Андраш Коштур: “Зміна міжнародного середовища сприяла покращенню відносин між Україною та Угорщиною”

Видання KISZó постійно проводить опитування на важливі теми, і в останньому журналістів цікавило, чи може зустріч президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана в Києві призвести до прориву у двосторонніх відносинах. Наші читачі були налаштовані не надто оптимістично. Більшість респондентів (78%) не очікують нормалізації відносин між Угорщиною та Україною в осяжному майбутньому. Лише дев’ять (!) із тих, хто відповів на запитання, були впевнені у швидкому і позитивному вирішенні проблем.

Як відомо, Президент України та Прем’єр-міністр Угорщини оголосили на спільній прес-конференції, що вони домовилися підготувати проект двосторонньої угоди про відносини, який би вирішував спільні проблеми. Після зустрічі в Києві обидві сторони підкреслили, що вона стала важливим кроком у вирішенні застарілих проблем.

– Все, що ми сьогодні обговорили, ляже в основу майбутнього двостороннього документа між нашими державами, який регулюватиме всі аспекти наших відносин і буде взаємовигідним для обох країн, – сказав український Президент. Він додав, що ця угода дозволить Україні користуватися всіма позитивними аспектами європейської єдності.

Орбан заявив, що вони укладуть з Україною угоду, подібну до тих, які Угорщина вже уклала з іншими сусідами. Прем’єр-міністр Угорщини привітав зусилля українського уряду у боротьбі з дискримінацією угорської меншини. Угорський лідер оцінив переговори з двосторонніх питань як конструктивні, додавши, що ця зустріч давно назріла, оскільки є багато питань, які потребують врегулювання і які були предметом численних дискусій та дебатів в останні роки.

– Ми намагаємося залишити суперечки минулого позаду і зосередитися на майбутньому періоді, – підкреслив Орбан після зустрічі.

На прес-конференції Володимир Зеленський також згадав про візит Віктора Орбана в Україну. Український президент дав позитивну оцінку переговорам з угорським прем’єр-міністром і наголосив на важливості зміцнення відносин між двома країнами. Те, що зустріч відбулася в Україні, Зеленський назвав кроком вперед. Він додав:

«Ми – сусіди. Ми не перебуваємо в стані війни з угорцями». Він підкреслив, що дві країни повинні розвивати міцні, дружні відносини, або, принаймні, прагматичні.

Зеленський сказав, що візит Віктора Орбана в Україну був правильним.

Ми розпитали про це Андрія Коштура, уродженця Закарпаття та старшого наукового співробітника Інституту ХХІ століття.

– Зміна міжнародного середовища багато в чому сприяла покращенню відносин між двома країнами, – зазначив дослідник. – Вступ України до Європейського Союзу здається близьким, і здатність Києва демонструвати результати на міжнародній арені може мати особливе значення. Тому зрозуміло, що українське керівництво прагне якнайшвидше усунути формальні перешкоди на шляху до європейської інтеграції і після багатьох років дебатів нарешті готове задовольнити вимоги Будапешта щодо прав громадянства.

З точки зору Угорщини, перехід до ротаційного головування в Європейському Союзі в поєднанні зі зростаючою готовністю України до компромісів стали тими змінами, які виправдали скасування зустрічі на найвищому рівні.

Андраш Коштур підкреслив, що для угорської громади Закарпаття найбільшою вигодою від покращення відносин між двома країнами, безсумнівно, було б відновлення Україною прав громади, які вона мала до освітньої та мовної реформ, відповідно до задекларованих намірів.

“Деякі з цих реформ вже були реалізовані в кілька етапів, тому навіть якщо проблеми, що стосуються закарпатських угорців, будуть вирішені швидко, ми будемо говорити про завершальний етап тривалого процесу”, – уточнив Андраш.

Він додав, що це також може мати вирішальне значення для відновлення довіри між двома країнами, оскільки в останні роки саме суперечки щодо становища угорської громади на Закарпатті призводили до погіршення угорсько-українських відносин. Звичайно, після вирішення проблем залишаться відкриті питання, оскільки зближення України з ЄС викличе також розбіжності економічного характеру, але відновлення прав громадян може зняти теоретичні перешкоди на шляху до врегулювання двосторонніх відносин.

Андраш Коштур також зазначив, що різниця між позиціями двох країн щодо війни не є незначною, що також породжує взаємну недовіру, але остання зустріч може принести покращення у цій сфері, оскільки сторони змогли представити свої точки зору відкрито і особисто. Крім того, і українське керівництво, і українське суспільство останнім часом, здається, стали більш відкритими до переговорів з росією.

“Що стосується українсько-угорських двосторонніх відносин, то важливим могло б стати прийняття Києвом Угорщини як потенційного посередника, оскільки це справді стало б ознакою відновлення довіри. Наразі українське керівництво неохоче йде на це, але посередниками можуть виступати лише ті, хто має канали зв’язку з обома сторонами. Що стосується майбутніх відносин між Україною та Угорщиною, то результат війни, ситуація в післявоєнній Україні, звичайно, може мати вирішальне значення, але наразі навколо цих питань можна лише спекулювати”, – зазначив Андраш Коштур.

Шандор Сабов

Kárpáti Igaz Szó

Post Author: UA KISZó