Віддав життя, прикриваючи відхід свого батальйону: Історія полеглого Героя України із Закарпаття Андрія Літуна

Офіцер 128-ї окремої гірсько-штурмової Закарпатської бригади Андрій Літун брав участь у нинішній російсько-українській війні від самого її початку – з 2014 року. Підполковник Андрій Літун загинув у березні 2022 року, прикриваючи відхід свого батальйону.

Андрій Літун щиро цікавився військовою справою, зокрема воєнною історією. За постійний потяг до самовдосконаленя і любов до читання отримав від побратимів позивний “Знаток”.

Під час Антитерористичної операції на території Луганської та Донецької областей він брав участь у боях за населені пункти Красногорівка, Піски, Станиця Луганська та Щастя. У січні – лютому 2015 року очолював одну з груп, яка тримала оборону біля Дебальцевого. Попри отримане поранення, командир зумів вивести свій підрозділ з оточення і завдати при цьому ворогу значних втрат.

У жовтні 2016 року військові заслуги Андрія Літуна були відзначені орденом Богдана Хмельницького ІІІ ступеня. Але поранення не вплинуло на відданість офіцера справі свого життя, і незабаром він знову повернувся на військову службу.

Початок російського широкомасштабного вторгнення “Знаток” зустрів на посаді командира 1-го гірсько-штурмового батальйону 128-ї ОГШБр. Підрозділ відразу ж вступив у бій з окупантами на запорізькому напрямку. “Закарпатці” боронили від окупантів село Малі Щербаки поблизу Токмака. У тих боях батальйон Андрія Літуна знищив близько сорока одиниць ворожої бронетехніки й вантажівок та понад сто російських військових.

На жаль, самому йому відійти не вдалося. 37-річний офіцер загинув, пожертвувавши життям заради свого підрозділу. Про смерть Андрія Літуна згадав у своєму відеозверненні президент Володимир Зеленський: “Він загинув, прикриваючи наших військових і героїчно стримуючи наступ ворога”.

Поховали офіцера 10 березня 2022 року на Алеї слави Центрального міського кладовища Мукачева на Закарпатті. Того ж дня Указом Президента Андрію Літуну було присвоєне звання Герой України з удостоєнням ордена “Золота Зірка” (посмертно). Незабаром міська рада Мукачева перейменувала вулицю Льва Толстого на вулицю Андрія Літуна.

“Він був витривалим і наполегливим, мужнім і загартованим. З початком війни, я просив у нього порад, як у фахівця”, – так відізвався про загибель Андрія Літуна його побратим Володимир Гомер. “Втрату такої Людини, з такими особистісними якостями, Україна не зможе компенсувати. Він і його життя має стати прикладом для національно-патріотичного виховання нашої молоді”, – додав військовий про загиблого Героя.

Post Author: UA KISZó