Мавпяча віспа повертається – ВООЗ забила на сполох: ми можемо зіткнутися з новим штамом віспи

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) оголосила швидке поширення віспи мавп в африканських країнах надзвичайною ситуацією в галузі охорони здоров’я. Епідемія, що почалася в Конго, вже поширилася на Бурунді, Кенію, Руанду та Уганду. ВООЗ закликала країни-члени підготуватися до поширення вірусу: бути готовими до розповсюдження вакцин і вживати різноманітних запобіжних заходів.

Ми ледве оговталися від епідемії Covid, можливо, нам вже загрожує інша хвороба? Труді Ленг, професор глобальних досліджень охорони здоров’я в Оксфордському університеті, назвала ситуацію “неймовірно тривожною”. Джон Клод Удагемука, викладач Університету Руанди, підкреслив, що це, безперечно, найнебезпечніший штам натуральної віспи з відомих, враховуючи, як він поширюється та які симптоми викликає.

Мавпяча віспа – це вже було

Насправді про віспу мавп людство почуло не так давно – у 2022 році, коли вірус загрожував Європі та США. У той час епідемія була присутня в гей-спільноті – це був перший випадок, коли вірус віспи почав поширюватися статевим шляхом. Цей інцидент змусив ВООЗ оголосити надзвичайний стан у сфері охорони здоров’я. Тоді епідемію вдалося перемогти вакцинацією. Проте є суттєва різниця між епідемією 2022 року та нинішньою: попередньою була ІІ т.зв. викликаний вірусом натуральної віспи типу 1, який є однією з двох відомих груп вірусів натуральної віспи, і який асоціюється з відносно низьким рівнем смертності та переважно легким перебігом. Однак нинішню епідемію спричинив тип I, а саме мутантний варіант.

BBC повідомляє з посиланням на лікарів, що рівень смертності становить близько 5% для дорослих і 10% для дітей, з високим рівнем викиднів серед інфікованих вагітних жінок. Дослідники вважають, що вірус мутував у вересні 2023 року, отримав назву Clade 1b і швидко поширюється.

За даними Африканських центрів епідеміології та профілактики, у першій половині 2024 року було зареєстровано понад 14 500 випадків зараження віспою мавп і понад 450 смертей. Це означає на 160% більше заражень і на 19% більше смертей порівняно з тим самим періодом 2023 року. The Guardian зазначає, що віспа I типу найчастіше зустрічається у людей, які їдять м’ясо заражених диких тварин, і поширюється переважно в уражених домогосподарствах.

Наразі в Україні не зареєстровано жодного випадку віспи мавп, повідомили в ЦГЗ.

Поки віспа мавп у нас зареєстрована лише у 2022 році. – Це інфекційне захворювання, яке зазвичай не має важкого перебігу. Водночас важливо знати, що вакцина від хвороби є, і якщо цього вимагатиме епідеміологічна ситуація, влада вживе заходів.

У 2022 році в Україні зареєстрували 10 випадків віспи мавп. У 2023 році компетентний офіс Єврокомісії відправив в Україну 10 тис. доз вакцини від мавпячої віспи Jynneos.

Цього року вірус, що швидко поширюється, з’явився і в Європі, у Швеції вперше діагностували варіант вірусу Mpox-Clade I.

Фахово про недугу

Про найважливіше про хворобу ми розпитали у лікаря-інфекціоніста ПЦНМ МОЗ Вікторії Тімчик. Про симптоми фахівець зазначив, що хвороба проявляється висипом, яка може триматися від двох до чотирьох тижнів. Виглядає як пухирі або виразки. Він може інфікувати обличчя, долоні, підошви, пах, статеві органи та/або задній прохід, рідше рот, горло, пряму кишку, піхву та навіть очі. Кількість виразок може коливатися від однієї до кількох тисяч, і вони супроводжуються лихоманкою, головним болем, болем у м’язах, спині, загальною слабкістю та збільшенням лімфовузлів. Найчастішим ускладненням є запалення привушної залози, паротит. Однак у людей, які належать до групи ризику, хвороба може мати важкий перебіг або призвести до ускладнень і навіть смерті. Інші можливі проблеми включають зміни ротової порожнини, очей і статевих органів, бактеріальні інфекції шкіри або інфекції крові та легенів, пошкодження мозку та серця.

Новонароджені, діти, вагітні жінки та люди з ослабленою імунною системою можуть піддаватися більшому ризику серйозних захворювань і смерті від епідемічного паротиту.

«Медичні працівники, вагітні жінки, немовлята та люди з ослабленим імунітетом, особливо ВІЛ-інфіковані, які не застосовують ретровірусну терапію, і ті, хто страждає на пізню стадію ВІЛ-інфекції, повинні бути особливо уважними, щоб захистити себе від захворювання, – сказав фахівець. – Звісно, ​​у групі ризику й ті, хто контактував із хворим на віспу мавп, адже віспою мавп можна заразитися будь-яким контактом: розмовою (через повітря), дотиком, а також через контакт з одягом, постільною білизною, рушником та будь-яким іншим. інша поверхня, якої торкався хворий на віспу. Вірус віспи мавп гине в хлорованій воді. Важливо також відзначити, що цей вірус може передаватися від людини до людини, від тварини до людини і від людини до тварини».

Вікторія Тімчик пояснила, що в неускладнених випадках достатньо симптоматичного лікування – можна очікувати повного одужання протягом двох-чотирьох тижнів. Важливо, щоб пацієнт пив достатню кількість води, добре харчувався і спав. І, звичайно, розлучитися.

У більш важких випадках використовується противірусний препарат тековірімат, розроблений проти віспи, який у січні 2022 року було схвалено Європейським агентством з лікарських засобів для лікування віспи у виняткових випадках. У Сполучених Штатах його називають Tpoxx, але його призначають рідко і лише у важких випадках, в основному для людей із групи ризику.

Важливо також знати, що на даний момент доступні три вакцини проти віспи: Jynneos, Acam2000 і OrthopoxVac. ВООЗ рекомендує робити щеплення лише особам із групи ризику, насамперед контактним особам, але масова вакцинація наразі не рекомендована.

В даний час дослідники не мають переконливих даних ні про повторне зараження вірусом віспи мавп, ні про тривалість імунітету після захворювання.

Тімеа Мадяр
Kárpáti Igaz Szó

Post Author: UA KISZó