український народ продовжує переживати жахи війни щодня. Це не театр і телесеріал, а сувора реальність. Угорщина залишається на боці світу. Ще не пізно президенту Зеленському приєднатися до нас”.

З боку української влади заяв наразі немає. Натяків на покращення стосунків – теж…

Проте якщо на політичному рівні немає діалогу – він триває на рівні простих людей, котрі добре розуміють, за що борються: численні українці-корінні угорці продовжуєють захищати Україні від російських агресорів; угорці продовжують надсилати в Україну допомогу за запитами військових; Угорщина продовжує здійснювати найбільшу в своїй історії гуманітарну місію “Угорщина допомагає”; усі разом і українці, і угорці продовжують молитись за мир…

Редакція  kiszo.news 

 

Post Author: UA KISZó