Засновник “Моєї майстерні” Ігор Запорожець: “Моя місія — навчити дітей мислити логічно”

У майстерні гамірно, чути різкі звуки шурупокрута та уривки захоплених розмов. Хоч тут і людно, але всюди відчувається порядок — від акуратно розставлених на стелажах і стінах інструментів до послідовно налагодженого робочого процесу.

“Моя майстерня” діє вже 3 роки. Це — приватний гурток, де дітей та підлітків навчають створювати корисні речі своїми руками — від свічника чи підставки до цілої собачої будки! Сьогодні, наприклад, вчаться заклеювати дірку у шині колеса свого велосипеда.

Ця майстерня — це не тільки про навичку користування молотком, а й про щось більше — самозарадність та вміння знайти логічний вихід з будь-якої побутової ситуації.

— Ким стають ваші учні? — питаю у засновника “Моєї майстерні”, підприємця Ігоря Запорожця.

— Хорошими людьми, — без хвилі вагання відповідає він.

Тож у матеріалі — про заснування та будні майстерні, а також про те, чому навіть у комп’ютеризованому світі важливо вміти зробити щось своїми руками.

Вирішив допомогти одному, а став натхненням для багатьох

У житті поза майстернею Ігор Запорожець — підприємець. Його фірма виготовляє ворота і має в цій справі неабиякий авторитет. А ідея створити майстерню для дітей прийшла випадково і почалася з вигорання та одного вмотивованого учня.

— Десь у 2016 році мене запросили вожатим у дитячий табір. Там я познайомився з Артемом, хлопчиком з Перечина. Ми дуже здружилися! На жаль, він ріс без батька. Він був дуже цікавим 11-річним хлопцем, ставив багато запитань. Тож я вирішив поділитися з ним своїм хобі.

Улюбленим заняттям пана Ігоря було на той час конструювання гіпсових мініландшафтів. І Артем теж загорівся бажанням зробити щось руками. А невдовзі знайомі чоловіка організували для них приміщення під майстерню.

Початкова ідея майстерні — створити гурток для хлопців, які, як Артем, не мають батька.

— Психологи мені пояснили, що так на гуртку я хоча б частково замінюю для хлопців втраченого батька, однак це має свої труднощі у сприйнятті. Я тоді від цього відмовився і ми запрошували всіх, хто хотів.

майстерня 003

— Я не пам’ятаю, як кількість дітей у приміщенні збільшилася, — усміхається пан Ігор, — Чи Артем привів знайомих дітей, чи вони самі прийшли — але нас стало вже п’ятеро. Четверо з дотепер зі мною. Прийшли отакі (показує “до пояса” — авт.), а зараз вже вищі за мене. Найменшому тоді було 8 років, а зараз вони вже геть дорослі, і можу багато чого їм довірити.

Пан Ігор каже, що сам не вмів майструвати, і всьому вчився разом з учнями.

— Я — квартирна людина. Мені соромно зізнаватися, але й тепер мій рівень виконання роботи дуже низький. Багато виробів мої учні можуть зробити краще за мене! Аби навчитися і все організувати, я навіть познайомився з блогером Віталієм Андрійцем, який вів схожий гурток “Мудрий тесля” у Черкасах.

майстерня 002

Захоплені очі хлопців мотивували його продовжувати та вчитися навіть попри відсутність навичок теслі та педагогічного досвіду:

— Я дуже хотів це зробити, можливо, тому, що в мене немає своїх дітей. Хоча досвід роботи з дітьми я таки маю, адже я був нянькою для свого брата, який народився, коли мені було 9 років (усміхається).

Бути корисним вдома і для себе

— На початку ми не знали, що саме робити, пробували різне. Так дійшли до того, що почали майструвати корисне для дому та себе. Почали майструватися перші ключниці, свічники, підставки, — пригадує Ігор Запорожець. — Тепер можна спробувати насправді багато речей, навіть поза списком запропонованих виробів.

Зараз у “Моїй майстерні” працюють за розміреним графіком — кілька занять після школи в будні дні. Окрім пана Ігоря є ще два викладачі, майстри на всі руки, ще один Ігор та Данило. Обоє теж захоплені ідеєю навчання.

