Берегівщина: а ви знаєте, наскільки в цьому регіоні дуби щедрі на врожай жолудів?

У лісгоспах нашого краю триває заготівлю лісового насіння. На лісових володіннях, які знаходяться під компетенцією ДП «Берегівський лісгосп» головною породою є дуб.

Крім цінної деревини, це дерево дає щорічний врожай жолудів. Ці плоди цінуються в сільському господарстві та інших галузях. Крім цього, жолуді – це головний посівний матеріал дуба, а це означає, що його можна продавати набагато дорожче.

Як зазначає директор Берегівського лісгоспу Богдан Шойного, цього року врожайність дуба звичайного вразила лісничих своєю щедрістю, хоча найбільший врожай все ж таки був зібраний минулого року.

За невеликий період співробітники лісгоспу зуміли зібрати понад 2,5 тонни жолудів дуба звичайного, дуба скельного – 1,7 тонни. Це означає, що лісгосп отримає високоякісний посівний або посадковий матеріал для подальшого розведення дубової породи.

Також поряд з дубом на Берегівщині лісівники зібрали 180 кілограмів дуба північного, 70 кілограмів каштану їстівного, 60 кілограмів каштану кінського, 20 горіху грецького, 10 кілограмів клена гостролистого, 5 кілограмів ясеня звичайного, 0,1 яблуні та 0,1 кілограма груші. Загалом лісові господарники зібрали понад 4,5 тонни лісового врожаю.

В даний момент все зібране насіння зберігається в спеціальних сховищах, після деякого часу фахівці проведуть обробку насіння, і вони продовжать зберігатися до затребуваного часу, інформує Закарпатський ОУЛМГ.

Ми ж підготували добірку цікавої інформації про жолуді.

Склад жолудів

В жолудя є білкові речовини, до 5% жирної олії, цукру, таніди, глікозид кверцетин і до 40% крохмалю.

Судячи зі складу жолудів, вчені і прийшли до висновку, що першим рослиною, з якого стали виготовляти хліб, були зовсім не злаки, а саме плоди дуба. Адже хліб з розтертих на борошно жолудів люди пекли вже більше п’яти тисяч років тому.

Користь жолудів

Дуже високі поживні властивості жолудя. Недарма його згодовують домашнім тваринам, та й дикі кабани охоче харчуються жолудями.

Чомусь до жолудів встановилося таке поблажливе ставлення, як до «їжі бідняків». Так, в голодні складні часи жолуді не раз рятували людей від голоду.

Але це ж ще одні незаперечний плюс цих плодів!

За своєю користь жолуді цілком можуть посперечатися з натуральною кавою, з какао бобами, і навіть з оливками, і не тільки!

У плодах дуба багато крохмалю та інших легко переварюваних вуглеводів, а також дубильні речовини, що впливають на смак жолудів (гіркуватий і терпкий), таніди і кверцетин.

Гіркота легко видаляється, і тоді жолуді можна використовувати в їжу – робити з них коржики, кашу, і навіть сурогат кави, що володіє горіховим смаком.

Віддаляється гіркоту вимочуванням і нагріванням. Більше того – без теплової обробки вживати жолуді в їжу не можна, так як кверцетин отруйний для людей.

Потрібно очистити жолуді від шкірки, розрізати кожен на чотири частини і залити водою. Вимочування триває дві доби, і воду потрібно міняти по три рази на день.

Через два дні жолуді заливаються свіжою водою (на одну частину жолудів дві частини води), ставляться на газ і нагріваються до кипіння води. Потім жолуді потрібно подрібнити, отриману масу розсипати на підносі або розстеленому рушник тонким шаром і висушити на повітрі.

Потім потрібно підсушити трохи в духовці. Висушені жолуді слід розмолоти або потовкти, щоб в результаті вийшла або борошно (для коржів), або крупа (для каші).

Для приготування оладок, хліба і т.п. з жолудевого борошна, до неї потрібно додати 1/10 частина пшеничного борошна.

Кава з жолудів готуватися дещо по-іншому. Жолуді в цьому випадку вимочувати не потрібно.

Їх просто очищають від шкірки, обсмажують і подрібнюють.

Лікувальні властивості жолудів

У жолудях міститься багато корисних речовин, необхідних живому організму.

Жолуді мають протипухлинну, бактерицидну і обволікаючим дією.

Часто використовуються жолуді при лікуванні проблем сечостатевої системи, енурезу, рясних менструацій та інших жіночих захворювань, для підвищення потенції.

Корисні жолуді і для травної системи, при різних отруєннях, коліті і просто розладах шлунка, а також при варикозному розширенні вен і тромбозах.

Добре зарекомендували себе засоби з жолудя при лікуванні зубного болю і ясен.

Лікування жолудями

При сечостатевих проблемах із зелених плодів жолудів віджимають сік, і приймають його на голодний шлунок 3-4 рази на день по 2-3 столові ложки, змішані з рівною кількістю меду.

При захворюваннях травної системи, розладах шлунка, різних отруєннях, гострих і хронічних колітах п’ють настій плодів дуба (жолудевий кава). Одна чайна ложка подрібнених жолудів заливається склянкою окропу. Після того, як охолоне, проціджують. Приймати потрібно 3 рази в день по половині склянки, курсом в один місяць. Через місяць перерви, рекомендується курс прийому повторити.

При серцево-судинних захворюваннях бажано замінити натуральну каву на каву з жолудів. Можна додавати до нього і цукор і молоко, за бажанням.

При астмі, бронхіті, кашлі, пити жолудевий кави – як дорослим, так і дітям. Також кава з жолудів корисний при нервових захворюваннях, а дітям – при золотусі і рахіті.

При грижі настоянку жолудів рекомендується робити на червоному вині (одна частина жолудів і чотири частини вина). Пити ліки по половині склянки 2 рази на день.

Також це засіб годиться і для компресів при грижі.

Джерело:

Post Author: UA KISZó