Як повідомлялося, на церемонії нагородження, організованій Державним секретаріатом з питань національної політики Прем’єр-міністра, цьогорічної нагороди «Учитель року» в іноземній номінації отримала закарпатська вчителька Марта Гнатік-Рішко.
Марта Гнатік-Рішко вже 35 років працює вчителем угорської мови та літератури в середній школі ім. Бетлена Габора у БЕрегові, є активним членом Закарпатської угорської культурної асоціації (KMKSZ) та Християнської інтелектуальної асоціації (KÉSZ), а також учасник «Підкарпатського тижневика» та журналу «Народна освіта».
Оскільки вона не змогла бути присутньою на церемонії нагородження в Будапешті, то підготувала вітального листа, в якому написала, що була здивований і зворушена отриманням нагороди, а також вдячна за увагу, яка через її особу приділяється закарпатським вчителям.
Визнання заохочує її ще більш віддано працювати заради справи, якій вона присвятила своє життя: виховувати добрих людей і добрих угорців.
На запитання KISZó вчителька сказала, що вона почала свою кар’єру в Бадалові як вихователька дитячого садка, потім викладала угорську мову та літературу. Проте з декретної відпустки вона повернулася до своєї альма-матер і відтоді веде активну діяльність.
Якщо вона чимось пишається, то це тим, що коли вона зустрічає своїх старих студентів, вони охоче з нею розмовляють, а деякі з них навіть цитують її.
На запитання, що давало їй наснагу всі ці роки, вона відповіла чітко: діти.
«Я стала угорським майором, щоб зробити щось для нашої маленької Угорщини, – сказала Марта Гнатік-Рішко. – Джерело живлення закарпатських угорців – це діти, підростаюче покоління. Я відчуваю, як угорський вчитель, я маю хороші шанси допомогти їм у розвитку, плеканні та збереженні їхньої ідентичності та національної самосвідомості. Це особливо потрібно в нашому селі, але я думаю, що в усіх зарубіжних областях і навіть на батьківщині в цьому є велика потреба.
Що потрібно, щоб бути хорошим учителем?
“Любити дітей. Це кліше, що кожна дитина різна, але це правда, і до кожного треба підходити по-своєму, – зазначила вчителька. – Сучасні діти теж діти, на них можна вплинути, просто іншими методами та іншими засобами. Вони піддаються набагато більшій кількості подразників, їм важче утримувати увагу. Однак і в них повинна бути вироблена система цінностей. Я не намагаюся нав’язати їм свої, я просто намагаюся показати, скільки краси в нашій солодкій рідній мові. Дітям важливо пізнати ті скарби, які таїть угорська мова та література, щоб вони залишилися в їхніх душах і серцях і збагачували їх усе життя”.
Ріта Шімон