Після ухвалення Закарпатською обласною радою Перспективного плану формування спроможних громад заспокоїлися пристрасті навколо теми децентралізації. План, який є задовільним для більшості населення, підштовхнув до роботи всіх: і тих, хто чекав тільки на затвердження, і тих, хто досі вагався працювати.
На думку експертів, 2019 рік є найуспішнішим з моменту впровадження реформи децентралізації. Це пояснюється, зокрема, успішним прийняттям вищезгаданого плану та проведенням місцевих виборів у дев’ятьох ОТГ. Юрій Лівак, радник з питань комунікації Закарпатського офісу Програми «U-LEAD з Європою» повідомив для газети Карпаті Ігаз Со про успішність процесів децентралізації.
− Яких результатів в реформі Децентралізації досягло Закарпаття цього року?
− За останні місяці в області очевидний великий прогрес. В кінці року відбудуться місцеві вибори у дев’ятьох новостворених громадах. Це важливо, оскільки до цього було створено тільки сім ОТГ. Крім того, вже друга об’єднана громада з центром у місті обласного значення – Берегівська – отримала позитивний висновок від Закарпатської ОДА. Нагадую, оскільки Берегово є містом обласного підпорядкування, після приєднання відповідних населених пунктів, проводити виборів не доведеться.
− З якими труднощами стикаються новостворені громади?
− Я б не назвав це труднощами – швидше викликом і новими можливостями. По-перше, вони починають працювати на прямих міжбюджетних відносинах з Кабінетом міністрів України, оминаючи вертикаль у вигляді районних та обласної державних адміністрацій, по-друге, ОТГ беруть на себе нові повноваження. Нагадую, що Україна ратифікувала Європейську хартію місцевого самоврядування, одним із основних принципів є принцип субсидіарності. Згідно з цим принципом, максимальна кількість повноважень має реалізовуватися на рівні громад. Тому спочатку об’єднаним громадам потрібно навчитися управляти грошима і знайти професіоналів, які зможуть свої повноваження безперешкодно реалізувати. Також потрібна зміна в менталітеті громадян, адже якщо раніше вони асоціювали себе з селом, містом, районом, то зараз треба звикнути відчувати себе членом об’єднаної територіальної громади.
− Багато неправдивих міфів поширюється про децентралізацію…
− На жаль, так. І ми з ними намагаємося боротися. Зокрема, часто чуємо, що за рахунок коштів всієї громади розвиватися будуть тільки центри ОТГ. Насправді все зовсім навпаки – більше розвиваються якраз громади, що приєдналися. Власне, в цьому й була одна з цілей реформи – щоб економічно сильніші громади допомагали слабшим. Переконатися в цьому можна на прикладі всіх Закарпатських ОТГ, які працюють більше одного року – в населених пунктах, які раніше не мали фінансів навіть на утримання сільської ради, зараз ремонтують, реставрують або навіть будують з нуля освітні та медичні заклади, облаштовують благоустрій і так далі.
Другий міф – про закриття шкіл. Насправді, рішення про оптимізацію освітньої мережі в ОТГ прийматимуть винятково обрані керівники цієї громади. Якщо вони вважають, що школу, в якій вчиться 10-20 школярів, доцільно утримувати за бюджетні кошти ОТГ, ніхто їм цього заборонити не зможе.
Якщо говорити про Центри надання адміністративних послуг, то це – наближення адміністративних послуг до населення. Тут взагалі не може бути якогось негативу. До речі, активну участь у модернізації і відкритті ЦНАПів бере Програма «U-LEAD з Європою». За сприяння Програми цього року відкрилися ЦНАПи у місті Хуст та у Вільховецькій ОТГ. Наступного року буде відкрито ще майже два десятки ЦНАПів.
− Яка ситуація з іншими, ще не створеними громадами?
− У Перспективному плані затверджено 60 громад. Третина з них вже створена або готується до виборів. Інші знаходяться на різних етапах підготовки до об’єднання. Нагадаю, міністр розвитку громад і територій Альона Бабак недавно повідомила, що період добровільного об’єднання триватиме до лютого 2020 року. Наступного року пройдуть місцеві вибори. Раніше спікер Верховної Ради Дмитро Разумков наголошував, що відбудуться вони після завершення реформи Децентралізації, тобто в новому адміністративно-територіальному устрої. В будь-якому випадку, зараз все залежатиме від рішень, які прийматимуть Президент України, Уряд та Верховна Рада.
Іветта Чуга