Ми залишили позаду ще один рік, обтяжений війною, третій. Як і роком раніше, на початку минулого року ми сподівалися, що 2024 рік принесе країні та угорцям Закарпаття довгоочікуваний мир. Після 2023 року рік, що минає, також виявився багато в чому важким: війна, яка торкається всіх сфер життя, лише поглибилася. На початку року прийнято підбивати підсумки, озиратися на рік, що минув. Продовжуючи нашу багаторічну традицію, ми підготували суб’єктивний – але не вичерпний – огляд минулих дванадцяти місяців. Після повного випробувань і труднощів 2024 року ми повинні вірити, що 2025 нарешті принесе мир.
СІЧЕНЬ
2024 рік розпочався з дипломатичного буму. 24 січня Денис Шмигаль прийняв в Ужгороді Прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо. Після зустрічі прем’єр-міністрів Шмигаль повідомив, що словацький колега запевнив його у повній підтримці євроінтеграційних прагнень України. Після зустрічі Роберт Фіцо заявив, що Братислава не блокуватиме п’ятдесят мільярдів євро допомоги ЄС Україні та не перешкоджатиме Україні закуповувати зброю у словацьких виробників. Він також заявив, що Словаччина допоможе Україні.
Через кілька днів відбулася набагато важливіша зустріч для угорської громади Закарпаття. Через два роки після початку війни в Україні відбулася перша офіційна двостороння зустріч міністрів закордонних справ Угорщини та України. Петер Сіярто, Дмитро Кулеба та глава Офісу президента Андрій Єрмак приїхали до Ужгорода, зокрема, щоб підготуватися до зустрічі Віктора Орбана та Володимира Зеленського. Сигнали були не надто обнадійливими, адже за кілька днів до українського представництва МЗС надійшло повідомлення українською мовою з погрозою для життя міністру. Листа окрім дипломатичних представництв отримали декілька установ Закарпаття.
Петер Сіярто оголосив: «Ми узагальнили запити Угорщини в одинадцяти пунктах, включаючи, наприклад, відновлення правового статусу шкіл національних меншин, можливості складання випускного іспиту угорською мовою, повторного створення можливості та необмеженого використання угорської мови у вищій освіті, культурі, державному управлінні та в житті громади».
Угорський міністр додав, що двосторонньому міжурядовому комітету було доручено спробувати якнайшвидше узгодити конкретні текстові пропозиції та представити їх двом МЗС. Міністр закордонних справ Угорщини зазначив, що угорсько-українські відносини були підірвані процесом, який розпочався у 2015 році, який урізав мовні та освітні права угорської меншини. Цю негативну спіраль вдалося приборкати завдяки новому мовному закону, ухваленому минулого року, але відновлення довіри потребує часу та праці, на що угорська сторона готова.
Міністр закордонних справ України зазначив: «Немає жодного питання, яке не можна було б вирішити шляхом двостороннього діалогу».
Розмова відзначалася відвертістю, конструктивністю та чесністю, наголосив Дмитро Кулеба. Він зазначив, що Україна налаштована нарешті вирішити суперечку з Угорщиною щодо прав меншин. Глава Адміністрації президента України Андрій Єрмак відзначив конструктивний тон переговорів і зазначив, що сторони зробили рішучий крок до зустрічі Орбан-Зеленський.
ЛЮТИЙ
З весни 2022 року з’явилася інформація про конфлікт між президентом України та головкомом армії, яку в Офісі президента послідовно спростовували. Остаточно крапку в цьому питанні поставив Президент Володимир Зеленський на початку лютого і відправив у відставку Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Замість нього призначив командувачем військ генерал-полковника Олександра Сирського. Говорячи про заміну головкома, Зеленський пояснив, що потрібен інший підхід до ротації, управління фронтом, мобілізації та комплектування.
Наприкінці місяця піднявся великий резонанс, коли співробітники Національної податкової та митної адміністрації (NAV) Угорщини виявили 141,5 тисячі ящиків, або 283 ящики, незапечатаних сигарет у мікроавтобусі з українськими дипломатичними маркуваннями на пункті пропуску Загонь. У транспортному засобі перебувало двоє людей – водій та дружина українського дипломата. За оцінками, «пара» завдала б бюджету збитків на понад чверть мільярда форинтів, якби їх не спіймали. Відтоді з’ясувалося, що мікроавтобус із «дипломатичною контрабандою» протягом року 33 рази перетинав державний кордон і безперешкодно добирався за кордон.
