Хто та коли буде сплачувати збільшені податки, зокрема, військовий збір, – пише РБК-Україна .
Президент Володимир Зеленський 28 листопада підписав закон №4015 (колишній законопроект №11416-д) про підвищення податків. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль днем раніше зазначив, що закон набуде чинності з 1 грудня. Також прем’єр додав, що закон є однією з ключових вимог наших кредиторів, і має забезпечити джерела наповнення коштами всіх витратних статей бюджету для оборони країни.
Очікується, що внаслідок податкових змін додаткові фінансові надходження бюджету до кінця 2024 року становитимуть 8 млрд грн, а у 2025 році – 140 млрд грн.
Підвищений військовий збір
Військовий збір запровадили ще в серпні 2014 року як тимчасовий захід для фінансування оборонних потреб країни. Увесь цей час його розмір становив 1,5%. Збір утримувався з зарплат, доходів підприємців, але не з соціальних виплат, таких як пенсії та стипендії.
Раніше гроші з військового збору надходили безпосередньо до державного бюджету. Хоча цільовим призначенням цих коштів було додаткове фінансування армії, але вони могли бути перенаправлені на інші потреби.
Згідно з новим законом, військовий збір буде спрямовуватись через спецфонд виключно на фінансування Збройних сил України. При цьому він буде збільшений до 5%.
Відтепер із зарплати працівників утримуватиметься не 19,5%, а вже 23% (18% ПДФО + 5% ВЗ). Однак для військовослужбовців та співробітників силових структур ставку залишать на рівні 1,5%.
Додатковий закон, який виправить недоліки
Верховна Рада під час розгляду законопроєкту не підтримала жодних пільг щодо сплати військового збору. Зокрема, було відхилено пропозицію про звільнення від ВЗ фізичних осіб-підприємців, зареєстрованих на тимчасово окупованих територіях та в районах, де тривають бойові дії.
Однак народний депутат Ярослав Железняк повідомив, що недоліки цього закону має виправити законопроєкт №9319, який планується ухвалити в другому читанні вже цього тижня. У ньому передбачені певні пільги для ФОПів, зокрема:
- скасування обов’язкової сплати ВЗ для підприємців, зареєстрованих на окупованих територіях;
- можливість для ФОПів I та II груп без найманих працівників один раз на рік піти у відпустку чи лікарняний без сплати військового збору.
Новий законопроєкт також має виправити казус зі сплатою податку “заднім числом”. У законопроєкті №11416-д було вказано, що військовий збір потрібно сплачувати за новою ставкою з 1 жовтня, хоча сам закон набрав чинності лише через два місяці. Це автоматично зробило підприємців боржниками.
Законопроєкт №9319 виправить цю неточність, встановивши, що ставка військового збору для ФОПів усіх груп (5%) почне діяти з 1 січня 2025 року. Водночас звичайні громадяни сплачуватимуть підвищений військовий збір із зарплат та інших доходів уже з 1 грудня, тобто з сьогоднішнього дня.
Як ФОПи платитимуть військовий збір
Фізичні особи-підприємці (ФОПи) на спрощеній системі оподаткування І, ІІ та IV групи мають щомісячно сплачувати військовий збір авансом в розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, що встановлена на 1 січня звітного року. Оскільки ФОПи почнуть сплачувати ВЗ із 1 січня 2025 року, то ця сума становитиме для них 800 грн. Авансові внески можна зробити максимум до кінця року.
Військовий збір ФОПам на І, ІІ та IV групі платити доведеться обов’язково. Навіть якщо особа не здійснює підприємницьку діяльність і не отримує дохід чи прибуток, податкова автоматичне нараховуватиме ВЗ на двадцяте число кожного місяця. Якщо ця дата припадає на вихідні, потрібно заплатити до їх настання. У наступних періодах це може бути 19 чи 18 число.