Любов Мандзич: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок

У жовтні світова спільнота об’єднується в боротьбі проти раку молочної залози, підкреслюючи важливість профілактики та ранньої діагностики цього захворювання. Цьогоріч цей місяць проходить під гаслом “Ніхто не має залишатися наодинці в боротьбі з раком молочної залози», – розповіла Любов МАНДЗИЧ – директор департаменту охорони здоров’я Закарпатської ОВА.

За даними ВООЗ, щороку у світі реєструється близько 2,3 мільйона нових випадків раку молочної залози. Це чверть всіх випадків раку серед жінок. Кожні 50 секунд у світі одна жінка помирає від раку грудей. Ця недуга – основна причина смертності жінок від раку. Передбачається, що у 1 з 12 жінок протягом життя буде діагностовано рак грудей.

З 2005 року Україна 20 жовтня відзначає Всеукраїнський день боротьби з раком молочної залози.

За даними Національного канцер-реєстру, у 2023 році в Україні зареєстровано 12 355 випадків раку молочної залози, а 3 553 людей померли внаслідок цієї недуги. Тобто на кожні нові 10 випадків захворювання в Україні фіксують 3 смерті від нього.

Кожній четвертій жінці рак грудей діагностують уже на ІІІ–ІV стадії, коли ефективність лікування значно знижується.

Важливо: рак виліковний за умови його виявлення на I стадії — у 95% жінок, на II стадії — у 66-80%, на III стадії — у 41-50% жінок.

Найпоширеніші фактори ризику для більшості жінок у світі включають збільшення віку, ожиріння, обмежену фізичну активність, вживання алкоголю та використання певних видів гормональної замісної терапії після менопаузи. Існують також інші встановлені фактори ризику, такі як історія попереднього опромінення, а також ризики, пов’язані з рішеннями жінки про народження дітей та годування груддю. Лише близько 5-10% випадків раку молочної залози мають спадковий характер.

Для жінок будь-якого віку важливо бути уважними до змін у своїх грудях, а для жінок старше 40-50 років можуть бути рекомендовані мамографічні обстеження в медичних закладах, де є належні послуги скринінгу.

Усі країни мають на меті скоротити смертність від раку молочної залози на 2,5% щороку, щоб до 2040 року врятувати 2,5 мільйони життів. Це можливо шляхом надання послуг з лікування раку молочної залози як частини основного пакету послуг у рамках універсального охоплення здоров’я та забезпечення їхньої доступності у державних медичних установах. Глобальна ініціатива боротьби з раком молочної залози пропонує структуру для досягнення цієї мети. Більше того, 70% смертей від раку молочної залози відбувається через труднощі у доступі до раннього виявлення, своєчасної діагностики та комплексного лікування.

Важливий здоровий спосіб життя, але необхідно регулярно стежити за будь-якими змінами в молочних залозах і звертатися за медичною допомогою при будь-яких занепокоєннях. Це називається уважністю до здоров’я молочної залози. Деякі жінки віддають перевагу самостійним обстеженням. Це може бути корисним, проте найважливіше — це регулярно спостерігати за будь-якими аномаліями та повідомляти про них свого лікаря.

Уважність до здоров’я молочної залози має велике значення, оскільки рак молочної залози є виліковним, якщо його виявити на ранніх стадіях і забезпечити адекватне лікування. Рання допомога — це найкраща допомога.

Найбільші шанси на успішний результат будуть тоді, коли ви дотримуєтесь призначеного лікування та завершуєте весь курс, призначений вашим лікарем. Лікування раку молочної залози може бути складним, оскільки може включати хірургічне втручання, радіотерапію та системну терапію.

Медичні працівники можуть надавати своєчасну діагностику та комплексне лікування, що відповідає їхнім умовам та враховує культурні особливості пацієнтів, брати участь у національних діалогах та зусиллях, спрямованих на зміцнення потенціалу національної системи охорони здоров’я для надання таких послуг.

Post Author: UA KISZó