БЕРЕЗЕНЬ
Ухвалена наприкінці 2023 року постанова уряду, яка вимагає отримання дозволу на в’їзд, перебування, пропуск та роботу в прикордонній зоні на Закарпатті, набула чинності на початку березня. З лютого жителі населених пунктів Закарпаття у п’ятикілометровій зоні державного кордону зобов’язані отримувати дозволи на прикордонну зону.
Раніше Асоціація прикордонних органів місцевого самоврядування Закарпаття (KHÖT) написала прем’єр-міністру Денишу Шмигалю, закликаючи його внести зміни до розпорядження, яке регулює обов’язкові дозволи для мешканців прикордонної зони. Згідно з офіційною заявою, першочергова мета дозволів – виявлення нелегальних порушників кордону та запобігання контрабанді людей. Дозволи на прикордонні смуги можна було подавати з лютого в штаб-квартирі двох центральних прикордонних відділів Закарпаття – у Чопі та Мукачеві. Термін розгляду поданих заяв становив 10 днів, але деякі люди чекали на дозвіл місяцями. Санкція статті передбачає штраф від 850 до 1700 гривень.
Протестувальники проти примусової мобілізації та порушення законодавства працівниками комісаріатів 25 березня перекрили трасу міжнародного значення Київ-Чоп поблизу Мукачевва. У Берегові та поблизу санаторію Карпати, кілька десятків жінок безперервно переходили зебру, паралізуючи рух. Неоголошена демонстрація тривала недовго, оскільки прибула поліція, перевірила учасників і розігнала мирну демонстрацію. У зв’язку з інцидентами управління Національної поліції в Закарпатській області відкрило провадження за статтею 279 Кримінального кодексу – перешкоджання руху на дорогах. Поліція заявила, що встановила головного організатора незаконної демонстрації, але поки нікого не заарештовано. Справа розслідується.
У березні набули чинності значні зміни в умовах користування угорським посвідченням особи. Згідно зі змінами кількість річних пільгових поїздок зросла з 4 до 12, а також змінився розмір знижки: замість колишньої 90-відсоткової знижки власники картки тепер можуть проїхати безкоштовно на всі 12 поїздок.
КВІТЕНЬ
Андреа Бочкор оголосила, що більше не балотуватиметься на виборах до Європарламенту. У своїй заяві вона підкреслила, що через національний список вона стала першою із закарпатських угорців, хто отримав можливість представляти закарпатську громаду та справу угорської нації в Європарламенті. Вона додала, що продовжить роботу в інтересах прикордонних угорських національних громад. Новим кандидатом від угорської національної громади Закарпаття стала Вікторія Ференц.
11 квітня Верховна Рада ухвалила новий закон про мобілізацію. Рішення підтримали 283 депутати, 1 був проти, 49 утрималися, 18 не голосували. Внесенню законопроекту передували місяці бурхливих дебатів. З попереднього тексту вилучено пункт про демобілізацію бійців, які пробули на фронті 36 місяців, що значно посилює покарання для причетних до ухилення від призову. Оскільки кількість добровольців практично закінчилася – хто міг, той втік, хто не міг, переховувався, – мобілізацію розширили, а віковий ценз призову знизили з 27 до 25 років. Відповідно до посилених заходів, чоловікам призовного віку, які раніше цього не зробили, давався 60-денний термін для звірки даних. Для всіх призовників стала обов’язковою наявність військової книжки, яку можуть вимагати поліцейські та прикордонники при ідентифікації. Також обмежено надання консульських послуг українцям віком від 18 до 60 років, які не мають документів на військовий облік. Повістка вважається врученою поштою навіть за відсутності громадянина. Суворіше покарання накладалося на тих, хто ухилявся від мобілізації. Тих, хто відмовився від виклику, можуть викликати за рішенням суду або навіть застосувати заходи примусу. Санкції включають штрафи та заборону водіння. Президент України Володимир Зеленський підписав закон, який набув чинності 18 травня.
