З 3 по 15 лютого Асоціація «Ракоці» у співпраці з Генеральним консульством Угорщини в Ужгороді та Військовою адміністрацією Закарпатської області прийме у своїх зимових таборах 200 українських дітей. Серед них є діти, які ніколи раніше не бували в Угорщині, а за три роки війни майже не виходили на вулицю, оскільки район, де вони живуть, постійно обстрілюється.
Діти та їхні супроводжуючі їхали понад півтори доби з міста Нікополь Дніпропетровської області, щоб дістатися до Шаторойоуйгей. Школярі на лінії фронту навіть вимкнули додаток для попередження про повітряні нальоти на своїх телефонах, щоб мати кілька днів «тихого» відпочинку. Як розповіла вчителька, яка супроводжувала їх, діти навчалися онлайн і не виходили на вулицю, оскільки портове місто перебувало під постійними російськими обстрілами, а сирени звучали по кілька разів на день.
Керівник групи з Івано-Франківської області також був дуже вдячний за надану можливість, адже діти навряд чи мали шанс на такий відпочинок та екскурсію з часів початку війни.
Іванна Мартинюк з Києва зазначила, що вони часто чують меседж про те, що «на Закарпатті немає війни», але той факт, що в західній сільській місцевості не щодня літають бомби, не означає, що люди і діти перебувають у однаковому стресі.
«Діти рідко зізнаються у своїх проблемах, хоча війна дуже серйозно впливає на них. Кожна дитина заслуговує на те, щоб жити під мирним небом, тому можливість відпочити тут, хоча б кілька днів, – це величезний подарунок», – сказала дружина солдата, яка виховує трьох дітей, поки її чоловік воює на передовій.
Табори є перепочинком для школярів, чиї сім’ї безпосередньо постраждали від війни – дітей солдатів, які загинули або продовжують воювати, дітей працівників аварійно-рятувальних служб.
На церемонії відкриття табору президент Асоціації Ракоці повідомив, що за останні 5 тижнів табір відвідало понад 700 дітей з України. А з початку війни тут побувало майже 7 000 дітей з України та Закарпаття.
Чонгор Чакі подякував батькам за те, що дозволили своїм дітям приїхати до Шаторойоуйгей, а також супроводжуючим за їхню роботу для підтримки школярів. Він також подякував спонсорам – MOL Plc, Фонду «Нова Європа» та Канцелярії Прем’єр-міністра, без яких табір був би неможливий.
Основна мета зимових таборів – дати можливість дітям шкільного віку в Україні на кілька днів відволіктися від повсякденного життя, пов’язаного з війною, і насолодитися можливостями, які пропонує готель, табір і центр подій «Ракоці», включаючи культурні, розважальні, спортивні та духовні програми, екскурсії та лекції.
Норберт Пал також побажав усім гарних вражень та приємного проведення часу. Урядовий уповноважений у справах біженців, які втікають від російсько-української війни в Угорщині, зазначив, що табір для українських дітей організовується вже третій рік поспіль, а це означає, що ця страшна війна триває вже три роки.
«До цього часу понад 10 000 українських дітей відпочили в таборах, організованих Асоціацією «Ракоці» та в таборах «Ержебет» на озері Балатон. Однак табори для українських дітей – це лише один із стовпів допомоги Угорщини українським біженцям», – сказав Урядовий уповноважений, а потім перейшов до обговорення підтримки українських біженців, які проживають в Угорщині.
Доктор Ференц Папп, консул Генерального консульства Угорщини в Ужгороді, подякував Асоціації «Ракоці» за можливість організувати відпочинок для 200 дітей з України та Закарпаття.
Як відомо, у першому турі до табору поїхали 50 дітей з Рахівського, Тячівського, Гуцького та Київського районів.
Ріта Шімон, Kárpáti Igaz Szó