Війна принесла піднесення в економічне життя Закарпаття. Область посідає перше місце серед областей України за кількістю переміщених підприємств. Цьому сприяє й те, що Закарпаття досі залишається найбезпечнішим регіоном країни, який часто називають островом спокою. Це є серйозним потенціалом для іноземних інвесторів і сусідніх країн. Незважаючи на політичні суперечки, економічні відносини між Угорщиною та Україною завжди були перспективними – серед іншого журналіст видання Karpati Igaz Szo Шандор Сабо розмовляє на ці теми з д-ром Адамом Чепеті, заступником державного секретаря Прем’єр-міністра Угорщини, відповідальним за координацію стратегічних справ, який здійснив дводенний робочий візит на Закарпаття.
– З якою метою та з якою метою ви приїхали на Підкарпаття?
– Російсько-українська війна триває вже майже два роки, і ми бачимо, що окрім безперебійної підтримки України, уряд Угорщини демонструє зразкові показники у сфері гуманітарної допомоги. Але, на жаль, війна перервала економічне співробітництво між двома країнами. Він відкинув проекти економічного розвитку, які, наприклад, були запущені в останні 5-6 років в рамках програми економічного відновлення Егана Еде. Водночас бачимо, що інші народи, поляки, чехи, австрійці, словаки особливо активні в Західній Україні, львівській області та на Закарпатті. Ми також не можемо сидіти склавши руки, і ми маємо підтримувати місцевий угорський бізнес, з одного боку, щоб він міг знайти ринкові ніші та інструменти підтримки, за допомогою яких закарпатський угорський бізнес може повернутися на шлях зростання. З іншого боку, ми хочемо допомогти угорському бізнесу в тому, як він може інвестувати в Закарпаття чи навіть у всю Україну, і вказати, як він може розширити свої торговельні відносини з угорськими та українськими партнерами. Закарпаття я знаю менше, а ось Трансільванію та Румунію відносно краще з цього боку, я також беру участь в розвитку економіки Угорщини в Трансільванії. Із залученням місцевих українських партнерів ми плануємо продовжити економічні проекти Закарпаття, які реалізуються за угорської допомоги. Адже інфраструктурні розробки служать не лише добробуту жителів Угорщини, а й покращують повсякденне життя громадян України. Це спільна благородна мета, і ми працюємо над її досягненням разом з нашими українськими та місцевими угорськими партнерами.
– Які сфери можуть економічно пов’язати Угорщину із Закарпаттям та Україною?
– Україна та українські підприємці мають скористатися тим, що Угорщина є однією з воріт до спільного європейського ринку. Кожен, хто вирушає в цьому напрямку, точно знає, що він потрапить на спільний великий ринок Європейського Союзу, в межах Шенгенської зони. Це дуже надихає українських підприємців, які мислять категоріями міжнародної конкурентоспроможності та орієнтовані на ринок. Я бачу серйозну можливість, наприклад, у розвитку індустріальних парків, у створенні спільних логістичних баз на українському боці кордону. Оскільки сім’ї в регіоні поколіннями займаються вирощуванням овочів і фруктів, існує великий потенціал у бізнесі-інтеграторі сільського господарства. Таким чином угорські та українські фермери могли б продавати свою високоякісну продукцію на місці, яка б потім відправлялася на переробні підприємства. Саме тут відбувається трансформація, яка створює вищу додану вартість, або вони можуть стати брендовими продуктами, що дозволяє реалізувати ще більшу цінову премію. Зараз в Україні високий попит на якісні продукти харчування, але світовий ринок також відкритий для всіх. Таким же чином можна було б досягти прогресу в тваринництві та м’ясопереробці. Під час мого перебування мені повідомили, що ці потужності були значно скорочені за останні 10-15 років. У цій сфері є невикористані можливості для створення нових холодильних камер і холодильних складів. Закарпатському та українському бізнесу також може бути що отримати у сфері зв’язків із постачальниками та розвитку постачальників. У східній та північно-східній частинах Угорщини значний розвиток відбувається в галузі автомобільної промисловості, галузі охорони здоров’я та харчової промисловості. Можна подумати про угорські та українські компанії з українського боку кордону, які ми потенційно будемо готувати в найближчі роки, і якщо вони будуть відповідати міжнародним стандартам, то вони можуть стати постачальниками, наприклад, для великих міжнародних виробників автомобілів, які приходять до Угорщина. Це важке завдання, його потрібно починати зараз, і тоді протягом двох-трьох років з’являться малі та середні підприємства Закарпаття, які зможуть постачати, скажімо, великі промислові підприємства в Дебрецені, Мішкольці чи Ніредьгазі. Підкарпаття межує з чотирма країнами ЄС. Підкарпаття є практично одними з воріт України до 460-мільйонного спільного ринку Європи. Тут є багато можливостей, і адміністрація округу також має переважні сектори та галузі, куди вони намагаються залучити іноземний капітал. Ми переглянемо ці плани і обговоримо їх разом з губернатором. Наприклад, у таких секторах, як приватна медицина, реабілітація та туризм, є угорські партнери, компанії з батьківщини, які мають ноу-хау і, залучаючи українських партнерів, могли б зробити особливо вигідні інвестиції тут, на Підкарпатті, яке, як я знайте, губернатор також є метою пана.
