Дізнавайтесь про свій край: Сонячні годинники Закарпаття

Про сонячні годинники наггадує професор з окопу Федір Шандор:

Сонячний годинник — пристрій для вимірювання часу за зміною довжини тіні від гномону та її руху по циферблату.

Механізм роботи такого годинника є дуже простим — зміна довжини тіні гномона, центральної осі або колони сонячного годинника, вказуває на зміну часу доби. Вперше сонячний годинник був згаданий у Біблії, в 20-му розділі Другої Книги Царів. Сонячні годинники різноманітних форм умовно можна розділити на:

  • горизонтальні і вертикальні;
  • ранкові та вечірні;
  • конічні, кульові й циліндричні.

На території Закарпаття в кожному районі на римсько-католицьких та греко-католицьких храмових будівлях колись знаходилися сонячні годинники. І хоча більшість із них на сьогодні втрачена, є надія, що невдовзі буде відновлено кращі взірці. Нині, будівництво сонячних годинників, стало організацією своєрідної місцевої декоративної пам’ятки, часто садово-паркової, тому Закарпатська Туристична Організація пропонує включити відвідини сонячних годинників Закарпаття як елемент освітнього та історико-культурного різновидів туризму на території нашого краю.

На території Закарпаття в кожному районі на римсько-католицьких та греко-католицьких храмових будівлях знаходилися сонячні годинники, і хоча більшість з них знищені майстрами що здійснювали ремонтні роботи в 1990-х та 2000-х роках, є надія що невдовзі буде відновлено кращі взірці гнономів. А ми пропонуємо здійснити невеликий екскурс по тим хронометрам які радують око та показують точний місцевий час:

Ужгород
1. Греко-католицький Хресто-Воздвиженський кафедральний собор розташований у центрі Ужгорода. У внутрішньому дворі на південній стіні будівлі на рівні другого поверху знаходиться старовинний вертикальний сонячний годинник.

Коли в 2010-х роках майстри взялися до реставрації собору, то на одній з фасадних стін помітили гномон. Він свідчив про те, що колись тут був і діяв сонячний годинник. Намалювали його ще у 18 ст., але згодом пам’ятку втратили – сонячний годинник зафарбували у радянські часи. У 2013 році зображення знову відновили. Над реставрацією працювали художники, астрономи та географи. Аби годинник показував точний час, коли на нього падає сонце – проводили спеціальні розрахунки, і тепер з 5 години ранку до 16 дня він точно вказує годину. Довкола «циферблату» напис «Час розкидати каміння, і час збирати каміння».

2. Горизонтальний сонячний годинник в стилі «7 чудес Закарпаття». Годинник виконаний в стилі 7 чудес Закарпаття, оскільки годинникові вказівники відмічені перлинами краю. Так, людина, стаючи в сліди на люці (46 розміру) виконує функцію гномона. Тінь від сонця, падаючи на той чи інший вказівник, показує годину.

Іршава
У 2012 році на центральній площі міста Іршава до храмового свята Петра і Павла було встановлено сонячний годинник у вигляді земної кулі. У центрі годинника розташувався компас на механізм із земною кулею, а навкруги створили алею відомих жителів Іршавщини.

Берегово
Храм Воздвиження Святого Хреста — парафіяльний католицький храм у центрі Берегова, збудований у ХІІІ ст.
Сонячний годинник вертикального типу розташований на південній стіні костелу. Виконаний ліпниною у вигляді дуги з позначками часу і стрічкою, що перетинає дугу. Годинні поділки і позначки римськими цифрами від VI до V за 12-годинною шкалою. Гномон металевий, довжина стріли – близько 1 м.

Мукачево
У 1973 році в бруківці під градчастими воротами Середнього замку було розмуровано мармурову прямокутну плиту, яка тепер розташована посередині двору Верхнього замку. Від її центрального отвору у вісім сторін виходять промені сонячного годинника.

Вишково
У другій половині XIII століття у Вишкові був споруджений один з перших на Закарпатті кам’яний храм.Тут зберігся 12-ти перемінний орган, оформлений в неготичному стилі.
На південній стіні храму розташований сонячний годинник.

Post Author: UA KISZó