Є 3 стабільні групи, по 7 дітей. Дві —  для молодших школярів, віком від 8 до 10 років, й одна старша, де працюють підлітки 13-15 років. Зараз розпочався набір на великий 9-місячний курс навчання для підлітків.

майстерня 004

Влітку тут було ніде яблуку впасти, всі працювати в поті чола з ранку і до вечора. Пан Ігор влаштував майстер-класи для всіх охочих, адже канікули — це час, коли школярі шукають цікаві заняття і можуть присвятити їм весь день.

— Влітку був графік від 10 до 20 години. Протягом місяця через нас проходило від 350 до 400 дітей.

До речі, у Майстерні вчаться з задоволенням і дівчата.

— Я спочатку не набирав дівчат. Бо, думаю, це хлопці-підлітки, вони дистанціюються від дівчат, мають свою “хлоп’ячу тусовку”. Але так сталося, що одного дня прийшла сестра мого учня. Дам інструменти, пояснив завдання, й вона відразу так гарно почала різати й декорувати! Така молодчина! Тож з того часу я набираю і дівчат. Скажу, що за моїми спостереженнями, вони дуже старанні, більш ретельно ставляться до всіх процесів, ніж хлопці.

І чесно — дівчата дуже хочуть спробувати ці “хлоп’ячі інструменти”. Вони ріжуть, стругають, вправно справляються з молотком. А які вироби роблять! Танки, літаки й так далі.

А ще майстру болить професійно-технічна освіта в регіоні. Каже, що ця сфера освіти геть занедбана, хоча має неабиякі перспективи, адже добрий столяр, сантехнік та електрик потрібен у кожній хаті.

майстерня 005

— В Ужгороді дуже багато творчих і талановитих дітей. І я хотів створити у майстерні нові можливості для них. Щоб серед дітей було модно і популярно створювати щось своїми руками. Можливо, попереду створення приватного закладу такого типу, але про це поки рано говорити.

Від матроса до адмірала: будні “Моєї майстерні”

Організувати роботу підлітків-живжиків, і навчити працювати з інструментами, не так і легко. Потрібно щоразу шукати підходи, вигадувати формати та правила, які допоможуть не тільки безпечно, а й цікаво проводити час.

— У нас заборонені три речі — бігати, оцінювати чужі вироби та казати на інструменти слово “штучка”, — усміхається пан Ігор.

My Factory

— Для нас важливий творчий підхід. Тому на уроках найперше —  самореалізація, а не конкуренція. Ми не даємо оцінку виробам, бо у кожного різні навички та смак.

А ще тут створили свою систему мотивації та зростання. Кожен учень може отримати ранг за свою працю — від матроса до лейтенанта. Щоб отримати підвищення, потрібно здати виріб певної складності. Найвища відзнака — адмірал, але такого високого звання поки не вшанувався навіть сам засновник майстерні))

— Коли нас запрошують на майстер-класи, наприклад, на ярмарки, я беру помічників. Якщо майстер-клас платний, то за літо вони можуть заробити собі непогані гроші. За 2 год роботи вони отримують 100 грн.

— Коли ти учень, це одне ставлення до роботи. “Це — хочу, а це — ні”. А коли ти навчаєш, то це зовсім інше ставлення. Треба розвивати терпіння, — пояснює майстер.

— Мої хлопці починають жалітися, як складно пояснювати, як їхні підопічні не розуміють елементарних речей. Я даю їм навіть скрипти зі словами підтримки, щоб вони знали, як підбадьорити своїх учнів.

Teacher Yy

Довгий час проєкт залишався збитковим. Зараз він вже стає самоокупним, хоча про прибуток поки не йдеться.

— Вартість одного двогодинного майстер-класу, після якого дитина забирає готовий виріб — 200 грн. А витрати на заробітну плату, оренду, закупку матеріали та інструментів — значно більші. Також у нас є такі собі внутрішні гранти для дітей з багатодітних сімей. Бо максимально хочеться підтримати цих батьків і дати дітям можливість розвиватися.

Хоч ресурси “Моєї майстерні” обмежені часом самого пана Ігоря, але він по максимуму взаємодіє з усіма охочими — приватними школами та ініціативами. Навчає всіх, кого може!

