«Рука Кремля»: чи справді угорські війська біля кордонів України та кому вигідні такі фейки?

Останнім часом між Україною та Угорщиною виникла напруженість, спричинена появою в інформаційному просторі тверджень про нібито нарощування угорських військ поблизу кордону з Україною. Соцмережі пишуть про передисклокацію воєнної техніки, подію активно коментують, обговорюють. Окремі медіа вже навіть назву цим подіям придумали – операція під назвою «Турул».

Одразу зазначимо: насправді все це фейк та відверті маніпуляції.

Але кому вигідне розхитування ситуації?

Що сталося

Буквально кілька днів тому, 10 травня, у соціальних мережах та месенджерах почали поширюватися відео нібито з військовими маневрами угорських спецсил. Ні конкретних місць, певна річ, ні дат ніде нне наводилось, ось тільки написи були доволі красномовними на кшталт: «Операція Турул» незабаром. Повернення Транскарпатії (так в Угорщині називають Закарпаття — Ред.) на Батьківщину».

Таке повідомлення першим оширив анонімний акаунт HungaryBased, який не пов’язаний з угорськими медіа чи державними структурами.

Але існує і провокує.

І ви самі можете побачити, як накручуються перегляди на такому акаунті.

Ці повідомлення активно поширювалися в соціальних мережах та проросійських Telegram-каналах, що викликало занепокоєння, певна річ, і серед українців.

Закарпатцям, яких із перших днів війни росії проти України постійно намагаються втягнути в різноманітні міжетнічні скандали, це вкрай не сподобалося, ба більше – обурило! Адже з початку вторгнення в 2014-му постійні провокації, закиди в бік угорського населення, підпали та підриви, скандальні написи та заклики не дають спокійно жити людям.

Початок повномасштабного вторгнення розклав крапки над «і» навіть в головах тих, хто вигадував собі нелояльність закарпатців: сотні корінних угорців воюють у складі ЗСУ за територіальну цілісність України, десятки вже склали свої голови за батьківщину.

При цьому сама Угорщина, попри всі політичні непорозуміння, здійснює найбільшу гуманітарну операцію за весь час існування держави – програму «Угорщина допомагає», в рамках якої не тільки здійснюється підтримка українців в Угорщині та Україні, забезпечення України медикаментами, вакцинами, медобладнанням, а й відбудова зруйнованих росією українських садочків, побудова житла для ВПО, та ще й систематичне забезпечення усім необхідним українців. На особистих контактах така допомога не менша.

Про це мало пишуть медіа, мало говорять люди. Бо це не цікаво.

Натомість скандальним фейкам чомусь вірить багато хто…

Реакція України: ніяких військ немає!

Центру протидії дезінформації одразу наголосив, що анонімний X-акаунт HungaryBased регулярно публікує провокаційні дописи про «повернення Закарпаття» та не має жодного стосунку до угорських медіа чи державних структур:

«Міністерство оборони Угорщини вже пояснило, що поширене в мережі відео з бронетехнікою в Будапешті пов’язане з фестивалем Ludovika — щорічним публічним заходом. Інші матеріали з фейкового допису — це архівні кадри з навчань Adaptive Hussars 23, які відбувалися в листопаді 2023 року», — йдеться в повідомленні.

У Центрі пояснюють, кому така «деза» вигідна, і це очевидно – росії та її спецслужбам, котрі сплять і бачать, як би створити напруження між двома сусідніми державами:

«Поширюючи подібні фейки про нібито „територіальні претензії“, росіяни та їхні проксі намагаються зіштовхувати українців і угорців. Це їхня традиційна стратегія», — попереджає ЦПД.

Речник Держприкордонслужби України Андрій Демченко одразу після появи такого повідомлення заявив, що інформація про зосередження угорських військ є фейком. За його словами, прикордонники не фіксували жодної активності, яка б підтверджувала підготовку до вторгнення:

«Ми не спостерігаємо жодного скупчення військових сил біля угорського кордону» (TSN ).

Реакція Угорщини 

Угорські офіційні джерела також не підтверджують жодної підготовки до агресії. Так, видання Infopost із посиланням на угорських експертів зазначає, що поширення такої інформації — це елемент російської інформаційної операції, спрямованої на дестабілізацію українсько-угорських відносин:

«Це стара методика Кремля — зіштовхнути між собою сусідів, посіявши ворожнечу через фейки та маніпуляції», – пише видання Infopost.

Джерела нашого видання в Угорщині також спростовують таку інформацію, називаючи її відверто провокативноює Угорці не сумніваються, чия рука причетна до скандалу і кажуть, що відстежують ланцюжок подій: на хиткий грунт дипломатичного скандалу між двома країнами «зацікавлені» особи вкидують ось такі фейкові новини, що продовжує накаляти обстановку…

“Зрештою,  в угорському прикордонні наразі живе стільки українців, що хтось із них уже би побачив накопичення цих військ та й пустив би розголос. Повірте, таку інформацію в наш час інтернету та соцмереж не приховаєш”, – розповіла KISZó жителька Ніредьгази Марина Гентеш, котра родом з Ужгорода.

P. S. З огляду на все це можна зробити один висновок: ситуація з «операцією Турул» є прикладом гібридної війни, яку Росія веде не лише на фронтах, але й в інформаційному просторі. Її мета — посіяти недовіру між Україною та її європейськими сусідами.

Саме тому вкрай важливо зберігати критичне мислення та покладатися на офіційні джерела інформації. До цього постійно закликає і наше видання: керуйтеся здоровим глуздом і не ведіться на провокації!

Редакція kiszo.news

Post Author: UA KISZó