З’явилися шокуючі цифри. З початку війни з Росією близько тридцяти українських чоловіків загинули, намагаючись втекти з країни, щоб уникнути участі в бойових діях, повідомив наприкінці квітня речник української прикордонної служби. За словами Андрія Демченка, кілька людей загинули, намагаючись перетнути гори чи гірські річки. Речник зазначив, що спроби незаконного перетину кордону є поширеними, переважно на ділянках кордону з Молдовою та Румунією, у районах, віддалених від пунктів пропуску. Більшість людей намагаються перетнути кордон на польських прикордонних переходах за фальшивими документами. Демченко також повідомив, що з початку війни українські прикордонники викрили близько 450 злочинних угруповань, учасники яких намагалися переправити людей через кордон. Через кілька днів, за повідомленнями преси, під час патрулювання на Закарпатті виявили тіла шістьох людей.
ТРАВЕНЬ
Верховна Рада прийняла в другому читанні законопроект про штрафи за ухилення від мобілізації та військового обліку. Законом передбачено, що за порушення правил військового обліку в мирний час може бути накладено штраф у розмірі 3400-5100 гривень, а якщо порушник вчинить це повторно протягом року, то 5100-8500 гривень. Під час воєнного стану штраф становить від 17 тис. до 25,5 тис. грн, для посадових і юридичних осіб — від 34 тис. до 51 тис. грн. У поданій редакції законопроекту також передбачено можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років за ухилення від призову за призовом до військової служби, у тому числі за відмову від явки на медичний огляд. Однак після внесення змін до пропозиції це положення було виключено.
У середині травня Росія здійснила чергову скоординовану атаку на енергетичну інфраструктуру України, що призвело до планових погодинних відключень електроенергії по всій країні, зокрема на Закарпатті.
червень
У ніч на 1 червня російська армія завдала ударів ракетами та безпілотниками по кількох областях України. Також над Закарпаттям виявили дві ракети. За даними Повітряних сил, дві крилаті ракети увійшли в повітряний простір області на великій висоті після виходу з повітряного простору в напрямку Львівської області. Від російської атаки постраждали енергетичні об’єкти у Львівській, Запорізькій, Дніпропетровській, Донецькій, Кіровоградській та Івано-Франківській областях.
Закарпатська угорська культурна асоціація (KMKSZ) привітала той факт, що під час червневих переговорів у Брюсселі за пропозицією угорської сторони в рамковий документ для переговорів про вступ України до ЄС були включені умови щодо прав національних меншин. Як йдеться у повідомленні KMKSZ, організація вважає важливим досягнення повного захисту прав меншин із приєднанням до євроінтеграції, щоб угорці Закарпаття на практиці відновили свої права, гарантовані українською Конституцією. Альянс, який «послідовно і постійно підтримує зусилля України щодо інтеграції в Європейський Союз», також хоче, щоб Україна була демократичною, правовою європейською державою, де поважаються права меншин, йдеться у заяві.
ЛИПЕНЬ
Віктор Орбан, прем’єр-міністр Угорщини, яка головує в Раді Європейського Союзу, 2 липня прибув до Києва, де провів переговори з президентом України Володимиром Зеленським. Востаннє прем’єр-міністр Угорщини був з офіційним візитом в Україні у 2012 році. Президент України Володимир Зеленський заявив, що вони з Віктором Орбаном обговорили, як наблизити справедливий і міцний мир. З прем’єр-міністром Угорщини обговорили найважливіші питання добросусідських відносин – торгівлю, прикордонну співпрацю, інфраструктуру та енергетичні питання.
У дописі на своїй офіційній сторінці Зеленський написав, що обговорили також питання гуманітарної сфери, «все, що стосується життя наших людей в Україні та Угорщині». Він зазначив, що дискусії можуть стати основою для нової всеосяжної двосторонньої угоди між двома країнами, «яка дозволить нашим народам користуватися всіма перевагами єдності в Європі», зазначив глава української держави.
Говорячи про відносини між Угорщиною та Україною, Віктор Орбан підкреслив, що прибув до Києва з наміром досягти прогресу у двосторонніх відносинах. Прем’єр-міністр Угорщини оцінив переговори з двосторонніх питань як конструктивні, додавши, що для зустрічі настав час, оскільки є низка питань, які потребують вирішення і багато обговорюються та дискутуються останніми роками.