– Це досить сміливі ідеї з огляду на те, що це країна у стані війни, і сприйняття України з економічної точки зору раніше було розбіжним. Як підвищити довіру інвесторів до України?
– Треба приїхати і відчути, що тут економіка на підйомі. Незважаючи на руйнівну війну, Закарпаття є відносно процвітаючою країною України, яка постійно розвивається. Я бачу, що рівень життя в окрузі покращується, сотні тисяч українських споживачів, які втекли сюди, представляють ще вищу купівельну спроможність. З точки зору підвищення довіри дуже важливими є повідомлення, які передає губернатор Віктор Микита, що вони прискорюють адміністрування різних дозвільних та адміністративних процедур, гарантуючи тим самим стабільність роботи капіталу, який сюди надходить. Водночас більшість підприємців Європейського Союзу потребують письмових гарантій, тих законодавчих рамок, які в певних випадках ще більше їх застрахують, а для цього недостатньо слова губернатора, який гарантує стабільність їхніх інвестицій тут, в Україні. Ми починаємо глибоко, але наберемо швидкість у найближчі місяці.
– Незважаючи на спрямованість політичних відносин, економічні відносини між Угорщиною та Україною завжди були перспективними…
– Ми виявляємо, що в економічних питаннях та економічних проектах ми зазвичай можемо досягти спільного знаменника швидше, ніж, залежно від обставин, в інших сферах життя. Водночас дипломатичні кроки на високому рівні залишаються необхідними, але ми близькі до того, якщо не думати про загальну програму економічного розвитку, а реалізовувати разом з українськими партнерами окремі цільові проекти, такі, про які я говорив. Зараз це реальність, навіть у короткостроковій перспективі.
– Коли очікуються конкретні кроки в цьому напрямку?
– Під час наступного візиту я, можливо, зможу поговорити про конкретику. Тепер мета полягає в тому, щоб у більш структурований спосіб, із залученням місцевих і національних експертів, проаналізувати, які ринкові можливості наразі доступні в Підкарпатті, в яких секторах і галузях ми маємо ресурси та можливості, які представляють для нас інвестиційний потенціал. І чи можна привести це у відповідність до ідей економічного розвитку округу та губернатора? Якщо ми завершили цю інтелектуальну і професійну роботу, то можна говорити чи домовлятися про потенційну конкретику.
– Ви виступали з вітальним словом на святковій науковій конференції Центру угорських студій Національного університету Унгвар, заснованого 35 років тому. Часто кажуть, що молодь – запорука успішного майбутнього. Як Ви оцінюєте роль угорської вищої освіти на Закарпатті?
– Освіта не тільки передає знання, але й формує мислення та світогляд молодих людей, стимулює нове натхнення та створює інновації, а також сприяє особистому та професійному розвитку людей. Угорський центр Національного університету Унгвар служить цій довгостроковій і широкій меті. Роль університетів і вищої освіти є надзвичайно важливою в кожному суспільстві. Тут, на Підкарпатті, університет є одним із опорних пунктів створення цінностей та збереження ідентичності, що особливо важливо для угорських громад по той бік кордону. Угорськомовна університетська освіта в Унгварі відіграє унікальну роль у підготовці угорської інтелігенції Підкарпаття. Тут виховується молодь, яка згодом стане вчителем, педагогом, діячем культури. Їхня робота життєво важлива для виживання угорської мови та культури. Угорщина повністю стоїть на боці підкарпатських угорців, вони можуть розраховувати на Батьківщину за будь-яких обставин. Ми один з одного руки не випустимо!