Керівництво Закарпатського угорського коледжу імені Ференца Ракоці ІІ багато років тому планувало організувати традиційний карнавальний пиріг зі свининою, поєднаний із веселощами, але цьому завадили відомі обставини. Проте на вихідних разом із неурядовою організацією Pro Cultura Subcarpathica їм вдалося провести благодійний карнавал зі смаження свинини в скансені Великих Берегів на Берегівщині.
Той, хто хоч раз різав свиню чи брав у цьому участь, знає, що обробка тварини, особливо якщо це двогрудка, справа не з легких, і її неможливо «зробити» за годину-дві. Не залишили це напризволяще і в цьому випадку, господині почали приготування ще в четвер. Місцевий м’ясник теж зробив свою справу: наточив ножі та сокири, виніс ножі, столи та приладдя, необхідні для процесу. А в п’ятницю вже на світанку тривала роботу з обпалювання тварини, яку також традиційно спалювали не газовим пальником, а соломою.
– За звичаєм у минулі часи збиралося не менше восьми робітнкиів, і як тільки кров набирали, вона вже була під руками господинь, і готувався смачний сніданок – смажена цибульна кров. Тому ми склали меню відповідно до традиційної свинячої кухні, опівдні подавали картопляні скибочки, а ввечері подавали гурку, ковбаси та бульйон, – пояснив Гал Адель, організатор програми Subcarpathica.
Він додав, що суть такого карнавального поросячого дня була не лише у веселощах, а ще й у благодійній акції: кожен міг зробити свій внесок у скриньку відповідно до свого гаманця та доброти.
– Виручені кошти підуть на допомогу сім’ям, пов’язаним з колегіумом Ракоці, родичі яких служать на фронті. З іншого боку, з цієї дводенної серії подій буде створено документальний фільм, у якому автентично оживляються традиції різання та приготування свинини в цьому регіоні. У селищі проводили різноманітні інтерв’ю, спілкувалися з сільським головою, керівниками установ, істориками, – наголосив організатор програми.
У роботах, починаючи на світанку, брали участь також студенти Інституту професійної підготовки імені Егана Еде Закарпатського угорського коледжу імені Ференца Ракоці ІІ. Окрім того, що молоді люди мали змогу доторкнутися до таємниць професії (м’ясник, кухар тощо), вочевидь, вони отримали ще й задоволення, адже поєднали приємне з корисним. М’ясники та кухарі терпляче пояснювали їм та показували тонкощі професії.
– Ми очікуємо багато гостей, тож допомога молоді стала у нагоді і, звісно, невипадково кожен міг дізнатися про свої інтереси – чи то кулінарія, чи м’ясо, чи випічка. Хлопці наполегливо працювали поруч із м’ясником, а дівчата метушились і крутилися на кухні, – зауважила Адель.
Крім смачної їжі та напоїв, вистачало й розваг. Веселу, гарну атмосферу створив гурт «Кокас», який прийшов з карнавальною музикою.
– У минулому присутність маскарадів була обов’язковою частиною карнавальних бенкетів поросят. Ми також не хотіли оминути цю традицію, тож після обіду учні місцевої середньої школи Петра Добрая та Tulipán Tanoda прийшли до нас у карнавальних костюмах, розважаючи гостей. І оскільки це громадська подія, під час вечері розпочалася невелика вечірка, танцювальний зал, для якого гурт Kokas Band виконував свої композиції, – розповів деталі Адель Гал.
У п’ятницю скансен у Великих Берега відвідало чимало людей. Були ті, хто приходив рано-вранці покуштувати коньяку, також ті, хто сідав за сніданок, теж було чимало, алевистачало й тих, хто приходив лише вдень або на вечірню вечерю. Справа була в тому, що протягом цілого дня бажаючі могли ознайомитися з процесом традиційного забою свиней у Берегах, за бажанням випробувати свої вміння й, звісно, весело провести час.
Чілла Гегедюш