Місія майстерні — навчити дітей логічно мислити

— Я місію проєкту прописував 2 рази! І зараз можу сказати, що це — навчити дітей логічно мислити і розвивати терпіння, аби доробити справу до кінця. Так, ми можемо навчитися робити якийсь виріб із дерева за схемою. Але в побуті може виникнути інша проблема. Тому потрібно знати логіку процесу і вміти мислити послідовно і раціонально в будь-яких проблемних ситуаціях.

І пан Ігор наводить багато прикладів, коли ці навички допомагають у побуті. Так, хтось допоміг вдома розібрати теплицю, а хтось — зробити полички для мами. Вміння створювати, лагодити — це навичка, яка точно знадобиться.

— Моя перемога в тому, щоб дитина не побоялася взяти в руки інструмент, правильно його використала і стала корисною вдома.

Водночас наголошує: щоб досягти успіху треба й підтримку батьків та родини.

— Так само батько не дозволяє брати в руки шурупокрут, “бо зламаєш”. Направду, ми ці шурупокрути тут просто вбиваємо. І їм нічого нема. Чесно, хай мені покажуть, як його можна зламати.

Також пан Ігор пригадує, що на занятті у нього працював хлопчик, який постійно різав криво матеріали та псував їх. І тільки через деякий час з’ясувалося, що хлопчик хотів щось робити й вдома, але дідусь забороняв, посилаючись якраз на те, що він все псує.

— Тож у дитини це відклалося: “Я не можу, я не вмію, тому буду різати криво”. Пройшло пів року, було витрачено багато зусиль, поки він почав вірити в себе. І зараз робить чудові вироби! Я дуже ним пишаюся!

майстерня 010

— Я не дуже люблю щось радити дорослим людям. Тому що, як справедливо кажуть самі батьки, “а спробуйте бути у нашій шкурі, коли треба все зробити й все встигнути”.

Єдине, що я можу точно сказати — діти беруть приклад з батьків, переймають всі звички, корисні й некорисні. Якщо мама просить дитину відкласти телефон, в той час як сама у ньому весь час, то чому дитина має послухатися.

Ігор каже, що при роботі з дітьми усвідомив важливу річ:

— Дітям треба дорости до сприйняття тих чи інших речей. Наприклад, якщо ви у ворді шукаєте цікавий і яскравий шрифт, а його — нема, то крик на комп’ютер, навіть дуже сильний, ніяк не допоможе. Бо там нема того шрифта! Так і дитина, якщо вона поки не може сприйняти якусь річ, то вона не зможе це зробити, поки не прийде час.

Student Ukraine

Не просто навчити майструвати, а бути другом і наставником

На моє глибоке здивування, пан Ігор ніколи не хотів бути вчителем.

— Я дуже погано вчився у школі, ледве на трійки закінчив. У мене й досі проблеми з математикою. Тому вчитися у школі таки варто! — усміхається майстер.

З вересня цього року Ігор Запорожець знову став студентом. Він буде здобувати в УжНУ другу вищу освіту за спеціальністю вчитель початкових класів. Крім цього, він пройшов перший рівень гештальт-терапевта та навчався методик арттерапії, аби знайти кращі способи взаємодії з дітьми.

— Але так працює тільки з першачками. Тому що старші діти відразу кидаються у роботу і не мають часу на “балачки”. Вони ділові, їм ніколи спілкуватися, — усміхається майстер. — Але я радію, що зі старшими ми, наприклад, пішли на “Довбуш” після закінчення літнього курсу, і змогли обговорити фільм за піцою.

Teacher Yy

Нещодавно пан Ігор запустив і подкаст на Радіо.Єден, де запрошує своїх учнів, щоб просто поговорити на життєві теми.

— Старші діти діляться зі мною важливими для себе моментами, і я радію, що в мені вони знайшли того доброго друга і наставника.

Переконатися у цьому дуже просто: під час заняття я запитала у 15-річного Андрія, що він буде робити, коли подорослішає і перестане ходити на гурток. На що хлопець відповів:

— Я буду приходити хоча б час від часу. Ігор так багато разів допомагав, і не тільки з виробами, але й просто порадами! Тож я йому винен ще дуже багато чашок кави та розмов попереду.

Галина Гичка, Varosh

Фото: Володимир Хила та з архіву Ігоря Запорожця

Post Author: UA KISZó