“Ми намагаємося залишити дебати минулого позаду і зосередитися на майбутньому”, – підкреслив він.
Віктор Орбан заявив, що хотів би, щоб відносини між двома країнами були значно кращими, тому Угорщина хотіла б укласти з Україною всеосяжну угоду про співпрацю, подібну до тієї, яку вона вже уклала з іншими сусідніми країнами. Він зазначив: Угорщина готова брати участь у модернізації української економіки в міру своїх можливостей і хотіла б мати для цього впорядковані рамки. Стосовно питання корінної угорської меншини, яка проживає в Україні, прем’єр-міністр Угорщини зазначив, що бачить шанс на прогрес.
Щодо українців, які проживають в Угорщині, він повідомив, що вітає ініціативу Володимира Зеленського щодо створення української школи в Угорщині. Він сказав, що угорська держава фінансуватиме це, і вони будуть працювати стільки шкіл, скільки буде потрібно. “Якщо одна, то одна, якщо десять, то десять”, – додав він.
Станом на 14 липня понад 4 мільйони українців оновили дані військового обліку, повідомили в Міноборони. Згідно з повідомленням, з 8 по 14 липня на військовому обліку поновили ще 995 224 громадянина України.
У додатку «Резерв+», в обласних центрах кадрування та соціальної підтримки (ЦКП) або в центрах надання адміністративних послуг (ЦНАП). З них 2,7 млн через мобільний додаток Reserv+. Згідно з новим мобілізаційним законом, який набув чинності 18 травня, призовники мали 60 днів для поновлення військово-облікових відомостей. У кадрових центрах перевіряли, серед іншого, місце реєстрації, анкетні дані, склад сім’ї, спеціальність та освіту. Встановлений законом термін сплив 16 липня. Іншою істотною зміною стало те, що призовники почали доставляти призов поштою.
СЕРПЕНЬ
Церемонія розколювання пшениці програми «Хліб угорців – 15 мільйонів зерен пшениці» відбулася на Закарпатті вже вдесяте, а цього року місцем її проведення став реформатський дитячий будинок «Добрий Самарянин» у Великій Доброні. Заклад є не лише приймаючою стороною, а й бенефіціаром програми. На церемонії, що відбулася 17 серпня, Іштван Якаб, віце-президент парламенту та президент Національної асоціації асоціацій і кооперативів угорських фермерів (MAGOSZ), зазначив, що закарпатські фермери передають повідомлення, що вони живі і хочуть жити навіть в нинішній складній ситуації.
На світанку 26 серпня Україна зазнала ще одного масованого ракетно-безпілотного удару. За даними ВВС України, частина ракет пролетіла над Закарпаттям у бік Львівської області. “Губернатор” Закарпаття Віктор Микита у відповідь на цю новину повідомив, що спочатку ракети летіли з Івано-Франківської області в бік Закарпаття, а потім повітряні цілі були виявлені в районі Воловця. Також райдержадміністрація опублікувала відео, на якому мобільна вогнева група ЗСУ збиває крилату ракету на кордоні Закарпаття та Львова. Як повідомляється, близько 9 години ранку за київським часом жителі сіл Перечинського району почули потужний вибух. Чергова атака на українську енергосистему призвела до відключень електроенергії по всій країні. З 19 серпня знову введено графік відключення електроенергії.
ВЕРЕСЕНЬ
На початку вересня міністр закордонних справ Дмитро Кулеба подав у відставку, а міністра змінив його заступник Андрій Сибіга. Тим часом Володимир Зеленський провів найсерйозніші перестановки в уряді з початку російської агресії. Міністри один за одним пішли. Від уряду на чолі з Денисом Шмигалем. Також у відставку подали міністр юстиції Денис Малюшка, міністр стратегічних галузей промисловості Олександр Камишин, міністр екології Руслан Стрілець та віце-прем’єр-міністр з питань євроінтеграції та реінтеграції тимчасово окупованих територій Ірина Верещук, Ольга Стефанішина.
Але кадровий обмін відбувався не лише в Києві. 6 вересня Кабінет міністрів погодив звільнення керівника Закарпатської ОВА Віктора Микити з посади начальника військової державної адміністрації Закарпатської області. “Губернатор” Закарпаття на початку серпня дав ексклюзивне інтерв’ю Kárpáti Igaz Szó, в якому спростував чутки про те, що його можуть підвищити в Києві на значно вищу посаду, ніж нинішня.
