Мукачівська тютюнова фабрика у ХІХ – ХХ столітті була відома далеко за межами краю. Щороку великі партії цигарок та сигар розліталися по всьому світу, а в цехах працювали сотні робітників. Історія однієї з найуспішніших фабрик Закарпаття до вашої уваги.
Вперше ідея вирощувати тютюн в промислових масштабах та виготовляти сигарети в Мукачеві з’явилась у Ервіна Шенборна. Експериментальну фабрику запустили в приміщенні корчми «Дикий кабан» в центральній частині міста. Будинок корчми належав теж Шенборнам, а відтак зручно було використати своє ж приміщення для спроби ведення нового бізнесу. І заради експерименту у 1898 році в колишній корчмі запрацювала тютюнова міні-фабрика.
Скручували тютюн у папір переважно жінки. Сировину для цигарок вирощували теж на Закарпатті. Експеримент виявився успішним, і вже за рік справи помітно пішли вгору. На маленькій імпровізованій фабриці в центрі міста виготовляли коста-риканські та кубинські цигарки, а також короткі сигари. Якість продукту була високою та користувалась попитом, тому незабаром підприємство довелось розширювати.
Нову повноцінну фабрику звела всього за рік будапештська будівельна фірма «Поллачек та Епштейн». У 1908 році на східній окраїні Мукачева функціонував цілий комплекс будівель з виготовлення тютюнової продукції в промислових масштабах. З кожним роком виробництво розширювалось. Так у 1908-му на фабриці працювали близько 300 осіб, а вже через 3 роки майже 700.
Про цигарки та сигари з Мукачева знали далеко за межами нашого краю. Фабрика забезпечувала людей робочими місцями та гідною зарплатою, а продукція розліталась величезними партіями по всій Монархії. Мукачівські цигарки та сигари потрапляли не лише на угорські прилавки. Словаччина та Польща теж купувала нашу продукцію. З Кракова та Кошице поставляли тютюн, а взамін купували вже готові партії цигарок. Великий завод став гордістю міста і навіть мав власний оркестр. А дим від Мукачівських сигар віявся у будинках почесних вельмож тогочасної Європи.
Записи в архівах свідчать, що у кращі роки свого існування Мукачівська тютюнова фабрика виготовила понад 600 мільйонів цигарок та більше ніж 47 мільйонів пачок тютюну для трубок на рік.
Фабрику друкували на листівках, які збереглися і до сьогодні. Зображення підприємства 1911 – 1916 років можна знайти в книжках про історію Мукачева.
Успішне підприємство за часів Угорщини та Чехословаччини закрили за радянської влади. В цехах колишньої тютюнової фабрики запрацював «Мукачівприлад». До цього часу місто розрослось так, що фабрика опинилась майже в центрі. Деякі будівлі комплексу реконструювали, дещо добудували, проте основна будівля з баштою збережена і до сьогодні. Нажаль, інші споруди колись могутньої фабрики занепадають. А напівкруглі вікна та старовинні фасади обросли деревами та розвалюються. Проте і зараз велич та могутність цих будівель нагадує про колись одну з найуспішніших фабрик минулого.
Mukachevo.net за інформацією з відкритих джерел