Тенденції: усе більше і більше працівників в Угорщині повертаються до роботи в офісі

Після спалаху пандемії все більше робочих місць в Європі та Угорщині зобов’язали працівників працювати вдома, особливо якщо йдеться про офісну роботу, де щоденні завдання можна виконувати віддалено. У нещодавній публікації Фонд економічних досліджень Oeconomus порівняв дані з ЄС та Угорщини, інформує  hungarytoday.hu 

З метою побудови ефективної робочої спільноти та покращення керованості роботодавці все частіше вимагають від працівників повернення до офісу, іноді в “гібридній” формі. Ефективність роботи також піднімається як питання серед роботодавців, але є предметом дискусій навіть серед експертів.

Крім того, запобігання проблемам психічного здоров’я (наприклад, самотності, депресії, тривоги) також може бути проблемою, коли працівників повертають з дому в офіс.

Як показують дані Євростату, у 2022 році 22,5% зайнятих осіб у віці 15-64 років працювали з дому час від часу (12,4%) або з певною регулярністю (10,1%) в середньому по Європейському Союзу. У 2013 році лише 11,9% зайнятих працювали з дому, причому великий бум припав на період пандемії COVID-19, коли деякі робочі місця наказали працівникам працювати з дому (переважно офісні роботи) як запобіжний захід.

У 2020 році частка людей, які працюють з дому, підскочила до понад 20%, а в 2021 році так працювала майже чверть зайнятих (24%).

У світі існують дві протилежні тенденції щодо роботи з дому. З одного боку, все більше роботодавців поступово запрошують своїх працівників назад в офіс. Про це свідчить той факт, що частка людей, які працюють з дому в ЄС, впала з 24% у 2021 році до 22,5% у 2022 році. З іншого боку, деякі компанії переходять від “роботи з дому” до “роботи з будь-якого місця”.

Варіант “домашнього офісу” може навіть стати більш важливим для мотивації співробітників, оскільки молоде покоління поступово виходить на ринок праці. Для представників покоління Z (народжених між 1995 і 2009 роками), також відомих як “цифрові аборигени” (розумні електронні пристрої вже стали частиною дитинства багатьох з них), можливість працювати з дому і технічна реалізація цього є надзвичайно важливою, оскільки вони цінують свободу робочого часу і свободу працювати. Порівняно з попередніми поколіннями, це покоління більше зацікавлене в можливості працювати з дому і в більш гнучких умовах праці, зазначає видання.

В Угорщині пандемія також призвела до збільшення кількості людей, які працюють з дому: якщо у 2019 році 4,6% зайнятих працювали з дому (час від часу або регулярно), то у 2020 році ця частка зросла до 11%, а у 2021 році – до 13,3%.

Однак у 2022 році частка людей, які працювали з дому, впала до 10,6%, що означає, що все більше і більше працівників в Угорщині поверталися до офісу в міру того, як пандемія поступово вщухала. У 2022 році в Угорщині чоловіки і жінки працювали з дому майже в рівних пропорціях (чоловіки: 10,3%, жінки: 10,8%).

В Європейському Союзі найбільша частка працівників, які працюють з дому, в Нідерландах (53% у 2022 році), за ними йдуть Швеція (44,8%) та Фінляндія (40,1%). Найнижчі показники надомної роботи в ЄС спостерігаються в Греції (9,9%), Болгарії (4,5%) та Румунії (4,3%) (дані за 2022 рік).

Отже, з точки зору поширеності роботи з дому, можна побачити, що вона більш поширена в західних країнах-членах ЄС, тоді як вона менш поширена в країнах-членах ЄС, розташованих на сході.

За даними Євростату (2024), в Угорщині 10,6% зайнятих працювали з дому в 2022 році, що є відносно низьким показником у рейтингу ЄС, хоча і вдвічі перевищує аналогічний показник Румунії чи Болгарії.

Автор публікації в Oeconomus зазначає, що в рамках ЄС цікаво спостерігати, як розвиток країни-члена пов’язаний з кількістю зайнятих, які працюють вдома, також і в економіці цієї країни.

Більш розвинена країна-член ЄС, тобто країна з вищим ВВП на душу населення, швидше за все, матиме більшу частку людей, які працюють вдома. Менш розвинена країна-член ЄС з нижчим ВВП на душу населення з меншою ймовірністю матиме більшу частку працівників, які працюють вдома.

Post Author: UA KISZó