Негативні тенденції: у Європі до 2030 року кількість людей похилого віку перевищить молодь до 20 років

Негативні демографічні тенденції впливають на конкурентоспроможність країн ЄС, інформує  hungarytoday.hu 

Недавня стаття Фонду економічних досліджень Oeconomus розглядає проблеми старіння суспільства та зв’язок між зменшенням населення працездатного віку та конкурентоспроможністю країни на світовому ринку, зосереджуючись на ситуації в Угорщині. Розвинені країни, в тому числі країни ЄС, шукають відповіді на цю демографічну проблему.

Незважаючи на те, що у 20 столітті населення світу різко зросло, зараз ми зіткнулися з уповільненням зростання населення. Однак уповільнення та зростання є непропорційними: народжуваність різко падає в індустріальних країнах, тоді як в Африці вона все ще різко зростає.

За прогнозами ООН, до 2050 року кількість людей старше 65 років у світі досягне 1,6 мільярда. У Європі до 2030 року кількість людей похилого віку перевищить кількість людей у віці до 20 років. Середній вік населення світу становить зараз 30, але зросте до 36 до 2050 року.

До 2050 року три чверті країн, тобто 87 відсотків населення світу, будуть «старими» або «старіючими».

Угорщина не є винятком із тенденції розвиненого світу, де проблеми зниження народжуваності та старіння суспільства стають дедалі очевиднішими.

Заходи сімейної політики за останні 10 років зменшили демографічний тиск, але, за даними Центрального статистичного управління Угорщини (KSH), якби загальний коефіцієнт народжуваності не змінився в позитивному напрямку від рівня 2011 року (1,23), на 178 000 дітей менше народилися б між 1 січня 2011 року та 1 січня 2023 року.

Угорщина знаходиться в середині ЄС як за часткою людей у віці 65 років і старше, так і за середнім віком.

Угорщина має один із найнижчих показників утриманців у Європейському Союзі, але зі збільшенням частки людей похилого віку в ЄС зростає й частка в країні. З 31,9 відсотка у 2023 році до 45,5 відсотка у 2050 році, співвідношення зміниться з 3,1 утриманців похилого віку на особу працездатного віку у 2023 році до 2,1 у 2050 році.

Тенденції свідчать про те, що рівень народжуваності не зросте в розвинутих економіках, але тривалість життя збільшиться. Пенсіонери живуть довше, але кількість народжуваних дітей буде недостатньою, щоб компенсувати кількість людей похилого віку. Офіс бюджетної відповідальності Великобританії написав у своєму звіті за липень 2018 року, що «демографічні зміни є одним із ключових факторів тиску на державні фінанси».
Zakhody simeynoyi polit

Дійсно, демографічні тенденції чинять зростаючий тиск на державну політику, фіскальну та монетарну політику та ринок праці, вказує стаття.

Загальний вплив старіння на економічне зростання та продуктивність також значною мірою залежить від реакції фірм. Цифровізація та автоматизація підвищують продуктивність і можуть певною мірою замінити живу робочу силу, але це залежить від здатності фірм фінансувати необхідні інвестиції та наявності кваліфікованої робочої сили, яка володіє новими технологіями.

Що стосується рішення, то в червні 2023 року Європейська рада попросила Європейську комісію розробити пропозицію щодо вирішення демографічних проблем, зокрема їх впливу на конкурентоспроможність. Пропозиція була прийнята Європейською комісією в жовтні 2023 року.

Пропозиція базується на чотирьох стовпах:

Перший включає рішення, які полегшують сім’ям з дітьми поєднання сімейного життя та роботи, а також роблять якісний догляд за дітьми більш доступним.

Другий компонент спрямований на покращення ситуації на ринку праці та життєвих шансів молодих людей, прагнучи допомогти їм розвинути навички та стати незалежними власниками житла.

Третя складова включає заходи, спрямовані на збереження благополуччя старших вікових груп.

Четвертий стовп хоч і стверджує, що молоді таланти необхідно мобілізувати в першу чергу в межах Європейського Союзу для подолання нестачі робочої сили, дозволяє державам-членам розглянути можливість дозволити легальну імміграцію для подолання нестачі робочої сили в короткостроковій перспективі.

Oeconomus зазначає, що очікується подальший розвиток демографічного інструментарію під час головування Угорщини в ЄС. Це добре впишеться в програму головування Угорщини в ЄС, яка може включати вирішення демографічних проблем на рівні ЄС як один із своїх пріоритетів, а також проливання світла на зв’язки між демографією та конкурентоспроможністю, підсумовується в статті.

Post Author: UA KISZó