Виноградний сезон на Закарпатті: є надія на гарне вино, соковитий виноград

Все більше населених пунктів Закарпаття займаються вирощуванням винограду. З’являються нові, морозостійкі сорти, а виноград висаджують на ділянках, де досі його було мало. Крім того, вирощування виногралу в парнику також відбувається. У багатьох куточках наших сіл ви можете знайти привабливі виноградники. Кореспондентка видання Kárpáti Igaz Szó Іветта Буйдошов запитала Іштвана Варгу, сільського фермера та виноградаря з Бене, про те, як проходить цьогорічний сезон винограду.

– Збір столового винограду триває вже близько місяця, ціни різняться. Вони хоч і трохи вищі за минулорічні, але інфляцію все одно не покривають, тому більшого прибутку чекати не доводиться. Як завжди, збір винограду розпочався у вересні з ранніх сортів, – розпочав нашу розмову Іштван Варга.

Як стало відомо, цей сезон виявився складним для виноградарів. Літня погода – через рясні опади – була не дуже сприятливою.

– Після минулорічної великої посухи цього року випало багато дощів, що ускладнило захист рослин, але виноград усе ж зміг розвиватися. Розмір ягід і грон теж відповідний. У випадку столового винограду це особливо сприятливо, а там, де захист рослин був успішним, скарг на кількість немає. Якість винного винограду і цьогорічний урожай ще можуть змінюватися в залежності від осінньої погоди. Я оптиміст, але деякі мої колеги очікують лише середньої чи нижчої якості, – пояснив виноградар.

За словами Іштвана Варги, на якість винограду в основному впливає ставлення та компетентність фермера.

– Крім того, на врожайність впливає правильне регулювання навантаження, озеленення та правильний захист рослин. Також велике значення має погода, на яку ми не можемо вплинути, щонайбільше, ми можемо налагодити роботу і отримувати від кожного врожаю максимальну віддачу, – пояснив він.

Сільський фермер розповів, що цього року, як і в попередні роки, спостерігається велике відхилення в розвитку ринкових цін.

– Ціна на столовий виноград починалася в районі 100-120 гривень, а потім поступово знижувалася. Зараз закупівельна ціна становить 40-60 гривень, а ті, хто продають безпосередньо споживачам, можуть продати свою продукцію і дорожче. Масові закупівлі винного винограду тільки зараз починаються. Проте вже зараз видно, що великого вибору благородних сортів немає, оскільки в деяких місцях були недоліки захисту рослин. Наразі їхня ціна становить близько 25 гривень, вона може коливатися в залежності від сорту та цукристості, дізналися ми.

На наш запит Іштван Варга сказав, що вітчизняні покупці переважають.

– Що стосується десертного винограду, то підкарпатський портвейн продається як на місцевому, так і на ринках за перевалом. За кордон потрапляє тільки матеріал для розмноження нових сортів.

Нові сорти, які вирощуються в нашому регіоні, у багатьох випадках перевершують зарубіжні сорти як за розміром грона, так і за розміром ягід, відмінною є також якість і різноманітність форм і відтінків.

Виноград перероблений виноробами, які проживають у нашому регіоні. Але є люди, які продають урожай, але наразі на ринку радше дефіцит, пояснив виноградар. Він додав, що високоякісний благородний виноград можна дуже швидко продати за відносно вигідною ціною.

Іштван Варга також зазначив, що вирощувати виноград дуже дорого, оскільки з кожним роком ціна на засоби захисту рослин зростає, а також організувати та провести необхідні підготовчі роботи по догляду за виноградом – це також складно та дорого.

– Я рекомендую механізацію для всіх операцій, де це можливо: механічне подрібнення та перетворення виноградних вичавок у ґрунт навесні може добре працювати, таким чином заощаджуючи виснажливу роботу з винесення та спалювання винограду, – запропонував сільський фермер.

Іветта Буйдошов

Kárpáti Igaz Szó

 

Post Author: UA KISZó