Про це Каталін Новак сказала кореспонденту “Карпатського об’єктива” під час невимушеного спілкування із співвітчизниками на площі Лайоша Кошута в Будапешті по завершенню урочистостей з нагоди 175-ї річниці угорської визвольної революції 1848-49 років.
Нагадаємо: минулого року очільниця сусідньої держави вже побувала на Закарпатті, зустрічалася з керівниками регіону та окремих територіальних громад, зокрема Берегівської, де в місті над Верке навіть запалила першу свічку Адвенту.
“Тепер знову планую поїхати до вас, морально й матеріально підтримати мешканців краю, й насамперед угорську спільноту, що зараз, як мені відомо, перебуває в досить складному становищі,- наголосила під час коротенького діалогу з автором цих рядків Каталін Новак.- Угорщина підтримувала й надалі надаватиме всіляку допомогу Україні в різних сферах, прийматиме в себе переселенців з сусідньої держави й поранених бвйців.”
Зазначимо: президентка невимушено спілкувалася з людьми, цікавилася їхніми проблемами, розмовляла як з давніми знайомими, охоче фотографувалася з ними.
А перед цим Каталін Новак приймала урочистий марш та рапорт начальника почесного та гарнізону кінних гусарів. За присутності Голови Національних зборів Ласло Кевера під трепетну мелодію Державного гімну Угорщини у виконанні військового духового оркестру на флагшток було піднято національний прапор країни. На площу гусари внесли також 14 історичних прапорів країни.
Неочікувано замайорів перед майданом і жовто-блакитний стяг. Його розгорнув мешканець Будапешта Корнелій. На наше запитання, з чим це зв’язано, молодий чоловік відповів:
“Цим жестом хотів продемонструвати, що рядові угорці всім серцем підтримують Україну в її справедливій боротьбі за свою незалежність. Нам не зрозуміла позиція угорської влади, яка відверто не заявила, як це зробили інші держави Європи, про всебічну допомогу сусідній країні, а обмежилася лише гуманітаркою.”
Того ж дня відкрили вільний доступ до парламенту, де можна було оглянути один із історичних символів Угорщини – корону святого Іштвана, й до будівлі вишикувалася величезна черга.
Святкування продовжувалося перед Національним музеєм, де колись заснував першу в країні повноцінну бібліотеку один з лідерів повстання 1848 року Іштван Сечені. Тут присутіх вітав міністр культури та інновацій Янош Чак (Торік зі святковою промовою в Будапешті виступав Віктор Орбан, сьогодні після обіду прем’єр здоровив співвітчизників у рідному містечку Шандора Петефі Кішкереші. М.Г.). На сходах історичного закладу відбулося також театральне дійство, що відтворювало події 1848-49 років, численних глядачів розважали декламатори творів революційних поетів тих днів, танцювальні колективи.
Святкові урочистості проходили і на інших площах столиці Угорщини.
Проводилися вони і на Закарпатті. Так, у Берегові вшанування героїв визвольної боротьби 1848-49 років розпочалося в актовому залі ЗУІ декламуванням “Національної пісні” Шандора Петефі в інтерпретації студента Джонатана Надя.
Першим слово взяв Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкої, який днем раніше вітав закарпатців у очолюваному ним відомстві.
“Ми десятиліттями сподівалися, що Європа більше ніколи не страждатиме від військових дій,- акцентував дипломат.- Але кровопролиття таки спалахнуло. Тому в ці складні для всіх часи нам особливо потрібний мир. Вважаємо своїм моральним обов’язком здійснити все для того, аби якнайшвидше замовкла зброя, це – єдина гарантія безпечного проживання народів Карпатського басейну.”
Завідуючий кафедрою історії та суспільствознавства ЗУІ Дєрдь Чотарі коротко розповів про основні віхи визвольної боротьби 1848-49 років, її героїв.
Лірично зазвучала в залі композиція знаного фольк-гурту “Корволан” “Поет повертається” у виконанні лаборанта інституту Сільвестера Ферку.
Учасники зібрання уквітчали меморіальну дошку Лайоша Кошута, встановлену на фасаді вишу, а в римо-католицькому костелі міста прослухали урочисту літургію.
Завершилося вшанування покладанням вінків та квітів до пам’ятника Шандору Петефі в Берегові.
Днем раніше 175-і роковини повстання 1848 року в Угорщині відначала християнська інтелігенція міста, де присутніх вітав єпископський вікарій, настоятель римо-католицького костелу о.Янош Молнар, а про основні моменти революції розповів Іштван Бардош.
Подібні заходи відбулися і в Ужгороді, інших містах та селах краю.
Микола ГОРВАТ