Традиції закарпатського свята «Міра» внесли до Нацпереліку елементів нематеріальної культурної спадщини України

Унікальні традиції свята «Міра» внесено до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.

Одне з найдавніших, якщо не найдавніше заняття горян у Карпатах – скотарство, дало поштовх багатьом звичаям і обрядам.

Серед таких є і обряд Міра, що з давніх давен побутує серед жителів гірських регіонів Закарпаття – історичного Марамороша. Її традиції мають економічну й культурну складову, сприймаються як свято.

Цим пояснюється бажання жителів Ясінянської громади, до якої входять селище Ясіня, села Чорна Тиса, Лазещина та Кваси Рахівського району, домогтися внесення традицій Міри як свята до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. (Надалі у тексті вживатимемо – Міра).

Міра у Ясінянській громаді на Рахівщині має схожість і з тими дійствами, що побутують в інших місцевостях Закарпаття, де займаються відгінним вівчарством. У Тячівському і Хустському районах той день, коли відбувається вимірювання молока овець і їх виганяють на полонини, має іншу назву – Мішання.

Перед внесенням до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини Міра пройшла чимало етапів.

Вперше зацікавилися традиційним святом «Міра» працівники КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради Олена ГАЙДУК та Владислава РІШКО у 2022 році під час проведення інвентаризації елемента НКС «Гуцульська бриндзя». Тоді й було запропоновано представникам громади зафіксувати та описати Міру. А вже у червні 2023 року Ясінянська територіальна громада стала переможцем обласного конкурсу презентацій елементів нематеріальної культурної спадщини «Збережімо традиції краю» за презентацію елемента НКС «Традиційне свято «Міра»».

До слова, на конкурсі, який організував і провів Центр культури, було презентовано 10 елементів НКС.

Журі запропонувало переможцям подавати матеріали на розгляд комісії зі збирання, обробки та складання орієнтовного переліку елементів НКС Закарпатської області для занесення цих елементів до Регіонального переліку нематеріальної культурної спадщини.

На початку ініціативна група сформувала Облікову картку елемента НКС України під назвою «Традиційне свято «Міра». Картка вмістила опис свята до найменших деталей. Також тут наявні фото- і відеоматеріали, посилання на інтернет-ресурси та згоди від носіїв традиції Міри. Серед них жителі Лазещини Ілько ПЕТРЮК, Чорної Тиси – Анатолій ПАВЛЮК, селища Ясіня – Михайло МАРУСЯК, Василь МУХАНЮК, Онуфрій АНДРІЙЧУК і Василь МАРКУЛЬЧАК.

Підготовчий процес завершився зборами ініціативної групи Ясінянської громади, на котрих ідея набула остаточного схвалення і була затверджена головою селищної ради Андрієм ДЕЛЯТИНЧУКОМ.

«Ми взялися за доволі копітку роботу не з міркувань, що це, мовляв, престижно чи щоб когось випередити. Прагнули зафіксувати традиції Міри, знаючи, що це – гарантія збереження елемента нематеріальної культурної спадщини у всій повноті, – ділився думками голова Ясінянської селищної ради Андрій ДЕЛЯТИНЧУК. – Запорукою успіху стало те, що в процесі підготовки необхідних матеріалів отримували значну методичну і практичну допомогу від Обласного організаційно-методичного центру культури. Це дозволило вчасно і у відповідності з усіма вимогами підготувати необхідні документи. Відзначу, що великий внесок у справу зробила головний спеціаліст відділу економічного розвитку та туризму селищної ради Галина КЛИМПУШ».

Наступним кроком стало надсилання пакету документів до КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради на розгляд комісії зі збирання, обробки та складання орієнтовного переліку елементів НКС Закарпатської області.

«15 листопада 2023 року відбулося засідання комісії зі збирання, обробки та складання орієнтовного переліку елементів НКС Закарпатської області. Комісія одностайно проголосувала за внесення «Традиційного свята «Міра» до регіонального переліку НКС, – розповідала в.о. директора КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» ЗОР Ганна ДРОГАЛЬЧУК. – Регіональний перелік збагатився ще одним елементом НКС, з чим ми й привітали ясінянців».

Міра вийшла на фінішну пряму. Завідувач сектору нематеріальної культурної спадщини Центру культури Владислава Рішко та провідний методист Володимир Сичкун доопрацювали пакет документів та відправили його до Міністерства культури та інформаційної політики.

А вже 26 грудня 2023 року Міністерство культури та інформаційної політики України схвалило рішення про внесення «Традиційного свята «Міра», характерного для мешканців гуцульської Рахівщини, до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України з інвентарним номером 083. На сьогодні у цьому переліку значаться 88 елементів. Галузь спадщини, до якої віднесена традиція ясінянців, – «Звичаї, обряди, святкування».

Уже через п’ять місяців нинішнього 2024 року отари овець із селища Ясіня та сіл цієї громади знову поженуть на полонинські випаси. І знову, як і в попередні роки, все розпочнеться з традиційної Міри – святкового для громади дня.

Василь БЕДЗІР,
провідний методист КЗ «Обласний організаційно-методичний центр культури» Закарпатської обласної ради

Автори фото – Олена ГАЙДУК і Юрій ГАЛ

Post Author: UA KISZó