У Сегеді в останні роки газова система опалення була перетворена на геотермальну, інформує видання Euronews.
Найбільша геотермальна система в Європейському Союзі та друга за величиною на континенті (після Рейк’явіка) тепер знаходиться в Сегеді, забезпечуючи опаленням і гарячою водою понад 27 000 домогосподарств, повідомляє Euronews.
Проект був запущений муніципалітетом на основі пропозиції місцевої теплопостачальної компанії, яка модернізувала стару газову систему.
«Повітря в Сегеді досить погане взимку. В основному найбільшим викидом вуглецю в місті є система теплопостачання, яка вже 40 років працює на природному газі. За останні 2-3 роки ми перевели цю газову систему на геотермальну», – пояснив Тамаш Меддьєс, операційний директор постачальника тепла.
Завдяки мережі з 27 свердловин, 16 теплоцентралей і 250 кілометрів розподільних труб нова система використовує теплову енергію під землею для перетворення її на тепле повітря. Для цього інженери повинні бурити свердловини, щоб знайти гарячу геотермальну воду.
«Геотермальна вода – це особливий вид води, яка нагрівається Землею. Він поглинає тепло геологічної зони. І коли ми забираємо її з джерела, ми можемо використовувати цю воду для багатьох цілей», – пояснив Тамаш Езіас, керівник проекту MedWater.
Геотермальна енергія використовує тепло в земній корі та використовується для виробництва електроенергії, обігріву будівель і промислових процесів. Лише шість країн ЄС виробляють геотермальну енергію: Італія, Німеччина, Португалія, Франція, Хорватія та Угорщина. У 2023 році було вироблено 5858 ГВт·год геотермальної енергії. Це становить трохи більше 0,2% виробництва електроенергії в блоці, причому на Італію припадає понад 90% цього виробництва.
Геотермальна система коштувала близько 70 мільйонів євро, з яких 23 мільйони євро було профінансовано Фондом згуртованості ЄС. Система забезпечує теплом і гарячою водою близько половини міста, понад 27 000 домогосподарств і понад 400 громадських будівель.
«У дуже холодну погоду ми не вимикаємо газ повністю, але в хорошу погоду, як зараз, переходимо на геотермальне опалення. Тож ми зараз замінюємо 100% газу. У години пік, коли всі миють руки чи приймають ванну, а потреба в теплі дуже висока, газові котли також вмикаються, але приблизно на 50% менше, ніж ми використовували раніше», – сказав Медджес.
«Ні квартира, ні житловий будинок не потребували жодних змін. Представник ОСББ зазначив, що очікувалося буріння, але ми не помітили жодних його ознак».
Експерти кажуть, що модель Сегеда може бути реалізована в інших містах, оскільки близько 25% населення ЄС живе в районах з достатніми геотермальними ресурсами. «У Європі є сотні газових систем такого ж розміру, і навіть вугільних систем, і перетворення їх на геотермальну або будь-яку відновлювану енергію є дуже важливим. (…)
У нас є гості з-за кордону, із Сербії, Румунії та навіть із Західної Європи, які приїжджають вивчати, що ми тут робимо», – сказав операційний директор теплопостачальника.
Крім того, Сегедський проект допоможе краще розподілити енергетичні ресурси між Угорщиною та ЄС і зменшить залежність від імпорту російського газу. «Централізоване теплопостачання в Сегеді, як і більшість централізованого теплопостачання в Угорщині та навіть у Східній Європі, базується на викопному паливі», — сказав Меддьєс. У Сегеді, наприклад, це природний газ, тому це імпортний газ з Росії, пояснив він. Хоча проект спочатку був створений з екологічних міркувань, «зараз він став пріоритетним через безпеку постачання, особливо через війну та енергетичну кризу. Тож те, що починалося як екологічний проект, тепер також є проектом безпеки постачання».