Та повідомлення в пресі зрештою виправдалися, Віктор Микита буде призначений заступником голови Адміністрації президента з питань регіональної політики. І недовго довелося чекати на наступника, адже головою повітової військової адміністрації призначили його заступника Мирослава Білецького.
Першою закордонною поїздкою Мирослава Білецького на новій посаді був Будапешт. Візит губернатора до Угорщини збігся з першим візитом до Угорщини нового міністра закордонних справ Андрія Сибіги. Разом вони відвідали школу та гімназію для українських дітей, які відкрилися в Будапешті 1 вересня минулого року.
ЖОВТЕНЬ
Президент Володимир Зеленський представив у парламенті свій план перемоги з 5 пунктів, з яким він раніше виступав у США та великих європейських столицях. У деяких пунктах також є секретні пункти, які він не відкривав громадськості, стверджуючи, що росіяни не повинні знати.
Першим пунктом плану є запрошення України до НАТО. Другий момент – безповоротне посилення української оборони та перенесення війни на територію РФ. Третій пункт – це стримування росіян від (подальшої) агресії. На цьому етапі Україна пропонує розгорнути на своїй території комплексний неядерний пакет для стримування подальшої російської агресії. Четвертий пункт стосується стратегічного та економічного потенціалу України. У цьому розділі були детально описані домовленості з партнерами. П’ятий пункт – про післявоєнний період. У ньому зазначалося, що український досвід потрібно використовувати для захисту всього «Альянсу» (тут, можливо, мали на увазі НАТО) і Європи. На цьому етапі Київ пропонує замінити сили, дислоковані в Європі, українськими солдатами після війни.
17 жовтня у віці 57 років трагічно помер Арпад Янош Потапі, державний секретар з питань національної політики. Політик увійшов у політичне життя в 1993 році і був керівником кампанії Фідес у Боніхаді під час парламентських виборів 1994 року. Він став депутатом парламенту з одноосібним мандатом у 1998 році. Через двадцять років, у 2018 році, він вшосте отримав місце в парламенті зі значною більшістю голосів у своєму місці проживання, виборчому окрузі № 2 округу Тольна з центром у Домбоварі. Окрім роботи в парламенті, з 2002 по 2014 рік він був мером Боніхаду. З 2011 по 2014 рік він також обіймав посаду голови Комітету парламенту з національної єдності. Арпад Янош Потапі був державним секретарем з національної політики в офісі прем’єр-міністра з 2014 року до своєї смерті. Завжди близько до серця ніс долю угорського народу на Закарпатті, у всіх починаннях підтримував народ у найважчій ситуації.
Наприкінці жовтня Володимир Зеленський несподівано відвідав Закарпаття. В Ужгороді в рамках економічної платформи «Зроблено в Україні» Президент України зустрівся з керівниками компаній, що працюють в регіоні. Ключовими темами були, серед іншого, підтримка бізнесу, запуск кредитних програм та питання енергозабезпечення. Раніше Володимир Зеленський відвідував Закарпаття у серпні 2023 року. Тоді український президент також зустрівся з представниками угорської громади.
ЛИСТОПАД
Володимир Зеленський відвідує Угорщину вперше з початку війни. Президент України прибув до Будапешта на саміт Європейського політичного співтовариства. У своєму виступі на саміті Зеленський заявив, що Україні потрібна достатня кількість зброї, а не підтримка на переговорах.
Стратегія «мир через силу» неодноразово доводила свою ефективність, і тепер вона знову потрібна», — сказав український президент, додавши, що росіяни вже залучають до війни північнокорейських солдатів, що є серйозною ескалацією.
У своєму виступі український президент наголосив, що Україна просить вже не підтримки переговорів, а достатньої кількості озброєнь. Він відкинув ідею про те, що миру можна досягти шляхом компромісів з Путіним під час переговорів.
17 листопада російські війська розпочали черговий масований наступ на Україну. Під час ранкового авіаудару уламки ворожих ракет і безпілотників впали на незаселені території в лісах поблизу Мункача та Рахо. Сили протиповітряної оборони збили дві ракети, а уламки впали в ліси поблизу населених пунктів Посахаза (Павсіно) в районі Мункач і Фекететісза (Чорна Тиса) в районі Раго. Крім того, ворожий безпілотник впав над лісом на околиці села Верхня Грабівниця Мункацького району. Постраждалих немає, пошкоджень житлових будинків та об’єктів інфраструктури немає.
