Президент України Володимир Зеленський вніс до Верховної Ради ключовий законопроєкт, який дасть змогу ухвалити комплексні зміни до законодавства та запровадити інститут множинного громадянства.
Відповідний законопроєкт № 10425 Про деякі питання у сфері міграції щодо підстав і порядку набуття та припинення громадянства України вже зареєстровано у Верховній Раді.
Законопроєкт про множинне громадянство
У пояснювальній записці до законопроєкту про множинне громадянство йдеться, що законопроєкт:
- визначає країни, громадяни яких можуть отримати український паспорт у спрощеному порядку;
- визначає категорії людей, які мають вийти з громадянства іншої країни для набуття українського громадянства;
- уточнює категорії людей, які не можуть набути громадянство України;
- переглядає підстави для втрати українського громадянства;
- унормовує правовий статус в Україні іноземців та людей без громадянства, які брали участь у захисті України.
У відеозверненні з нагоди Дня Соборності президент Зеленський анонсував внесення до Верховної Ради документа, який запровадить інститут множинного громадянства в Україні. Він пояснив, що цей документ дасть можливість отримати українське громадянство етнічним українцям та їхнім нащадкам з різних країн світу, а також іноземним добровольцям, які захищають Україну.
Окрім набуття громадянства у пояснювальній записці до проєкту Закону винесені підстави щодо позбавлення українського паспорта. Його може втратити людина якщо:
- громадянин України добровільно набув громадянство держави, яка визнана ВРУ країною-окупантом, країною-агресором або невизнаною державою (псевдокраїною);
- повнолітній громадянин України використовує паспорт іноземної держави. Це є створення загроз національній безпеці та/або національним інтересам України;
- людина, яка отримала громадянство України, подала неправдиві відомості, підроблені документи або приховувала суттєві факти, за якими не надають громадянство;
- громадянин України, який проходив військову службу за контрактом у державі, визнаній Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом;
- в суді оголосять обвинувальним вирок стосовно осіб засуджених в Україні за вчинення злочину проти основ національної безпеки України, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку;
- якщо громадянин України бере участь у збройній агресії проти України в складі збройних формувань держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом.
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що законопроект про множинне громадянство, у разі його ухвалення, не дозволить виїжджати військовозобов’язаним громадянам з країни під час війни.
Під час всеукраїнського телемарафону “Єдині новини” він констатував, що це питання вже узгоджено.
“Людина має свій обов’язок служіння і захисту Батьківщини, він передбачений Конституцією України. Все це теж регламентовано: і виконання військового обов’язку, і фінансові зобов’язання перед державою”, — відповів Кулеба.
Разом з тим очільник українського відомства зауважив, що інститут множинного громадянства — практика багатьох розвинених країн. Тож в цьому випадку Україна не “вигадала велосипед”.
Для довідки
Множинне громадянство діє у 130 країнах світу, серед яких: США, Канада, Бельгія, Болгарія, Хорватія, Кіпр, Чехія, Данія, Фінляндія, Франція, Німеччина, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Португалія, Румунія, Сербія, Іспанія, Швеція, Швейцарія, Сполучене Королівство, Ватикан.