Kárpáti Igaz Szó час від часу оприлюднює думки експертів, зацікавлених осіб, представників громадянського суспільства – всіх, хто має що сказати з приводу актуальних тем. Зараз на перший план виходить тема відпустки. Нас цікавило, хто, як і за яких умов може відпочити, куди мріє поїхати і що може собі дозволити цього року.
Імре Віраг Регіна, організаторка подорожей турагентства Club Thermal Peregium, зазначила, що з початку війни їхній оборот значно знизився, але зараз ситуація дещо покращилася.
– Дуже багато людей виїхали з регіону, серед них чимало наших клієнтів. Зараз ми бачимо, що частина з тих, хто живе в Угорщині або інших європейських країнах, відпочиває за допомогою місцевих туристичних агентств. Незважаючи на це, звичайно, до нас також приїжджають ті, хто хоче відпочити, і в нашому офісі в Берегові після узгодження дати я розповідаю про існуючі пропозиції. Зазвичай у всіх є уявлення про подорож, вимоги, а пропозиція, слава Богу, є великою. Тому, незважаючи на поточну ситуацію, багато хто з тих, хто зараз живе за кордоном, приїжджає до нас, щоб забронювати готель, оскільки це набагато вигідніше, ніж, наприклад, у туристичних агентствах Угорщини, – пояснила Імре Віраг.
Вона додала, що більшість їхніх клієнтів потребують авіаперельоту, який здійснюється з Будапешта або Дебрецена до обраної країни.
– Дев’яносто відсотків з них подорожують літаком, приблизно сім відсотків – автобусом (це двоповерхові VIP-автобуси), лише три відсотки вирушають власним автомобілем. Наразі один наш клієнт подорожує власним автомобілем до Греції. Ми забронювали для нього житло з харчуванням, а також уклали медичну страховку.
– Які країни найпопулярніші?
– Якщо скласти рейтинг, то він буде таким: Туреччина, Єгипет, Греція, Албанія, Кіпр, Болгарія. Але все залежить від потреб.
На наше запитання, чи віддають перевагу відпочивальники якості чи доступності, Віраг відповіла, що це змінюється, але більшість шукає дешевші варіанти.
– За останні роки ціни дуже зросли, тому більшість шукає дешевші готелі. Вони кажуть, скільки готові витратити на відпочинок, а ми намагаємося відштовхвуватись від цього. Але є й багато вимогливих клієнтів, для яких важливий комфорт і триразове харчування. Наші гості зазвичай оплачують вісім днів і сім ночей у літній сезон, а восени та навесні — навіть 10-12 ночей. Найбільший попит припадає на липень-серпень, оскільки діти мають канікули, тож сім’я може відпочивати разом. Але у вересні також багато хто подорожує, переважно люди старшого віку, оскільки погода приємніша, немає великої спеки, але ще тепло. Зазвичай вони їдуть до Єгипту, Туреччини, Греції, Кіпру. Новинкою є можливість виїхати з Берегсця автобусом до Болгарії (2 особи в 4-зірковому готелі з повним харчуванням на 9 ночей за 40 тисяч гривень). Гості дуже люблять це рішення, оскільки ціна вигідна, а автобуси зручні.
На Закарпатті кожен знайде для себе відповідний туристичний продукт, вважає Олександр Коваль, викладач кафедри туризму Ужгородького національного університету, засновник Туристичного-інформаційного центру «Турінформ Закарпаття».
“У сучасній економіці вражень все більше людей усвідомлюють, що для відпочинку від фізичних, душевних і розумових навантажень стресового повсякдення не обов’язково підходить переповнене велике місто або масовий туристичний напрямок. З цього погляду Закарпаття відповідає усім критеріям: тут є романтика природи, автентична культура, гастрономія, гостинність, лікувальні води та можливості для активного відпочинку”, – зазначив експерт.