Наприкінці місяця Москва атакувала Україну балістичною ракетою «Оресник», здатною доставляти ядерні боєголовки, у відповідь на ескалацію Заходу. Москва відповіла раніше невідомою зброєю на обстріли балістичними ракетами ATACMS американського виробництва та британсько-французькими крилатими ракетами Storm Shadow/SCALP-EG.
ГРУДЕНЬ
Історичний закон про підвищення податків набув чинності 1 грудня. Найсуттєвішим пунктом закону є збільшення військового податку з 1,5 до 5 відсотків. Фізичні особи-підприємці (ФОП) 1, 2 та 4 груп зобов’язані щомісяця сплачувати 10 відсотків військового збору, який розраховується виходячи з мінімальної заробітної плати, яка зараз становить 8000 гривень, тож підприємці мають 800 гривень податку з кожного. місяць. 1-відсотковий військовий внесок почне діяти для тих, хто входить до групи 3, який буде сплачуватися на додаток до попереднього 5-відсоткового фіксованого податку, тобто вони будуть обкладатися загальним податковим тягарем у 6 відсотків; запроваджено 50-відсотковий податок на прибуток банків; інші види фінансових установ (крім страхових компаній) сплачуватимуть 25-відсотковий податок на прибуток.
Організаторами форуму «На захисті спільного дому: угорська національна меншина (громада) в захисті та розвитку України» виступили Державна етнополітична служба України та Військова адміністрація Закарпатської області. Захід марафону, який проходив у конференц-залі готелю «Верховина» під Ужгородом, відбувся за активної участі центральних та обласних органів влади, міжнародних організацій, представників угорської меншини Закарпаття, органів місцевого самоврядування та історичних церков. Доповідачі окреслили поточну ситуацію та проблеми угорської меншини, а також дали рекомендації щодо швидкого та задовільного вирішення суперечливих питань, які зосереджені насамперед на негативній дискримінації та скасуванні заходів і законів, що обмежують права. Відбулися широкі дискусії на теми підвищення ефективності освіти рідною мовою, збереження культурної спадщини, захисту інтересів меншин.
13 грудня російська авіація завдала ще один потужний удар по Україні. Вибухи пролунали в кількох районних центрах, а під час обстрілу сили ППО збили дві ракети в повітряному просторі Закарпатської області. Одного з них знешкодили бійці 101-ї бригади територіальної оборони Закарпаття поблизу Мункача. Інша ракета була випущена поблизу села Варкульча. Обидві ракети впали в безлюдних районах.
У рамках Програми розвитку дитячих садків Карпатського басейну, оголошеної урядом Угорщини у 2017 році, у середині грудня у селищі Булчу, що адміністративно належить до міста Берегсаш, відбулося урочисте відкриття новозбудованого дитячого садка. На церемонії передачі був присутній Lőrinc Nacsa, державний секретар з питань національної політики в офісі прем’єр-міністра, який був призначений замість загиблого Арпада Яноша Потапі, і назвав подію радісною. – Передача нового закладу – це завжди радісно, особливо якщо він служить угорській молоді та угорським дітям, оскільки в будь-якому випадку ми інвестуємо в майбутнє Карпатського басейну, – наголосив політик.
Президент України Володимир Зеленський погодив кандидатуру Шандора Федора на посаду посла України в Будапешті, повідомляє посольство України в Угорщині на своїй сторінці у соцмережі. Призначення професора Ужгородського національного університету послом відкладалося тривалий час. М’яч більше року стрибав на українській половині поля.
P.S.: За останній рік некрологи з фронту надходять чи не щодня, майже щодня були військові похорони. У 2024 році загинуло чимало закарпатських військових, серед яких понад два десятки захисників угорської національності чи походження. Парламент чотири рази продовжував дію закону про воєнний стан і загальну мобілізацію. Коротші й триваліші попередження про авіанальоти, місяці, часом по 10-12 годин, відключення електроенергії ускладнювали повсякденне життя.
Шандор Сабов