В угорськомовному ліцеї ім. Габора Бетлена в Берегові, правонаступнику колишньої відомої вищої школи, відбулося урочисте відкриття шостої пам’ятної дошки фундації «Beregszászért»: Dr. Ференц Кіш, який навчався в середній школі з 1939 по 1944 рік. Творець бронзового рельєфу — скульптор із Ніредьгази Тібор Ленг’єл, пише Kárpáti Igaz Szó.
«Урочисте відкриття нинішньої меморіальної дошки також доводить, що ми маємо минуле, а отже, і майбутнє», — сказав Арпад Сабо у своєму привітанні.
Директор ліцею висловив подяку Арпаду Далмаю, голові опікунської ради фонду «Beregszászért», який долучається до вшанування пам’яті відомих колишніх учнів навчального закладу.
«Нас переповнює гордість, що в цих стінах колись навчалися такі відомі люди. І вже можна розраховувати, що подібні свята у нас будуть і надалі, адже з кожним роком стає більше тих, хто обов’язково впише своє ім’я в історію», – додав директор.
Арпад Далмай не зміг особисто бути присутнім на відкритті меморіальної дошки, тому надіслав свої привітання листом. У листі говориться, що для фонду Beregszászért велика честь вручити шосту пам’ятну дошку середній школі Beregszász Bethlen Gábor, тепер відомій як ліцей.
«Основна мета нашої фундації – зміцнення почуття національної ідентичності угорців, які проживають у Берегові та Берегівському районі, але в ширшому сенсі, увічненням пам’яті про великих осіб нашого минулого. Королівська угорська державна середня школа берегова, пізніше відома як Угорська середня школа імені Габора Бетлена, виховувала та приймала відомих людей з усієї країни, а також її викладачів. Прийміть, будь ласка, з любов’ю дар нашого фонду, нехай викладачі та учні ліцею, вся угорська громада Берегова зберігають спогади про наше славне минуле».
Син Ференца Кіш також привітав у листі, який написав учасникам заходу, і повідомив, що батько завжди з великою любов’ю розповідав йому про Берегово, відомих уродженців міста та його легендарні місця, тому дуже радий, що твір розміщено на гідному місці й він виконує свою призначену роль. З одного боку, це привертає увагу закарпатських старшокласників і вчителів до того, що вони мають відомого історика літератури, життєвий доробок якого вартий вивчення, а з іншого — зближує Ференца Кіша з краєзнавцями.
«Наша спільна мета – щоб якомога більше людей прочитали його твори, ближче познайомилися з його творчістю та передали його ідеї новим поколінням. Сподіваючись, що жителі міста, а також гості та угорське населення Закарпаття знову зможуть чимось, кимось пишатися».
Привітав присутніх і старший консул Генерального консульства в УжгородіАрон Чех, а потім присутні гості та представники громадських організацій поклали вінки до меморіальної дошки.
Для довідки: Доктор Ференц Кіш, письменник, критик, історик літератури, педагог, колишній учень Берегівської угорської королівської державної вищої школи, народився 11 листопада 1928 року в бідній селянській родині. Він закінчив початкову школу на місці, середню школу в Берегові та Реформований коледж у Дебрецені, а потім продовжив навчання в Дебреценському університеті. Під час революції 1956 року та війни за незалежність він був лідером Csokonai Radio в Дебрецені, тому Верховний суд засудив його до восьми місяців ув’язнення. З 1957 р. протягом 5 років був науковим асистентом кафедри угорської літератури ХХ століття в ELTE BTK. Після цього був науковим співробітником і старшим співробітником Інституту історії літератури та Інституту літературознавства Угорської академії наук. Тим часом він захистив дисертацію і в 1978 році став кандидатом літературних наук. Його робота була відзначена нагородою Ендре Аді, нагородою Аттіли Йожефа та Габора Бетленів і меморіальною медаллю Арона Мартона. Жив і творив у Будапешті. З нагоди 70-річчя Асоціація угорських письменників привітала і високо оцінила його творчість. Доктор Ференц Кіш помер 30 жовтня 1999 року у віці 71 року в Будапешті і похований на кладовищі Фаркасрет.