День початку визвольної боротьби Угорщини відзначається 15 березня. Він також відомий як День революції. У цей день відзначається річниця початку революції 1848 року проти Австрійської Імперії, один з ключових моментів в історії Угорщини.
Угорська революція — демократична революція в Угорському королівстві, що входила до складу Австрійської імперії, одна з європейських революцій 1848—1849 років.
Угорська революція 1848 почалася при наростаючому народному обуренні оподаткуванням, прагненням до свободи друку, свободу віросповідання і незалежного парламенту для Угорщини. Ці прагнення були також обумовлені і іншими віяннями по всій Європі в цей час.
Головними гаслами угорської революції були децентралізація Австрійської імперії, демократизація і мадяризація. Рушійною силою революції стало ліберальне середнє дворянство та міська інтелігенція. В ході революції було проведено докорінні перетворення соціально-політичного устрою Угорському королівстві, проголошено незалежність від Габсбургів і створено демократичну державу.
Попри проведені заходи, у 1849 році цей путч було врегульовано завдяки діям (на прохання австрійського двору) експедиційного корпусу Івана Паскевича, австрійської армії, антиугорським повстанням національних меншин.
З нагоди цієї історичної дати в Генеральному консульстві Угорщини в Ужгороді відкрили виставку картин Бейли Пала (Balla Pál) про життєві шляхи Шандора Петефі.
Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї при відкритті виставки торкнувся й питання сьогоднішніх подій та відзначив хоробрість українського народу.
“Ніхто не має право сказати іншим, іншому народу, як треба жити”, – додав консул, маючи на увазі росію.
До слова, під час революції 1848-го на питання у вірші Шандора Петефі “Жить нам вільно чи в неволі” вся угорська нація відповіла: “Клянемося перед Богом і людьми, що рабами більш не будем жити ми!”…