Олександр Коваль регулярно вивчає попит і стежить за ринком, на основі чого можна сказати, що влітку околиці Мукачева та Берегова є двома найпопулярнішими туристичними напрямками в регіоні. В першу чергу, цю місцевість обирають для відпочинку завдяки термальним водам і курортному туризму. У випадку Берегівського району додатковою принадою є близькість західного кордону. А Мукачево є транспортним вузлом, звідки можна легко дістатися до будь-якого населеного пункту Закарпаття. Якщо б потрібно було скласти рейтинг, на друге місце експерт поставив би туристичні напрямки Хуст – Велятин – Шаян. В останні роки в регіоні відкрилося чимало термальних купалень і пляжів. Шаян є центром спа-туризму на Закарпатті, де численні готелі та гостьові будинки чекають на любителів піших прогулянок і оздоровлення. Тут особливий акцент робиться на гастрономічний туризм.
Любителі активного відпочинку обирають Ясіня і Рахів. На відвідувачів чекають фантастичні туристичні маршрути, природні скарби та різноманітні розважальні програми. Про популярність регіону свідчить те, що до нього запустили додаткові поїзди.
Через скандал навколо вітрових електростанцій все більше людей відвідують Полонину Руну. Не виключено, що незабаром туристів там чекатиме зовсім інший краєвид.
Озеро Синевир та розташоване в чудовому гірському масиві місто Колочава обіцяють чудові краєвиди. Зростає попит на тривалі подорожі, близькість до природи, екскурсії з гідом.
Ужгород — столиця тепла і культури Закарпаття. Замок, народна архітектура, музеї, різноманітні виставки та прогулянки центром міста роблять обласний центр незабутнім.
Що стосується цін, то сільський туризм доступний за ціною 750 гривень за ніч, а готелі з напівпансіоном пропонують свої послуги за ціною 1000 гривень за ніч. На харчування на одну особу на день варто розраховувати суму від 350 до 700 гривень, – окреслив можливості Олександр Коваль, додавши, що Закарпаття є центром сімейного відпочинку, забезпечують фізичне та духовне відновлення в країні, яка перебуває у стані війни.
У передподорожному ажіотажі може статися так, що з багажу випаде аптечка першої допомоги, але, проявивши трохи уваги, можна запобігти серйозним проблемам. Перше, що потрібно врахувати, складаючи аптечку першої допомоги, — це куди ми їдемо і що будемо там робити. Вчасно подумайте і про можливі щеплення, адже багатьом вакцинам потрібно три місяці, щоб стати ефективними, — попереджає Тетяна Козак, керівник міського центру первинної медичної допомоги в Ужгороді.
— Слідкуйте за тим, щоб ліки та перев’язувальні матеріали зберігалися належним чином, у легко впізнаваній, водонепроникній коробці. У коробці повинні бути: одноразові гумові рукавички для обробки ран, безспиртові серветки, окремо упаковані пластирі, стерильні бинти для великих ран, трикутні хустки для перев’язки руки, шпильки, ножиці, пінцет, спиртовий гель для дезінфекції. Для дезінфекції також слід мати з собою йодистий дезінфікуючий розчин.
Спеціаліст серед найпоширеніших «хвороб» під час подорожей згадує сонячні опіки, які рекомендує лікувати охолодженням, а також радить у важких випадках приймати протизапальні знеболюючі засоби, наприклад ібупрофен або аспірин. Також поширеною літньою проблемою є блювота та діарея, при яких важливо збільшити споживання рідини. Діарею зупиняє, але не лікує “Імодіум”. При запорах корисний “Пікосен”, а “Мотіліум” ефективний проти блювоти та спазмів. У разі несподіваних алергічних реакцій чудово допомагають Loratadin, Lorano. На випадок несподіваного зубного болю не завадить покласти в валізу знеболюючі засоби, наприклад, “Амоксицилін” або “Еритроміцин”. Проти укусів комах і малярії покладіть у валізу один із рекомендованих ліків проти малярії та, за необхідності, використовуйте репелент.