Ференц Ерфан вважає природу найбільшим учителем

Товариство закарпатських угорських образотворчих та професійних художників Імре Ревеса є однією з найстаріших та найуспішніших творчих спільнот нашого краю. У нашій серії ми висвітлювали подробиці з роботи кожного учасника спільноти. Зовсім нещодавно представив свої твори художник Золтан Гогола. Нині про свою творчість розповідає художник Ерфан, член Угорської академії мистецтв, директор Закарпатського музею образотворчого мистецтва імені Йожефа Бокшая, член-засновник RIT.

Ференц Ерфан пише переважно пейзажі, квіткові натюрморти та портрети. Останні йому також дуже цікаві, бо, як він каже, «вони є ще й психологічним дзеркалом, у картинах треба передати характер людини, спроектувати внутрішнє сяйво».

Першим учителем митця був його дід, художник Йожеф Бокшай, який у 20-30-х роках минулого століття також заснував школу закарпатського живопису.

Манері Ерфана притаманні натуралістичне зображувальне начало, імпресіоністичні та постімпресіоністські творчі прийоми, що відображають певний сюжет. Його твори вирізняються добре відредагованою композицією. Як він зазначив, самотність і тиша допомагають йому поглибити і відчути настрій. Він висловився так: «Малювання — це дуже інтимна річ». Щодо критики, то автор вважає, що на неї має право кожен, але не має значення, як вона подається на розуміння іншої людини, і який ефект вона справляє: конструктивну чи невтішну.

Разом із Бокшаєм та Ерделі він вірить, що природа є найбільшим учителем.

«Природа ніколи не бреше, вона завжди віддає себе», – зазначає художник.

За його словами, живопис – це співпереживання, і той, хто зуміє співпереживати природі, може багато чому навчитися в неї.

Він також фахівець у дизайні та виконанні скляних вікон, вітражів, настінного текстилю та космічних композицій.

З 2009 року керує художнім музеєм, який намагається якнайкраще підтримувати та розвивати. Він із сумом зазначив, що через ковід та війну ремонт закладу гальмується вже чотири роки, але він працює над досягненням поставлених цілей. За його словами, інколи, щоб зробити крок вперед, потрібно зробити два назад.

Ріта Шімон

Кarpati igaz szo

Post Author: UA KISZó