Hungary Today запитав професора Е. Сильвестра Візі, колишнього президента Угорської академії наук, про його реакцію на дивовижні новини щодо двох Нобелівських премій, присуджених угорським ученим цього тижня, інформує hungarytoday.hu
Професор Візі є президентом Фонду друзів Угорщини (MOBA), видавців наших новинних порталів. Крім того, один із переможців премії Ференц Краус також є членом нашої фундації MOBA.
Останніми днями ми стали свідками «дощу Нобелівських премій» в Угорщині, заявив професор Візі. Двоє угорців отримали Нобелівські премії: Каталін Каріко за медицину та Ференц Краус за фізику.
Це не перший випадок, коли два угорці отримують Нобелівську премію в один рік – Дьєрдь Олах, член-засновник MOBA, і Янош Харшаньї отримали свої нагороди в один рік, у 1994 році. Дьєрдь Олах з хімії та Янош Харшаньї з хімії економіка. Обидва народилися та виросли в Угорщині, нагадав професор Візі.
Так само тут народився і виріс нинішній лауреат премії, також член MOBA, професор Ференц Крауш, підкреслив колишній президент MTA. Це доказ того, що Угорщина рік за роком народжує неймовірні таланти. Однак наука є міжнародною, і ви рідко можете працювати в одній галузі, одному місті, одній країні, оскільки нові техніки та методи повинні поширюватися по всьому світу, щоб забезпечити прогрес. Ті, хто їде в іншу країну, в іншу територію, щоб використати ці методики, підтверджують, що наука справді базується на міжнародній співпраці.
У цьому ми, науковці, дуже відрізняємось від політиків. Наші результати ґрунтуються на результатах попередніх вчених.
Сама наука — це спільний проект, кожен щось додає. Хто досягне вершини, хто геній, який нарешті заслуговує на це, певною мірою є питанням старанності, волі», – додав професор Візі.
В угорській пресі можна зустріти зневажливі думки, згідно з якими Каріко та Крауш насправді не є угорцями.
І Каріко, і Крауш мають угорські паспорти, є громадянами Угорщини, обидва є членами Угорської академії наук.
Професор Каріко був нагороджений медаллю Святого Іштвана в місті Естергом кілька тижнів тому, а також отримав премію Сечені. Крім того, Ференц Крауш є членом Угорської академії наук, і саме тут, в Угорщині, він познайомився з проблемою ультракороткочасного лазерного випромінювання, галуззю, в якій угорці досить чудові. Він розвинув це далі і працював над ще коротшими світловими хвилями, за що він і двоє його колег були нагороджені Нобелівською премією. Краус — справжній вчений, який дистанціюється від світу і займається проблемами та цілями науки. У цьому він є людиною, яка дуже схожа на нашого іншого лауреата Нобелівської премії, Каталін Каріко, завершив свої слова професор Візі.