Українці отримали можливість планувати кар’єру та освіту за євростандартами

Українці отримали доступ до європейських інструментів для планування свої кар’єри, покращення досвіду навичок, пошуку роботи, як в Україні так і закордоном. Цими днями Національне агентство кваліфікацій презентувало Національні центри Europass та Euroguidance в Україні, які допомагають громадянам, освітянам і фахівцям орієнтуватися в питаннях освіти, кар’єри та мобільності.

Детальніше про можливості, які відкривають ці центри для українців розповіли Маргарита Поліщук, представниця центру Europass в Україні та Яна Бобирець, представниця центру Euroguidance в Україні.

«Центри Europass відкривають унікальні можливості для молоді, освітян, кар’єрних консультантів та всіх, хто прагне розвивати свою професійну кар’єру відповідно до сучасних вимог ринку праці та європейських стандартів, – зазначила Маргарита Поліщук. – Ця ініціатива нова для України, вона реалізується з липня 2024 року, в інших країнах ЄС про неї заговорили ще у 1997-98 роках. Це представлення професійних навичок, компетенцій та кваліфікацій у формі, яка є зрозумілою у всіх країнах Європи. Воно відбувається за допомогою п’яти онлайн-інструментів: профіль Europass, резюме Europass, додаток до диплому, додаток до сертифікату та паспорт мобільності».

Ініціатива розрахована на широкий спектр користувачів, включаючи осіб абсолютно різного віку. Це можуть бути фахівці, студенти, роботодавці, освітні установи, організації, які безпосередньо займаються професійною орієнтацією або ж молодіжними програмами.

З 2022-го року Europass був доступний на 29 мовах, а з 22-го року в інтерфейс користування додали й українську мову. Оскільки через повномасштабне вторгнення багато українців виїхали, щоб зробити перебування більш комфортним.

«Профіль Europass — це особистий акаунт з професійним спрямуванням, який дозволяє зберігати, оновлювати, редагувати, видаляти інформацію про ваші навички, компетентності, кваліфікації, про будь-який ваший досвід, який ви отримуєте протягом всього вашого життя,- каже Маргарита Поліщук. – Резюме Europass є одним з найбільш поширених форматів резюме, зрозумілим та доступним для як для університетів, так і для роботодавців у всіх країнах Європи”.

Його можна адаптувати під будь-яку вакансію, що також є дуже зручним. Також завантажується додаток до диплому і додаток до сертифікату (поки в Україні таких додатків немає, необхідні певні нормативно-правові зміни, які запустять його в роботу).

«Останній онлайн-інструмент -паспорт мобільності, який допоможе продемонструвати ваші навички, уміння, які ви здобули під час вашого досвіду мобільності у іншій країні: стажування, навчання, робота, волонтерство. Станом на сьогодні його також ще немає в доступі, проте це пряме завдання Національного центру Europass і ми над цим активно працюємо», – додала Маргарита Поліщук.

«Europass – це фіксування ваших навичок, фіксування вашої освіти у зрозумілому форматі в Європі та в Україні. Це стосується навчальної мобільності і трудової мобільності. Особливо зараз, коли багато людей повиїжджало і, можливо, вчаться чи працюють там, це дасть їм можливість через Європас презентувати в Україні після повернення за бажанням нашим роботодавцям і зафіксувати ті знання та навички, які вони отримали в Європі, – резюмувала Ірина Савченко, представниця Національного агентства кваліфікацій.

Яна Бобирець представниця центру Euroguidance в Україні детальніше зупинилася на Euroguidance:

«Це перш за все європейська мережа національних ресурсно-інформаційних центрів з професійної орієнтації, яка була заснована у 1992 році, як частина ініціатив Європейського Союзу. На сьогодні більш, ніж у 34 європейських країнах функціонують центри Єврогаidance. Це також платформа для надання консультацій, організації абсолютно різних тренінгів, івентів і доступ до освітніх можливостей. Основна мета – розвиток компетентностей профорієнтаційної спільноти впродовж життя в рамках європейського виміру».

23 червня 2022 року Україна набула статусу кандидата на вступ до Європейського Союзу і, виходячи з цього того, наша держава має певні конкретні зобов’язання з підготовки до цього, до вступу в європейську спільноту. Зокрема, створення центру Euroguidance в Україні — впровадження найкращих європейських практик у професійне орієнтування, сприяння обміну досвідом, надання до доступу до актуальної інформації про навчання, стажування, волонтерську роботу в Європейському Союзі. Це потреба у підвищенні кваліфікації кар’єрних радників і сприяння саме ефективній комунікації із українськими та європейськими роботодавцями і всіма зацікавленими у цій сфері.

Заплановано запуск регіональних центрів Euroguidance, які повинні діяти як інформаційний хаб для розвитку профорієнтації людини впродовж життя.

«Ми віримо в те, що саме якісна профорієнтація та підтримка мобільності є ключем до розвитку талантів і побудови сильної європейської спільноти, – коментуж Яна Бобирець. – Сенс цього підходу в тому, щоб людина планувала свою кар’єру, ще з починаючи з школи. Щоб робила це свідомо, а не, як зазвичай, батьки обирають. Це нові практики для України».

Стане у нагоді Euroguidance ветеранам, що повертаються з фронту, а також людям, які отримали поранення або отримали інвалідність внаслідок бойових дій. Переселенцям, які є фактично залежними від ринку праці тих громад, в які переселилися.

Europass безпосередньо пов’язаний з Eures – мережею служб зайнятості, що охоплює всі країни ЄС, сюди долучені усі роботодавці, як приватні, так і державні різних європейських країн. Для того, щоб долучитись до цієї мережі українцям, обов’язково потрібно мати профіль і резюме Europass. Тоді вони отримують можливість знаходити європейські можливості за кордоном. Окрім того, вже є постанова Кабінету Міністрів про обов’язковість реалізації Eures в Україні. Крім того є хороша можливість в Eures через Europass не лише знайти якусь роботу чи навчання, а якісне безкоштовне консультування у кожній з країн, яка вас цікавить. Це буде працювати у дві сторони, коли Україна виконає ряд необхідних пунктів для реалізації Eures в Україні.

Post Author: UA KISZó