Дискусійна панель «Синергія освіти і ринку праці: партнерство задля формування трудового потенціалу, розвитку економіки та інвестицій» зібрала сьогодні в Ужгороді численних фахівців, представників бізнесу та влади, молодь, студентів вишів та профтехзакладів. Зустріч пройшла в рамках Яррмарку вакансій-2025, який втретє поспіль проводила Закарпатська ОВА спільно з центром зайнятості та Ужгородською міською радою.
Як відзначила, відкриваючи панель, очільниця департаменту економіки Закарпатської ОВА Ельвіра Лесишин, відбудова України це не тільки про інфраструктуру та її відбудову, а й про людей, про інвестицію в людський капітал.
«Сьогодні ми будемо говорити про молодь, про те, що потрібно зробити, щоб вона залишились в Україні, мала надійний тил та могли працювати для розвитку України», – додала пані Ельвіра.
Ярина Шумик, представниця Міносвіти, ознайомила присутніх із результатами надзвичайно цікавого дослідження, проведеного нещодавно для визначення рівня працевлаштування випускників професійно-технічних закладів України. Опитали понад 20 тисяч випускників по всій Україні.
Так, рівень працевлаштування випускників закладів ПТУ, яку випустились у 2013 році, становить 68,3%, частка працевлаштованих в Україні – 89 %, 11 % – за кордоном (Німечина, Польща, Чехія).
Понад 62,3 % тих, хто працює – працюють за отриманим фахом, «…отже, ми правильно набираємо наших майбутніх здобувачів, тобто, профорієнтація працює. Питання правильного вибору майбутнього карєрного шляху дуже важливо», – додала Я. Шумик.
Щодо тривалості пошуку роботи, то майже 67 % випускників знаходять роботу після першого випуску. Це гарний показник, який вказує, що запит від ринку праці на фахівців високий. 22,6 % випускників знайшли роботу впродовж 1-3 місяців. Майже 11 % випускників шукали роботу понад 3 місяці
У рамках опитування фахівці дослідили, яких навичок не вистачає випускникам. Так, 41,7 % говорять про те, що їм не вистачає стресостійкості, 21,8% повідомили про неостатнє знання нормативних документів, а 20,3 % назвали навички роботи з клієнтами.
«Отже, за висновками спеціалістів, на рівні міносвіти потрібно переглядати професійні програми, включати навчання за тими напрямами, які наразі затребувані», – зазначила фахівчиня.
Як відзначила Е. Лесишин, саме в рамках подібних заходів, як ця дискусійна панель, і вдається порушуувати гості питання та обговорювати шляхи їхнього вирішення.
Наталія Петерварі