Останнім часом спостерігається інтенсивне зростання цін на шини: за неповними статистичними даними, протягом серпня, вересня та жовтня заводи оприлюднили понад 10 повідомлень про підвищення цін. У зв’язку з непередбачуваною ситуацією багато заводів припинили приймати передоплату.
Так само, як і під час попередньої хвилі підвищення цін від кінця 2022 до початку 2023 року, ціни на автошини стрімко зростають, що змушує виробників змінювати плани. Після божевільного зростання цін, шинні дилери, які тільки що вивели свої запаси на ринок, знову змушені розпочати новий етап закупівель.
Попри кілька років стабілізації, ринок знову повертається до раціональності, але останній ріст цін викликав нові турбулентності для дилерів.
З аналізу динаміки вартості сировини, зокрема натурального каучуку, видно, що з серпня ціни на сировинний матеріал стрімко збільшуються.
Кількість повідомлень про підвищення цін у вересні виросла в геометричній прогресії порівняно з серпнем і попередніми періодами. За тенденцією можна припустити, що до кінця року ціни на шини можуть зрости ще більше. Наступні квартали стануть часом, коли шинні компанії будуть активно займатися компенсацією витрат та підвищенням продуктивності.
Тренд зростання продовжує розпалюватися
Зміна ціноутворення великих міжнародних компаній досить суттєва, але подорожчання не відбувається різко. Одноразове подорожчання контролюється на рівні 3%, однак підсумкові сумарні значення можуть досягати 10%.
Щодо кількості змін, багато виробників дуже зацікавлені в плавному, але постійному зростанні. Наприклад, Weifang Huadong Rubber випустила 4 повідомлення про збільшення цін – по 2 рази на місяць. Зіткнувшись зі збільшенням витрат, шинні компанії можуть вибирати постійне коригування для підтримки стабільного прибутку та балансу витрат.
Динаміка подорожчання з 1 жовтня
Виробники дуже сприйнятливі до змін у сировині, що є однією з причин.
- Xinghongyuan – 3-5% на весь асортимент продукції під брендами компанії «HILO», «ANCHEE» та «ANNAITE».
- Qingdao Elite – динаміка 5%.
- Zhengxin Rubber коригування 2-4% на автомобільну продукцію (ID, LTB, OTR, AG, TUBE, FLAP).
Деякі заводи вважають за краще не оголошувати про підвищення, можливо тому, що вони ще недостатньо добре вивчили цю політику і хочуть спочатку поширити інформацію, щоб створити імпульс для подальшого підняття цін.
Як змінювалися провідні бренди
Згідно з динамікою зміни цін на сайті Autoshini.com, ви можете подивитися як змінювалася вартість кожного типорозміру, підсумкове подорожчання для кінцевого клієнта:
- 20% – Triangle, Sailun, Hifly
- 10% – Ilink, Roadmarch та Ovation
- Рекордсменом став гума Kapsen майже 30%.
Збільшення вартості комплекта
Нещодавнє підвищення цін – це можливість та велика пастка для продавців. Ви можете отримати нижчу собівартість, якщо купите товар заздалегідь, але є також ризик затоварювання запасів.
Тільки у вересні понад 50 китайських шинних компаній опублікували повідомлення про підвищення цін. Багато виробників явно чи потай змінили вартість коліс.
З початку 2023 року і до цього моменту ринок шин пройшов від початкового зростання цін до мінімуму, а тепер відзначається новим стрімким підйомом, викликаючи ще більшу нестабільність. У зв’язку з цією новою хвилею дилерам не залишається іншого виходу, крім як швидко закуповувати і відсувати товар на ринку. Фактично підняття цін стає всього лише інструментом для шинних компаній, дилерів та магазинів, які в остаточному підсумку повинні повернутися до заходів зі стимулювання продажів. Ринок коліс не відновився належно після епідемії, і конкуренція залишається високою, але тепер вона посилюється зростанням вартості сировини та іншими факторами, що робить ситуацію ще більш складною.
В умовах слабкого ринку лояльне підвищення цін залишається найбільш ефективним інструментом просування, як і раніше. Якщо шинні компанії прагнуть збільшити продажі, вони можуть це зробити як відкрито, так і залишаючи це непомітним. Маніпулювання в прайсах, як і раніше, важливі. Зрештою, підсумкова вартість комплекту є основним фактором, що впливає на обсяг продажу.