Ті, хто має вищу освіту, мають економічну діяльність і проживають разом у домогосподарстві частіше, можуть розраховувати на кращу якість життя, пов’язану зі здоров’ям, ніж люди з нижчою освітою або живуть самі. Це результат нещодавнього дослідження Центру оцінки технологій охорони здоров’я при Університеті Земмельвейса, в якому взяли участь майже 12 000 учасників.
В Угорщині подібне дослідження востаннє вимірювало якість життя населення, пов’язану зі здоров’ям, у 2000 році, тому дослідження унікальне тим, що результати можна порівняти через два десятиліття, показуючи значне покращення, особливо серед людей середнього віку. Університетські дослідники опублікували свої результати в престижному журналі Quality of Life Research.
Чим вищий рівень освіти та нижчий вік, тим суб’єктивна якість життя респондентів, пов’язана зі здоров’ям.
“На якість життя також позитивно вплинула активність на ринку праці чи статус студента, а також те, що в домогосподарстві проживає більше ніж одна особа – до шести”, – сказав Андраш Інотай, доцент Центру оцінки технологій охорони здоров’я, який керував дослідженням деяких результатів опитування. Він додав, що загальновідомо про помірне збільшення тривалості життя населення за останні десятиліття. Однак якість життя, пов’язана зі здоров’ям, у цей час обговорювалася набагато менше, тому цей напрямок дослідження було визнано цікавим.
Дослідницька група використовувала всесвітньо відомий опитувальник (EQ-5D) для аналізу якості життя людей, пов’язаної зі здоров’ям, на основі суб’єктивної самооцінки в п’яти тематичних областях. Ці критерії:
- мобільність,
- самодопомога,
- звичайна діяльність,
- біль/дискомфорт,
- тривожність/депресія.
Вони оцінюються за трьома рівнями: немає проблем, деякі проблеми, неможливість виконати дію.
Загалом у п’яти областях опитувальника можна виділити 243 стани здоров’я, кожній з яких можна присвоїти числове значення, яке вказує на якість життя, пов’язану зі здоров’ям, відоме як індекс EQ-5D. Кількісна оцінка відповідей на запитання опитувальника відрізняється від країни до країни та від культури до культури. Наприклад, ставлення європейця до болю чи тривоги дуже відрізняється від ставлення людини з далекосхідної країни.
Оскільки опитувальник оцінювався за національним алгоритмом, результати є справжнім відображенням національної ситуації, підкреслив Андраш Інотай.
Золтан Воко, професор університету, співавтор і директор Центру оцінки технологій охорони здоров’я, брав участь як у попередньому, так і в поточному опитуванні. У результаті дослідження якості життя населення, пов’язаного зі здоров’ям, найбільше занепокоєння молодого покоління викликало тривога/депресія з п’яти вимірів, тоді як у міру дорослішання – біль/благополуччя та обмеження звичайних дій були проблемами, про які найчастіше повідомлялося.
Хоча причини, що пояснюють результати, не досліджувалися в цьому дослідженні, факт залишається фактом, що літні люди можуть страждати від більшої кількості захворювань, що сильно впливає на якість життя. Вищий рівень освіти пов’язаний із більш здоровим способом життя, більшою участю в профілактичних програмах і програмах психічного здоров’я та цінуванням здоров’я. У той час як робота чи навчання можуть бути пов’язані з більшою фізичною активністю та соціальним життям, мережа стосунків може бути міцнішою в домогосподарствах, де двоє або більше людей живуть разом, що також призводить до вищого балу. Неактивні люди та люди, які живуть самотньо, піддаються більшому ризику депресії.