Скільки в країнах Європи коштує підготувати дитину до школи

2 вересня майже 1,1 мільйона дітей в Угорщині розпочали 2024/2025 навчальний рік. Цей період вдарив по сімейному бюджету: шкільне приладдя, дитячий одяг і взуття подорожчали порівняно з липнем минулого року. Однак позитивним є те, що інфляція на деяке шкільне обладнання та послуги значно сповільнилася на початку цьогорічного навчального року порівняно з 2023 роком, йдеться в нещодавній статті Фонду економічних досліджень Oeconomus.

Дивлячись на Європейський Союз в цілому, середня ціна на канцелярські товари та матеріали для малювання, а також на дитячий одяг і взуття зросла в середньому на 2,0% – 2,5% в ЄС цього липня за рік. Угорщина опинилася в середині рейтингу інфляції в ЄС для дитячого одягу та взуття та на вершині для паперу та матеріалів для малювання.

Інфляція на деяке шкільне обладнання та послуги в Угорщині значно впала на початку цього навчального року.

Порівняно з липнем минулого року ціна на дитяче взуття впала в кількох країнах ЄС цього липня, тоді як в Угорщині вона трохи зросла на 1,9%, повідомляє Євростат. Люксембург, Хорватія та Румунія – країни, де за рік найбільше подорожчало дитяче взуття.

Середня ціна на дитячий одяг також впала в кількох європейських країнах у липні цього року порівняно з минулим роком, тоді як в інших країнах-членах вона зросла.

Найбільше зросли ціни в Греції, Німеччині та Румунії. В Угорщині дитячий одяг подорожчав за рік на 4,2%, помістивши її в першу чверть рейтингу інфляції.

Зростання цін на шкільне приладдя та канцтовари досягло піку на початку 2023 року (близько 25%) відповідно до загального зростання рівня цін, а потім поступово пішло на спад. Таким чином, на початку цього навчального року ціни на шкільне приладдя та канцтовари в Угорщині можуть зрости приблизно на 7% порівняно з минулим роком. Середні споживчі ціни на папір і матеріали для малювання також зросли в більшості країн ЄС за останній рік.

Найбільше зростання цін спостерігалося в Румунії, Мальті та Угорщині, тоді як у трьох країнах – Кіпрі, Нідерландах і Швеції – зафіксовано падіння цін, свідчать дані Євростату.

Подібні тенденції спостерігалися в Угорщині щодо цін на шкільне харчування. Інфляція шкільного харчування досягла майже 35% у першій половині 2023 року через зростання цін на енергоносії та паливо, продукти харчування та товари, а також підвищення заробітної плати, а потім значно сповільнилася. У результаті Статистичне управління Угорщини (KSH) уже прогнозувало річну інфляцію близько 8% на початок 2024 навчального року в липні.

Також варто відзначити, що все більше дітей в Угорщині отримують повні або часткові субсидії на харчування.

Допомога на освіту для сімей в Угорщині:
– безкоштовні шкільні підручники: з 2020 року підручники безкоштовні для всіх учнів загальноосвітніх та професійно-технічних навчальних закладів (усі початкової та середньої школи денного навчання).
– шкільне харчування: Угорська держава забезпечує харчування школярів за бажанням.
– сімейна допомога: щоб полегшити навантаження на батьків і полегшити їм початок навчання, сімейна допомога, яка має виплачуватися у вересні, виплачується наприкінці серпня. Внесок становить 12 200 форинтів (31 євро / 1 євро = 392,7 форинта) на дитину (13 700 форинтів для батьків-одинаків), 13 300 форинтів для двох дітей (14 800 форинтів для батьків-одинаків) і 16 000 форинтів на дитину для трьох і більше дітей (HUF 17 000 для одиноких батьків).
– підтримка місцевої влади: місцева влада також може надати допомогу на повернення до школи у формі готівки, ваучерів або пакету канцтоварів. Цей тип підтримки зазвичай коливається від 5 000 до 20 000 форинтів. Важливою умовою є те, що адреса студента має бути в муніципалітеті, де претендується на грант.

Інша підтримка: окрім державної та муніципальної підтримки, медичне страхування та підтримка роботодавця (додатковий елемент кафетерію) також можуть допомогти батькам розпочати навчальний рік.

Згідно з репрезентативним опитуванням Erste Bank, майже дві третини угорських сімей очікують, що відправлення дітей до школи цього року коштуватиме дорожче, ніж минулого року. 43% респондентів можуть покрити витрати зі свого регулярного щомісячного доходу, і стільки ж тих, хто починає заощаджувати раніше.

Однак результати опитування показують, що, незважаючи на зростання витрат, сім’ї в цілому вважають початок цього навчального року дещо меншим тягарем.
Початок школи є відчутним фінансовим тягарем для 69% батьків (73% минулого року). Навпаки, 24% батьків (19% минулого року) сказали, що не мали або не мали особливих фінансових проблем із початком школи.

Post Author: UA KISZó